Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

FOTOGRAFIE Z NÁVŠTĚVY T. G. MASARYKA NA KUNĚTICKÉ HOŘE

obrázek k článku Již při první oficiální návštěvě T. G. Masaryka v Pardubicích roku 1922 upoutal reflektory ozářený hrad prezidentovu pozornost a následně zaslal Kunětickému družstvu dar na záchranu hradu ve výši 1000 Kč. Při jeho dalším pobytu v Pardubicích roku 1929 už byla Kunětická hora zařazena do programu návštěvy. Masaryk zavítal na hrad ve čtvrtek 23. května 1929 a doprovázeli ho m.j. také dcera Alice Masaryková, předseda vlády František Udržal, zemský prezident Hugo Kubát a někteří vysocí armádní důstojníci. Návštěva trvala několik hodin, strávených prohlídkou hradu s výkladem o jeho historii a o postupu rekonstrukčních prací a zakončených pohoštěním v hradní restauraci.

Snímek otištěný v minulém čísle Zpráv zachycuje uvítání vzácného hosta na hradním nádvoří. Při identifikaci osob jsem vycházel z dochované fotografie členů výboru Kunětického družstva z roku 1929.[1] Muž stojící nejblíže fotografovi vpravo je okresní hejtman Jaroslav Vítek. Prezident Masaryk právě rozmlouvá s Františkem Udržalem (otočen zády), který se prezidentovi chystá představit jednotlivé členy správního výboru Kunětického družstva. Výbor je zde nastoupen téměř v kompletním složení (chybí např. František Potěšil, který se ale akce s jistotou zúčastnil a na jiných fotografiích je zachycen).

            První dva muže zleva nepoznávám, třetím je obchodník Vladimír Jakoubek, dále následují továrník Ing. Pavel Winternitz, ředitel měšťanské školy Josef Soukup, pokrývač Josef Křemenák, advokát JUDr. Lev Kaufmann, obchodník Josef Maděra, řídící učitel v. v. Josef Půlpán a již v minulém vydání Zpráv zmiňovaný továrník František Dašek s chlapcem. Vedle stojí rovněž s dítětem továrník Jan Svoboda, muž s motýlkem je učitel Ladislav Svoboda, v uniformě ruského legionáře přišel pravděpodobně továrník Karel Horák[2]                a nakrátko ostříhaný pán s knírkem je malíř pokojů Ota Novotný. Muž se skloněnou hlavou vpravo od TGM je vrchní úředník Živnobanky Karel Maršík a jiná fotografie odhaluje, že právě věnuje pozornost svému fotoaparátu. Za O. Novotným je v pozadí vidět stativ s filmovou kamerou, dokládající, že návštěva byla zaznamenána také na filmový pás.

Uvítání bylo zachyceno i na jiné fotografii, na které je „uvítací výbor“ ještě početnější.[3] Nepodařilo se mi však identifikovat prvních sedm mužů z levé strany, domnívám se však, že by to mohli být členové výboru Muzejního spolku, který byl vlastníkem Kunětické hory          a jehož funkcionáři se této akce nepochybně zúčastnili také. Jediným, koho v této skupině dokáži zařadit, je třetí muž zleva, továrník Karel Kerhart, který byl činný v obou spolcích.

            Na třetí fotografii pořízené před restaurační verandou jsou vpravo na zdi patrné zarámované fotografie Kunětické hory. Právě v těchto místech byla původně umístěna vzpomínaná pamětní deska, kterou na počest návštěvy T.G.Masaryka nechalo Kunětické družstvo nákladem 550 Kč zhotovit. Zbývá dodat, že fotografie z návštěvy pocházejí z fotografického ateliéru Deyl.



[1] SOkA Pardubice, Sbírka fotografií a negativů, i. č. 1886

[2] Příslušnost K. Horáka k ruským legiím se mi v dostupných seznamech a databázích legionářů nepodařilo potvrdit, ale není možné ji ani vyloučit, neboť žádný z těchto zdrojů nemusí být (a skutečně není) úplný.

[3] SOkA Pardubice, Sbírka fotografií a negativů, i. č. 1881

 

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem