Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Projev předsedy Společnosti Jana Kašpara Dr. Kotyka 20.5.2013 při odhalení zrekonstruované hrobky Jana Kašpara

obrázek k článku Dámy a pánové,
dnes – 20. května 2013 – si připomínáme 130. výročí narození prvního českého aviatika ing. Jana Kašpara. Jsem velmi rád, že při příležitosti tohoto významného výročí může Společnost J. Kašpara předat veřejnosti a městu jeho zrekonstruovanou hrobku na znamení úcty k životu a dílu tohoto „báječného muže na létajícím stroji“. První zkušenost se vzduchoplavbou učinilo naše město v souvislosti s konáním Jubilejní výstavy v Praze roku 1891, při níž 13. srpna t. r. dva francouzští vzduchoplavci pánové Godard a Surcouf uskutečnili přelet z Prahy do Pardubic, jenž skončil vyhozením lana s kotvou jejich balonu „Victor Hugo“ na svahu u Pardubiček. Bylo by dějinnou nespravedlností, kdybychom nevzpomněli také prvních pokusů z konce 90. let 19. století o bezmotorové létání v našem městě. Mám samozřejmě na mysli tzv. ornitoptéru spojenou se jménem Artura barona Krause, jehož výročí narození si připomeneme v příštím roce 2014 a jehož ostatky spočívají nedaleko odtud v rodinné hrobce. Byl to baron Kraus, kdo s velkým nadšením a pochopením sledoval první letecké pokusy Ing. Jana Kašpara v Pardubicích.

Počátky české aviatiky vztahující se k období před první světovou válkou ukazují, že nešlo jen o významné sportovní či technické výkony, ale i o faktory umocňující vědomí národní hrdosti a české státnosti, to vše v prostředí rakousko-uherské monarchie. Život a dílo prvního českého aviatika spojené natrvalo s naším městem a oživované každoročně velkolepými Aviatickými poutěmi nesoucími jeho jméno zmapoval podrobně Kašparův životopisec Pavel Sviták z Prahy. Kašparovy první letecké pokusy byly spojeny s nesmírnou odvahou a cílevědomostí, nadšením a zapáleností pro věc. V tomto slova smyslu zůstává ing. Jan Kašpar silným morálním vzorem i pro dnešní mladou generaci. Z historie jeho létání připomeňme hlavně dva jeho lety nejznámější – první vzlet z 16. dubna 1910 z Pardubic do okruhu 2km ve výšce 20–25 metrů a první dálkový let do Prahy-Chuchle 13. května 1911. Když jsme zakládali Společnost J. Kašpara v Pardubicích, jako její první cíl jsme si stanovili důstojně upravit místo aviatikova posledního odpočinku zde na Městských hřbitovech. Díky velkému pochopení Pardubického kraje a díky Městskému obvodu V. v čele se starostou ing. J. Hájkem se nám podařilo získat základní fi nanční prostředky na opravu hrobky. Na rekonstrukci hrobky se také fi nančně spolupodílela praneteř J. Kašpara paní MUDr. Eva Perrová z Prahy. Všem jmenovaným velmi děkuji. 5. září loňského roku odborná komise posoudila 7 přihlášených návrhů, jež byly později všechny vystaveny v sále J. Kašpara v budově bývalé staré reálky, kde roku 1901 J. Kašpar maturoval. Komise – osobně si myslím, že velmi šťastně – vybrala jako vítězný jednoznačně společný návrh ing. arch. Jana Třeštíka a výtvarníka Josefa Procházky, jenž byl realizován a jenž za chvíli uvidíte. Oběma autorům i realizační fi rmě pana J. Kůrky bych zde chtěl upřímně poděkovat i za jejich sponzorský spolupodíl na díle. Poděkování patří i fi rmě ASTALON za pečlivý stavební dozor nejen za organizaci a propagaci dnešní akce a Evropskému vydavatelství p. J. Doležala. Tomuto mladému a velmi kreativnímu týmu také patří můj velký dík za mnoho hodin práce navíc.
Domnívám se, že by bylo důstojné přenést do budoucna pietní vzpomínky na J. Kašpara v předvečer Aviatických poutí 20. 5. právě sem, protože prostor na náměstí Dukelských hrdinů u provizorního pomníku z roku 1928 je t. č. také provizorní. Jsem velmi rád, že naše město právě ode dneška také dokončuje výběr z návrhů na památník J. Kašpara, jenž bude umístěn na Třídě Míru poblíž bývalého hotelu Veselka, kde se J. Kašpar právě před 130 lety narodil. Svědčí to o tom, že naše město – po jistém tápání – dobře rozpoznalo svého nejvýznamnějšího rodáka. Společnost J. Kašpara se i nadále chce spolupodílet na propagaci nejen jeho odkazu, ale i na šíření dobrého jména českého letectví, města Pardubic a Pardubického kraje a rozvoje dopravních projektů a cestovního ruchu. Těšíme se na to…
Věčná čest a sláva prvnímu českému letci!
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem