Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Rozhovor s ředitelkou VČM Mgr. Jitkou Rychlíkovou

obrázek k článku 1. jaké priority si kladete ve své funkci nové ředitelky VČM?
Východočeské muzeum dnes patří mezi významné kulturně vědecké instituce v mnoha ohledech překračující regionální charakter. Mým úkolem je především udržet kontinuitu a snažit se nacházet cesty, jak ještě více zaujmout a přilákat veřejnost. Prostředkem k tomu by se měla stát zejména lákavá nabídka krátkodobých výstav a jejich doprovodných akcí.
Konkrétně nás však čeká několik velmi důležitých projektů, které musí mít v blízké době prioritu č. 1. Jedná se o přípravu a realizaci projektu na zvýšení atraktivity zámku, jehož součástí je mimo jiné také vybudování stálé expozice dějin Pardubic a dále vybudování depozitářů v Dolní Rovni. Za zásadní věc také musím považovat průběžnou péči o zámek jako významnou stavebně historickou památku.

2. jaké možnosti spolupráce vidíte mezi VČM a Klubem přátel Pardubicka?
Spolupráce se nabízí zejména v oblasti společného působení na veřejnosti ve smyslu propagace zámku, sbírek muzea a v popularizaci zajímavostí z dějin města Pardubic.

3. VČm má ve svém lapidáriu náhrobní kameny od sv. jiljí z Pardubiček. nenastal čas na jejich vrácení do presbytáře chrámu?
Jak jste řekl, oba náhrobní kameny jsou součástí lapidária našeho a jako takové jsou zapsány ve sbírkách muzea. Na nakládání s nimi se tedy vztahuje příslušný muzejní zákon. Jsem přesvědčena o tom, že jejich současné umístění v prostorách zámku je důstojné a zároveň jsou takto přístupné případným zájemcům o jejich shlédnutí či bližší studium.

4. VČM má ve svém depozitáři pamětní desku na návštěvu T. G. Masaryka v zámku roku 1922. Mohlo by dojít k osazení desky v areálu zámku?
V úvaze na osazení desky o návštěvě T. G. M. v areálu zámku jsem opatrná. Zámek je v současné době centrem dění několika projektů, o jejichž realizaci musí být veřejnost informována prostřednictvím tabulí umístěných v areálu zámku. Jedná se o výslovnou podmínku realizace těchto projektů. Zároveň se zde budou osazovat informační tabule nového navigačního systému. Tyto změny se musejí dít promyšleně, protože míst pro umístění podobných desek a cedulí není mnoho. Nemyslím si však, že depozitář muzea je pro tuto desku místem nevhodným. Jedná se také o sbírkový předmět, který nachází své uplatnění při vhodných výstavních příležitostech.

5. jak vzpomene VČM 100 let české aviatiky?
Připravuje velkou výstavu věnovanou nejen prvnímu vzletu ing. J. Kašpara, ale skutečně letectví jako takovému. Znamená to tedy, že výstava své návštěvníky provede vývojem českého letectví od jeho historických počátků až do současnosti. Na její přípravě se podílí řada dalších muzeí a jiných institucí, z nichž bych za všechny mohla jmenovat např. Svaz letců a Klub svazu letců, Národní technické muzeum, Společnost EBA, firmu Excalibur Army, Vojenský historický ústav, Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a další. Velice si vážíme spolupráce s významným historikem českého letectví, panem Pavlem Svitákem.
K výstavě, kde bude možné vidět např. motor Anzani ing. Jana Kašpara, bomby z náletů na Pardubice v roce 1944 a mnoho dalších zajímavostí, chystáme také doprovodné akce zaměřené na školy a veřejnost.
Je to krásné téma, které si zasluhuje patřičnou pozornost. Věřím tomu, že se nám touto výstavou podaří tento výjimečný svátek důstojně oslavit a vzdát českému letectví hold, který mu náleží.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem