Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.10.2024 17:00

Návštěva krytu civilní obrany

Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.

typ akce: Výlety do historie

12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.10.2024 08:25

Podél Divoké Orlice

Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.10.2024 18:00

Příběh zvonů

Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

VZPOMÍNKA NA PhDr. MARII SVOBODOVOU V PRAŽSKÉM KPP

obrázek k článku Příští rok uplyne 20 let od doby kdy naše řady opustila paní PhDr. Marie Svobodová, čestná občanka Pardubic a mnohaletá předsedkyně Pražského klubu přátel Pardubicka (19let). Narodila se 4.května 1908 v Pardubicích v rodině právníka Dr. F.Herrmanna. Už ve 12letech se seznámila se skladatelem Josefem Sukem a stala se jeho věrnou celoživotní obdivovatelkou a přítelkyní. Vystudovala hudební vědu na Karlově univerzitě a pracovala pak v Národní a Univerzitní knihovně. Ve funkci vedoucí hudebního oddělení napomáhala rozvoji hudební vědy, byla zakladatelkou společnosti Josefa Suka a zde vykonávala funkci místopředsedkyně a jednatelky. Reprezentovala Univerzitní knihovnu a naši zem v mezinárodních organizacích. Je autorkou mnoha odborných a literárních prací. I přes velké pracovní vytížení se angažovala pro své rodné město Pardubice. Byla členkou Klubu přátel Pardubicka a od roku 1975 předsedkyní jeho pražského klubu. Tuto náročnou funkci vykonávala obětavě celých 19let až do roku 1994. Za tuto dobu zorganizovala přes sto přednášek a besed s předními osobnostmi našeho veřejného života. Na její setkání chodilo pravidelně 150 ? 200 účastníků. Velmi tak přispěla k propagaci Pardubicka, k šíření jeho dobrého jména a k popularizaci osobností, které se zasloužily o jeho rozvoj. Právem jí byl za její obětavou celoživotní práci pro město udělen titul čestný občan Pardubic.

V březnu 2014 se sešli členové pražské pobočky, aby si připomněli zásluhy Dr. Svobodové o město a o náš klub. Přišel mezi ně i syn doktorky Svobodové hudební skladatel a jazzman Milan Svoboda a jeho manželka herečka Jana Paulová. Milan vzpomínal na nezměrnou pracovitost maminky, která by podle dnešních měřítek byla označena za workoholika. Celá její rodina milovala hudbu. Doma se muzicírovalo, hrála se komorní muzika, každou neděli byl koncert, scházeli se amatéři i profesionálové. Milan vzpomínal na primáře Vinohradské nemocnoce MUDr. Pavla Radechovského, Dr. Václava Holzknechta, často přicházeli členové České filharmonie a hlavně houslista mistr Josef Suk, vnuk skladatele Suka, osobní přítel celé rodiny, kterému se familiárně říkalo Pepula. Muzicírovala se klasika, kterou Milan (tehdy v pubertálním věku) moc nemusel a když skončila produkce, tak se zavřel ve svém pokoji a pustil si na plný výkon Beatles a další hvězdy tehdejšího nebe populární hudby. Samozřejmě, že pro maminku to byly zpočátku šoky, ale byla tolerantní a časem se s tím smířila. Později dokonce při některých polemikách jazz obhajovala i mezi hudebními akademiky.

            Do vzpomínek na rodinu se zapojila i paní Jana, svým původem také Pardubačka. Její dědeček měl první plzeňskou hospodu v Pardubicích. Tatínek byl známý herec a režisér Franta Paul, také skladatel populárních písniček a známý svým působením v  prvorepublikových kabaretech. Už jako malý hrál na klavír a uměl improvizovat. Vyprávěla, jak prý v noci vylézal tajně z domu oknem, aby mohl hrát na piano v místním biografu k němým filmům. Rodina pak bydlela v Praze v proletářském Karlíně. S laskavou radostí pak Jana popisovala, jak při seznámení s Milanem došlo vlastně k setkání dělnického Karlína a noblesních Vinohrad a také lehkého hudebního žánru s pravou hudební klasikou. Ovšem všichni můžeme dnes konstatovat, že to byla kombinace šťastná a že naše kultura získala vynikající herečku a špičkového jazzmana, skladatele a hudebníka.

            Milan se zmínil i o hudebním talentu dalších členů rodiny. Tatínkova sestra herečka Eva Sobodová, provdaná Stivínová měla syna, kterým je rovněž známý hudebník, flétnista a saxofonista Jiří Stivín. Obě dcery Milana a Jany (35, 25let) mají rovněž talent pro hudbu, starší z nich vystudovala klavír na konzervatoři a mladší studovala zpěv. Hudbě se ale profesionálně nevěnují.

            Paní doktorka M.Svobodová by mohla být hrdá na odkaz, který nám zanechala a na následovníky, kteří jdou v jejích stopách a dosahují špičkových výsledků. Domů se rozcházeli členové pražské pobočky jen velmi neradi, plni dojmů a obdivu z odkazu čestné občanky Pardubic Marie Svobodové. Celé setkání i beseda s její rodinou byla formou našeho poděkování za její práci pro Pardubice i pro českou hudební vědu.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem