Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

MARIŇÁCI Z JADRANU

obrázek k článku V době po skončení II.světové války a obnovení naší státnosti začaly opět v celé vlasti horečně pracovat různé organizace a spolky, které byly v průběhu okupace zakázány i tvrdě potlačovány. Byly ale i také, které již oficielně obnoveny nebyly. To byl i osud Československé obce bývalých námořníků a účastníků národního odboje na Jadranu. Ne jinak tomu bylo i v Pardubicích, kde jsem tehdy bydlel se svými rodiči a prarodiči. Děd splnil si svůj klukovký sen a na počátku dvacátého století opustil rodné Jizerské hory a odešel na moře, kde strávil téměř šestnáct let aktivního života. Sloužil u K.u K. Kriegsmarine jako torpedomeister na lodi Czepel, na které byl vážně raněn při leteckém útoku u italského Brindisi (v roce 1919 vyznamenán Čs. válečným křížem s divisní pochvalou). V té době byl již ženat s ženou pocházející z italské Poly a otcem dcery (později syna). S rozpadem Rakousko-Uherska se rodina stěhuje do Bratislavy, kde muž slouží jako důstojník u ženijního pluku. Později odchází do Pardubic, kde je i penzionován.

Zde se setkává s celou řadou známých tváří – námořníků z Jadranu. Vzájemně se scházejí v soukromém společenství o nedělích v restauraci Mexiko a později v sále U zelené žáby. Nostalgické vzpomínání, uctívání památky padlých a zesnulých kamarádů, ale                 i humorné skeče, tanec a písně za doprovodu hudebních nástrojů samotných mariňáků. Sálem zní známé italské písně La paloma, Ó sole mio, libozvuční italština i jiné jazyky, které bývalí námořníci ovládají. Výborně se baví i jejich rodiny, a navazují se nová přátelství. Do tohoto prostředí mě, ale i jiné děti přivedli naši prarodiče, kde jsme dychtivě naslouchaly nejednomu zajímavému a dobrodružnému příběhu z dob, kdy se muži plavili na svých lodích.

            V padesátých letech můj děda zemřel. Tak ustaly naše návštěvy zmíněného společenství, které nakonec stihl osud jemu podobných organizací a spolků, které ideově nezapadaly do představ tehdejších uzurpátorů.

            A vzpomínky jsem měl možnost si oživit v pozdějších letech, kdy jsem spolu se svou rodinou navštívil přístavní města Fiume (Rjeka), Sebenico (Šibenik) či Polu, rodiště mé matky, babičky a prarodičů. Dnes občas projdu kolem oken restaurace U zelené žáby a hlavou mi letí vzpomínky na mého dědu a jeho druhy – Mariňáky z Jadranu.

Jindřich Šilhán (na snímku s manželkou Aurelií a dcerou) složil v období před a v první světové válce u K.u.K. Kriegs Marine na Jadranu. Po zásahu lodi byl těžce raněn a později vyznamenán. Po roce 1918 sloužil jako štábní praporčík u ženijního pluku v Bratislavě. Zemřel roku 1954.

(Foto: archiv Zdeňka Kouta)


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem