Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Přes obtíže ke hvězdám. Hrob letce Kašpara je po renovaci

obrázek k článku Přesně 130 let včera uplynulo ode dne, kdy se v Pardubicích narodil průkopník české aviatiky Jan Kašpar. A při této příležitosti byla veřejnosti poprvé odhalena jeho zrenovovaná hrobka, která se nachází na Městských hřbitovech Pardubice. Na Kašparovu počest nad hřbitovem proletěly gripeny. Hrobka byla před opravami ve špatném stavu, proto bylo potřeba pořídit nové betonové základy, a také náhrobní desku. V architektonické soutěži na renovaci hrobky vyhrál návrh Josefa Procházky a Jana Třeštíka. Posuzovala se kreativita a originalita, výtvarná či architektonická úroveň řešení a vhodnost začlenění do prostoru hřbitova.
Per aspera ad astra Na jednotlivých deskách hrobky se nachází nápis: první český aviatik ing. Jan Kašpar, jména rodinných příslušníků, kteří jsou rovněž v hrobce uloženi, a latinský i český nápis: per aspera ad astra, přes obtíže ke hvězdám. Na kamenné desce je zobrazeno také Kašparovo letadlo. Oprava vyšla na 360 tisíc korun, přestože původně měla být dražší. Na náklady přispěl Pardubický kraj, Městský obvod V Pardubice i Kašparova praneteř Eva Perrová. „Je to velká pocta pro mého prastrýce Jana Kašpara. Byla jsem velice dojata, když jsem slyšela gripeny. Kdyby to slyšel on, byl by nadšen,“ konstatovala Eva Perrová.

Morální vzor
„Kašparovy první letecké pokusy byly spojeny s ohromnou odvahou, nadšením a zapálením pro věc. Jan Kašpar zůstává morálním vzorem i pro dnešní mladou generaci. Jsem velice rád, že při příležitosti tohoto výročí může společnost pojmenovaná jeho jménem předat městu a veřejnosti jeho zrekonstruovanou hrobku na znamení úcty k životu a dílu tohoto báječného muže na létajícím stroji,“ prohlásil předseda Společnosti Jana Kašpara Jiří Kotyk. Přínos Jana Kašpara ocenil také starosta pátého městského obvodu Jiří Hájek. „Pardubice mají spoustu významných rodáků, ale takových, jako byl Jan Kašpar, není mnoho. Proto si nesmírně cením těch, kterým nebylo lhostejné, jak místo posledního odpočinku Jana Kašpara vypadá, a rozhodli se tristní stav hrobky změnit,“ řekl starosta.

GRIPENY NA NEBI STVRDILY LETCOVO HRDINSTVÍ
MFD 21. 5. 2013
Kašparova letecká kariéra netrvala příliš dlouho. Pouhé dva roky uplynuly od prvního dvouskoku vzduchem v dubnu roku 1910 do ukončení veřejné produkce v roce 1912. Do těchto dvou let se však vměstnalo hodně. Jan Kašpar se během té doby stihl nejen zapsat do dějin českého letectví, ale také přijít o majetek, posléze se zadlužit a upadnout do těžkých depresí. Konec kariéry poznamenala i smrt jeho otce. Uznání se za svého života nedočkal. Skuteční hrdinové tak občas končí a pak už má vše v rukou čas, který může jejich odkaz vynést tak vysoko, jak si zaslouží. Gripeny na pardubickém nebi dnes ukázaly, že Kašpar mezi takové hrdiny patří.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem