Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Padesát let od vzniku Historického kroužku při Východočeském muzeu v Pardubicích

obrázek k článku V březnu v roce 1963 a v průběhu dalších měsíců téhož roku se začínal formovat historický kroužek při VČM v Pardubicích. Amatérští zájemci, kteří se začali scházet na tehdy pořádaných přednáškových cyklech o historii pořádaných právě VČM, se začínali dobrovolně sdružovat i mimo tyto přednášky, právě ve VČ muzeu, kde se jich ujali stálí profesionální pracovníci: +PhDr. Vlastimil Zikmunda, +archivář Zdeněk Bičík, archeolog Ludvík Skružný, později PhDr. František Šebek, ale i externí, např. při výzkumu zaniklé vsi Lepějovice archeolog PhDr. Zdeněk Smetánka, CSc. z Prahy a při zaměřování kostela sv. Michala v Lepějovicích +Ing.arch.PhDr. Alfréd Piffl z Bratislavy. Za několik měsíců po vzniku tohoto hist. kroužku si členové začali vést kroniku včetně příloh, kam zaznamenávali výsledky po dobu celé své více než 10leté činnosti. Originál této kroniky (včetně příloh) je uložen v archivu VČM v Pardubicích. Proto u příležitosti 50letého výročí vzniku historického kroužku při VČM v Pardubicích si myslíme, že je vhodné informovat veřejnost o dobrovolné zájmové činnosti těchto pardubických amatérských historických nadšenců 60. až 70. let, o jejich snažení a také výsledcích, které ovšem vždy nedopadly tak, jak by si členové přáli.
PRŮŘEZ JEJICH ČINNOSTI
• Zaměření základů Bílé brány.
• Vyklizení zámecké kaple sv.Tří králů, která po celá léta sloužila jako depozitář. Po tomto úklidu byla kaple zpřístupněna tak, že si ji tehdejší návštěvníci zámku prohlíželi z kůru. V současné době je však zámecká kaple pro veřejnost uzavřena a nelze ji shlédnout již ani z toho kůru – snad v letech budoucích.
• Zahájení výzkumných prací v jihozápadním parkánu zámku, kde byly nalezeny základy věže pravděpodobně původního hradu. V současné době jsou tyto základy včetně přilehlých zdí pěkně zviditelněny z valů, po odborné rekonstrukci nejen těchto prostor, ale i celého pardubického zámku v posledních letech.
• Kroužek za odborného vedení archeologa prováděl výzkumné práce zaniklé tvrze ve Starých Ždánicích.
• V pardubickém zámku prováděli členové výzkumné práce v zasypaných částech zámku.
• Výzkum tvrziště ve Starých Čivicích.
Zaměření hradeb před Zelenou branou, pomocné práce při odkrytí základů Černé kaple u kostela sv.Bartoloměje, zaměření Pernštýnského vodovodu v bývalém zámeckém příkopu.
• Pomocné práce v depozitářích muzea a samozřejmostí bylo i studium odborné historické literatury, přednášková činnost, publikace v tisku a také práce s mládeží.
• Zajímavou prací byla rekonstrukce počtu střílen v hradební zdi pardubického zámku (pro zajímavost jich bylo tehdy napočítáno 500 plus asi 70 zaniklých po přestavbě JV hradeb proti tenisovým kurtům).
• Podstatnou část činnosti věnoval kroužek soupisu kamenických značek. Objevených 171 značek na domech, pernštýnském zámku a kostele sv. Bartoloměje, bylo zakresleno a seřazeno do přehledné kartotéky. Publikována jich ale byla jen velmi malá část, ostatní jsou uloženy v archivu VČM v Pardubicích a čekají na další případné badatele .
• V rámci pátrání po zaniklých středověkých osadách byla vybrána z podnětu Archeologického ústavu ČSAV v Praze k podrobnějšímu průzkumu zaniklá středověká vesnice Lepějovice, nacházející se na Pardubicku (dle archivních pramenů) poblíž obce Valy u Přelouče. Členové kroužku byli odborně proškoleni archeologem Z. Smetánkou a za jeho asistence provedli průzkum terénu mezi barokní hájovnou, kostelem se hřbitovem a tvrzištěm. Průzkum byl prováděn vždy na jaře v r.1970 a také v r. 1971. Dle terénních nerovností, velkého množství kopřiv a největšího výskytu povrchového sběru střepů bylo lokalizováno velmi nadějné místo, kde byla vykopána sonda. Byla objevena zřejmě odpadová jáma, v níž se nalezly keramické střepy, zlomky kachlů, cihel, skla, kameny, kousky železa a také zvířecí kosti. Bylo určeno, že toto místo zřejmě souvisí se zaniklou vesnicí Lepějovice, a proto bylo zakresleno odborným pracovníkem ČSAV. (Dále o výsledcích výzkumů viz Stať „Použité zdroje“).
V důsledku narůstajících rodinných i pracovních problémů jednotlivých členů aktivní činnost kroužku po 10 letech stále více slábla, až zcela ustala. Někteří členové se však dosud scházejí v počtu 10–12 členů na přátelských besedách nejen o historii, ale také o současných tématech.

Použité zdroje:
1. Zdeněk Bičík, Sborník prací východočeských archivů, Státní archiv Zámrsk, 1972 Zaniklá obec Lepějovice(okres Pardubice)
2. AB-Zet Pardubicka
Lepějovice – sešit č.11 (je možno zakoupit v kanceláři Klubu přátel Pardubicka) Zdeněk Bičík, archivář, (společnost pro rozvoj Pardubicka r. 2000)
3. Klub přátel Pardubicka (zvláštní číslo červen 1973)
Deset let historického kroužku při Východočeském muzeu v Pardubicích 1963–1973 V rámci „ Hovorů o Pardubicku “, pořádaných Klubem přátel Pardubicka, byla uskutečněna 25. 3. 2008 přednáška „Zaniklá obec Lepějovice“ historikem prof.PhDr. Petrem Vorlem, CSc., děkanem fi lozofi cké fakulty Univerzity Pardubice a Milanem Hüblem. Přednáška byla uskutečněna před více než 70 zájemci, kteří byli také z obce Valy, Klenovka a okolí.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem