Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - III.

obrázek k článku Dne 3. října byla přistižena v uzenářském závodě F. Kuchynky Alžběta Hlaváčková v okamžiku, když z podpultu odcizila šunku v ceně 250 K. Při výslechu vše doznala a při osobní prohlídce byla u ní nalezena ve spodní sukni velká kapsa, do které mohla otvorem ve svrchní sukni schovávat kradené věci. „Zeď“ jí dělal Václav Truhlář, kramář ze Žižkova. Truhlář byl zadržen v hostinci v Labské ulici. S Truhlářem spolupracovala jedna z pardubických prostitutek, která s ním okrádala své zákazníky.
Dne 31. září odcizil Antoním Hofman z Plzně v hotelu Veselka prof. Sýkorovi svrchník a klobouk v ceně 575 K! S lupem zmizel. Zatčen byl ve stejném hotelu o pár dní později strážníkem Štěpánkem. Při výslechu vše doznal. Svrchník zastavil za 203 K u číšníka Štětiny v hotelu Koubek. Ukradený klobouk zahodil přes plot do zahrady Státní průmyslové školy.

Ve stejný den upozornil Václav Heneberg ze Sezemic strážníka Svobodu, že od jistého muže koupil dvě butelky petroleje o váze 7 kg za 50 K. Teprve doma však zjistil, že se jedná o obyčejnou vodu. Zadrženým byl Karel Novák z Německého Brodu. Při výslechu vyšlo najevo, že Karel Novák byl v podobném případě již jednou zatčen, podařilo se mu však utéci. Při výslechu tvrdil, že je strojvedoucím z Německého Brodu, pak však doznal, že jeho skutečné jméno je Karel Hruška a je zámečnický dělník. Vzápětí však vše znovu popřel. Kromě uvedených deliktů vylákal 28. září na Skřivánku v Pardubicích 15litrovou butelku pod záminkou, že přinese petrolej. Vzal si zálohu 84 K.
U známého pardubického velkouzenáře Sochora byli zaměstnáni kočí Červený a řeznický pomocník Bábovka. Ti dlouhou dobu okrádali zaměstnavatele o maso a sádlo. Pomáhala jim A. Mohauptová z Hostovic, milenka Červeného, zaměstnána u Sochora jako kuchařka. Krádeže dosáhly obnosu 18 000 K. U Červeného bylo nalezeno 11 116 K v různých bankovkách, z nichž 822 K připadalo na Bábovku.
V poslední době táboří zcela nerušeně za labským mostem cikáni. Je tu skoro celá cikánská vesnice, která se stala postrachem kolemjdoucím ze širého okolí. Po zatčení jednoho zloděje z řad cikánů strážníkem Novopackým skupina cikánů odjela. Přijela však jiná a utábořila se na stejném místě. Skupinu tvořilo 6 vozů s dobytkem. V okolí začaly narůstat krádeže. 18. října přistihl městský hajný tři cikány s hromadou dříví z plotu, který rozebrali u kasáren. Nesli sebou též pořezanou břízu. Cikáni byli vykázáni z městského katastru.
„Rušení nočního klidu povykujícími a potácejícími se návštěvníky nočních vináren budiž ze strany povolaných orgánů učiněna radikální přítrž. V dnešní vyživovací a finanční tísni je obžerství už samo sebou smutným a podezřelým úkazem a proto nač těch ohledů?“
Kateřina Loukotová z Nemošic a její nemanželská dcera Marie Doležalová byly o výročním trhu přistiženy v okamžiku, kdy z krámu obchodníka Holuba z Borohrádku odcizily 10 m modrého kartonu v ceně 165 K. Při osobní prohlídce se strážníci nestačili divit, objevili totiž ještě černé punčochy, bačkory, pánské ponožky, dětská trička, bílé pánské spodky, ubrousky, pánské šle atd. Cena nakradených věcí činila 349 K 60 hal.

1920
Na silnici z Bohdanče do Křičeni přepadl 11letý školák František Březina, bydlící u mlynáře Baudyše v Bohdanči, školáka Josefa Půlpána. Povalil ho a chtěl po něm, aby mu něco dal. Když se dal Půlpán do křiku, chtěl mu vrazit do úst kousek síry, aby jej otrávil! Náhodný chodec zabránil neštěstí. Ještě téhož dne na stejné cestě přepadl Březina sestry A. a V. Novákovy se slovy: „Holky, jestli mi nic nedáte, tak vás…!“ Z ruční tašky jim vzal butelku na mléko a částku 50 K. Ohrožoval děvčata nožem!
Pavla Altová z Polné, Františka Hojdová z Vítkovic a Františka Fleischerová z Moravské Ostravy byly zatčeny v Pardubicích, protože se prokázalo, že v růz ných obchodech za zboží platily bankovkami s falešnými kolky. Zabaveno jim bylo celkem 400 K. Asi šest kusů dvacetikorun se dostalo mezi lidi. „Bezpečnost majetku se stává v Pardubicích velice problematickou. Krade se všechno a s takovou jistotou a drzou virtuozitou, že to až ohromuje. Není dne, aby nebyla hlášena nějaká krádež. Např. dosud neznámí pachatelé sebrali z prodejny na Palackého tř. č. 4 dvě nové zástěry v ceně 120 K, drobné peníze a hodinky, které patřily slečně prodavačce. Zloděje vyrušil obchodník Linhart. Doporučujeme těm, kdož chtějí studovat vznik zločinnosti a typy zločinců mladistvých, aby zašli do okolí nádraží, kde kralují tito spuštěnci bez ostychu a také nerušeni!“
„Kam až lidská zvrhlost v přítomné době všemožných snah po nápravách sahá, dokumentuje znamenitě hyenismus, kterého se dopustila zločinecká ruka na starém vojenském hřbitově v Pardubičkách. Nejen, že oněm darebákům, kteří ukradli několik kusů oplocení, nestačil z části nový materiál plotný, ale sáhli i na kříže dřevěné i železné. Poničili studnu, sloužící k zalévání hrobů a stejně tak i mnohé hroby. Zhovadilost dotyčných škůdců najde snad odsouzení v kruhu laxních okolních obyvatel!“
V pondělí 1. března v poledních hodinách chtěl vyskočit 13letý Karel Pilař, syn dělnice na Lažankách č. 52, jehož otec padl ve světové válce, na rozjetý nákladní vlak na železničním mostě, aby shodil několik kusů uhlí na topení. Smeknul se však a obě nohy mu přejel vlak! V zuboženém stavu byl dopraven do nemocnice.
Dne 19. ledna v noci byly u knihtiskaře Hoblíka ukradeny řemeny v ceně 3 000 K.
V noci 20. února se ztratily opět řemeny u truhláře Jana Svobody, jejichž cena byla odhadnuta na 5 500 K. Městská policie vypátrala, že obě krádeže provedli výrostci Bedřich Kohoutek, Václav Křenek, František Fritscher, Josef Musílek a František Celjak. Řemeny z Hoblíkovy tiskárny byly prodány až v Opočně u Vysokého Mýta, řemeny ze Svobodovy dílny byly nalezeny ve stoce „na Prádlech!“
V lese na Horkách u Bohdanče byli v březnu přepadeni neznámými lupiči (snad cikány) dva občané, Antonín Ježek, strojní zámečník a mlynářský dělník Jan Šorm. Prvního požádali lupiči o zápalky a pak proti němu obrátili revolver. Vzali mu peníze. Šorm dopadl hůř! Lupiči ho zle potloukli a oloupili o 700 K, stříbrné hodinky a měkký klobouk. Při zápase kousl Šorm jednoho ze zločinců silně do ruky, když se mu pokoušel prsty ucpat křičící ústa.
(pokračování)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem