Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

STAMICŮV ROD V PARDUBICÍCH

obrázek k článku Dne 16.června 2015 byla slavnostně odhalena pamětní deska na Stamicovském domě čp.56 na Pernštýnském náměstí v Pardubicích. Tento dům je spojen s historií a pobytem hudební rodiny Stamiců. Podrobný popis a životní osudy rodiny již popsal PhDr. Jiří Kotyk, PhD. v časopise ?Zprávy? Klubu přátel Pardubicka č. 7-8/2015. Slavnostní odhalení se zúčastnili nejen zástupci Magistrátu města Pardubic, ale i představitelé Komorní filharmonie Pardubice a také představitelé Konzervatoře Pardubice. K zahájení tohoto shromáždění nejprve promluvil PhDr. Jiří Kotyk, PhD. Za Konzervatoř Pardubice připomněl hudební význam Stamiců PhDr. Vladimír Kulík, MgA (text jeho proslovu přineseme příště). K dobré atmosféře přispěl žesťový soubor Konzervatoře Pardubice přednesením slavnostních fanfár pod uměleckým vedoucím Mgr. Jaromírem Hönigem. Je škoda, že se tohoto slavnostního okamžiku nedožil hudební historik Miroslav Hanuš, který se léta zabýval studiem pobytu hudební rodiny Stamiců zde v Pardubicích a v Havl.Brodě. Slavnostního aktu se však účastnila jeho dcera. Ze získaných podkladů lze říci, že rodina Stamicova pocházela za Slovinska (Mariboru). Po přestěhování do Čech (Pardubice, Havl. Brod), se snažila co nejvíce se zapojit do českých poměrů.

Martin Stamic, jirchář, který se přistěhoval do Pardubic v roce 1660, koupil později dům čp.56 na Pernštýnově náměstí. Byl po dobu 20 let pravidelně jmenován radním. Rodiče Stamicovi dbali na dobré vzdělání svých čtyř dětí. Ve hře na varhany i ve zpěvu byly vedeny pardubickým varhaníkem M.Guttmannem. V kostele se zpívalo nejen latinsky, ale také česky.

            Nejstarší syn Antonín Ignác se v Pardubicích stal učitelem a regenschorim u sv. Bartoloměje. Ve 23 letech se Antonín Ignác přestěhoval do Havl. Brodu, kde se živil jako učitel, varhaník a začínající hudební skladatel. V Havl. Brodě koupil dům čp.160 zvaný „Rejnovský“. Oženil se 4.února 1714 s Rozinou Boemovou. Postupně se jim narodilo 11 dětí. Hudebně nejnadanější byl Jan Václav (19.6.1717). V roce 1730 Antonín Ignác dům čp.160 prodal, protože jeho manželka Rozina zdědila po své nevlastní matce Kateřině Kobzinové honosný rohový dům čp.48 na západní straně havlíčkobrodského náměstí. Zde provozoval Antonín Ignác 35let kupeckou živnost. Antonín Ignác – rodák z Pardubic – se v Havl. Brodě plně hlásil, že je rodem Čech a svoje druhé křestní jméno uváděl česky jako Antonín Hynek Stamic. Antonín zemřel 19.12.1765 ve stáří 79let a přežil většinu svých 11 dětí.

Antonínův syn JAN  VÁCLAV STAMIC, nadaný houslový virtuos, se také hlásil k rodnému českému městu Havl. Brodu. Hudební historik Miroslav Hanuš nalezl v Mannheimu zápis ze svatby Jana Václava Stamice, kde v kolonce národnost Jan Václav uvedl BOHEM (Čech).

Jan Václav Stamic působil v Mannheimu a založil zde světově známou „MANNHEIMSKOU  HUDEBNÍ  ŠKOLU“.

Zemřel 27.3.1757 v Mannheimu, kde je také pohřben.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem