Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.10.2024 17:00

Návštěva krytu civilní obrany

Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.

typ akce: Výlety do historie

12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.10.2024 08:25

Podél Divoké Orlice

Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.10.2024 18:00

Příběh zvonů

Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Pardubický pitaval z doby protektorátní (I. část)

obrázek k článku (z černé kroniky Večerního Českého slova) Pardubický pitaval je volným pokračováním Hříšných lidí města Pardubic, který mapoval zločinnost města a blízkého okolí v letech 1918-1938 z regionálního tisku, především Východočeského Republikánu a Východu. Informace z tohoto seriálu jsou převzaty, jak napovídá i jeho podtitul, z Večerního Českého slova. Jednalo se o list Národního souručenství. Večerní České slovo přinášelo kriminální zprávy z celého protektorátu, nás však bude zajímat poslední stránka, lépe řečeno její levá část, kde byl sloupek Východočeské večerní slovo , kde se objevovaly kriminální činy i z Pardubic a blízkého okolí. Čtenář mohl sledovat nepravidelnou rubriku ?z bezpečnostního raportu?, kde byly krátké kriminální glosy. Podobně jako Hříšní lidé města Pardubic si ani ?Pardubický pitaval? nečiní nárok na úplnost a objektivnost předkládaných zpráv. Lze tedy napsat v úvodu totéž, co na začátku předcházejícího seriálu, ponechám na laskavém čtenáři jeho kritický pohled na uvedené případy a snad i zaujmu a pobavím.

(z černé kroniky Večerního Českého slova)

 

            Pardubický pitaval je volným pokračováním Hříšných lidí města Pardubic, který mapoval zločinnost města a blízkého okolí v letech 1918-1938 z regionálního tisku, především Východočeského Republikánu a Východu. Informace z tohoto seriálu jsou převzaty, jak napovídá i jeho podtitul, z Večerního Českého slova. Jednalo se o list Národního souručenství.[i] Večerní České slovo přinášelo kriminální zprávy z celého protektorátu, nás však bude zajímat poslední stránka, lépe řečeno její levá část, kde byl sloupek Východočeské večerní slovo[ii], kde se objevovaly kriminální činy i z Pardubic a blízkého okolí.[iii]  Čtenář mohl sledovat nepravidelnou rubriku „z bezpečnostního raportu“, kde byly krátké kriminální glosy. Podobně jako Hříšní lidé města Pardubic si ani „Pardubický pitaval“ nečiní nárok na úplnost a objektivnost předkládaných zpráv. Lze tedy napsat v úvodu totéž, co na začátku předcházejícího seriálu, ponechám na laskavém čtenáři jeho kritický pohled na uvedené případy a snad i zaujmu a pobavím.[iv] 



[i] Majitelem a vydavatelem byl Melantrich, odpovědný redaktor Antonín Finger. Cena výtisku byla 30 hal. Sídlo redakce a administrativy bylo v Praze II., Václavské nám., 42.

[ii] Redakce Pardubice, Wilsonova tř. 58 (nápisy ulic a náměstí se v protektorátu pochopitelně změnily).

[iii] Krátký přehled kriminálních činů byl uveřejňován v rubrice Z černé kroniky kraje.

[iv] Jednotlivé ročníky jsou deponovány v regionálním oddělení Krajské knihovny v Pardubicích, ročníky nejsou kompletní. 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem