Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
27.04.2025 08:25

Courání Hradeckými lesy potřetí

Hradec Králové - Courání Hradeckými lesy. Délka trasy 12 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD+MHD, návrat 15:51/16:28 hod. ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí. Buřty nebo něco na gril s sebou.

typ akce: Turistické vycházky

27.04.2025 08:40

Šachovská alej a PP Orlice

Horní Jelení- Šachovská alej-PP Orlice-Borohrádek. Délka trasy 8km. Odjezd od hl. n. BUS st.18 v 8,40hod. Návrat ČD- 14,55/15,28hod. Vede J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka na vlastní nebezpečí.

typ akce: Turistické vycházky

13.05.2025 16:00

Paragrafy o sexu aneb znásilnění opět jinak

Přednáška JUDr. Miroslava Mitlohnera. Koná se v Revoluční ul. 5 v Praze 1. Vstup zdarma.

typ akce: Pražská pobočka KPP

25.05.2025 10:00

Prohlídka vily Tugendhat

Pozvánka Klubu přátel Pardubicka na prohlídku vily Tugendhat v Brně (zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO). Přihlásit se k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka, kde bude od každého účastníka vybírána částka 450 Kč.

Sraz účastníků bude v 9 hodin před brněnským hlavním nádražím. Možná doprava individuálně vlakem RJ 1031 s odjezdem v 7:13 h nebo ČD R19 Svitava s odjezdem v 7:00 z pardubického hl.n. Jízdné si hradí každý sám. Prohlídka trvá 90 minut, po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka Brna. Těší se na Vás Alena Milatová a Zdena Buryánková.

typ akce: Výlety do historie

15.06.2025 10:00

Prohlídka vily Tugendhat

Pozvánka Klubu přátel Pardubicka na prohlídku vily Tugendhat v Brně (zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO). Přihlásit se k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka, kde bude od každého účastníka vybírána částka 450 Kč.

Sraz účastníků bude v 9 hodin před brněnským hlavním nádražím. Možná doprava individuálně vlakem RJ 1031 s odjezdem v 7:13 h nebo ČD R19 Svitava s odjezdem v 7:00 z pardubického hl.n. Jízdné si hradí každý sám. Prohlídka trvá 90 minut, po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka Brna. Těší se na Vás Alena Milatová a Zdena Buryánková.

typ akce: Výlety do historie

Archiv aktualit

Jan Schneider ? ?80?

obrázek k článku Český textař, básník, dramatik, scénárista, novinář, překladatel a divadelní organizátor, někdejší redaktor Rádia Svobodná Evropa se narodil 30. března 1934. Narodil se sice v Písku, ale své dětství prožil v jihočeském Táboře, kde absolvoval gymnázium. Následně vystudoval statistiku na Vysoké škole ekonomické v Praze a získal titul inženýra (1957). V roce 1956 se jeho překlad básní recitoval v poznaňském literárním kabaretu Žioltodziob, následně se po překladu do francouzštiny objevily i v studentském časopise pařížské Sorbonny. Doma se poprvé jeho básně objevily na stránkách časopisů Květen a Kultura v roce 1958. Potom již následovala spolupráce s malými divadly - Semafor (pásmo ?chuligánských? veršů Vo co de), Paravan, Na Zábradlí (s Jaroslavem Jakoubkem šansony pro Ljubu Hermanovou), Rokoko (komedie Labyrint, Čekání na slávu a další), ale i pardubické Stop divadlo. A právě tady je spojitost s Pardubicemi. Zde se seznamuje v roce 1962 s pardubickým rodákem a hudebníkem Bohuslavem Ondráčkem a také s Martou Kubišovou (viz článek J.Schneidera Jemnost maskovaná tvrdostí perníku v ZKPP 3-4/2012). S nimi potom odchází do plzeňského divadla Alfa. Tady vznikají ve vzájemné spolupráci písničky pro M. Kubišovou (šanson Je půl vosmý z inscenace Ukradený měsíc) i pro tehdy zde začínajícího a neznámého Václava Neckáře.

Písně s jeho texty zpívali např. Marta Kubišová (Magdaléna a Ó, baby, baby s H. Vondráčkovou,  Píseň Ofélie a Víc nechtěl by snad ani d´Artagnan s W. Matuškou),  Helena Vondráčková (Hej, pane zajíci s M. Kubišovou), Václav Neckář (Soud a Hříbě s H. Vondráčkovou), Waldemar Matuška (Nebeskej kovboj, Don Diri don, Volám déšť), Eva Pilarová (Requiem).

               V šedesátých letech působil v Československém rozhlase, kde přispíval do pořadu Mikrofórum. V roce 1967 je autorem prvního českého divadelního muzikálu Gentlemani s hudbou B. Ondráčka. V témže roce uvedlo Divadlo Na Fidlovačce jevištní adaptaci Schneiderova veršovaného rozhlasového seriálu  Pro Petra a Lucii. Na Bratislavské lyře 1969 jeho text k písni Musím dál zpívat pro W. Matušku (ale zpíval ji zde místo nemocného Matušky Karel Kopecký, jeho tehdejší kolega z Rokoka) sice získal cenu dosud neznormali- zovaných českých novinářů, ale způsobil, že se nesměl konat přímý televizní přenos z tohoto festivalu.  Pro ilustraci, alespoň část textu  této písně:

 

… Až ze všech uvězněných úst                                                    V mé poraněné duši

písničky dál nám budou růst,                                                      je síla, kterou nenaruší

pak naše píseň bude znít,                                                            ani strach z mříží z vězení

pro kterou bude mít dál smysl žít.                                               a proto musím,

 

Nemám, nemám, nemám, nemám,                                              musím, musím, musím, musím

nemám co skrývat,                                                                       musím dál zpívat,

nemám, nemám, nemám, nemám,                                                musím, musím, musím, musím,

nemám co skrýt.                                                                           musím dál hrát…

 

Autor byl podroben velice ostré kritice nejvyšších představitelů KSČ a jeho tvorba byla zakázána. Proto v témže roce emigroval do Německa a stal se členem mnichovské redakce Rádia Svobodná Evropa. Uváděl zde pořad Afternoon Music, současně psal fejetony a komentáře. Pro Svobodnou Evropu pracoval téměř dvacet let.

            Od počátku 90. let, kdy se Jan Schneider vrátil zpět do vlasti, žije a stále tvoří v jihočeské Třeboni. Napsal např. recitál pro Martu Kubišovou Vítej, lásko, který byl uveden v divadle Ungelt na konci roku 2005. Zde také vzniklo kolem třicítky knížek veršů a poezie, které si básník většinou sám ilustruje. Ta poslední, Lišejník namísto sametu, byla vydána v  roce 2013 a z ní je i závěrečná báseň.

           

                    Věčné hledání stimulů

                    Nevěřím v zázraky, pouze v drobné krůčky,

                    trošku přibližující člověka k člověku.

                    Jsou to jenom splátky velkorysé půjčky,

                    kterou životu lidstvo dluží od věků.

 

                    Kolik dost nepovedených živočichů

                    bylo vyškrtnuto ze záznamu života?

                    Jenže kolik ještě přijde hnidopichů,

                    aby svět předělala ta jejich novota?

 

                    K rozeštvání lidí pouhá chvilka stačí,

                    však léta pak trvá navrácení důvěry,

                    Kdo bude věřit poctivost rozkrádači,

                    jací věřitelé poskytnou mu úvěry?

 

                    Jak najít pro nadšení nové stimuly?

                    Špatně se začíná vždy znovu od nuly.

 

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem