Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

BRONZOVÁ SOCHA JANA KAŠPARA by měla stát na třídě Míru již příští rok

obrázek k článku Před pěti lety, v květnu 2011, jsem jako zastupitel města navrhl, abychom postavili sochu prvního českého aviatika Ing. Jana Kašpara na místě jeho rodného domu, dnes již neexistujícího hotelu Veselka, v Pardubicích na třídě Míru. K tématu památníku tohoto letce se následně uskutečnila řada jednání, mimo jiné s Klubem přátel Pardubicka, a byly zpracovány potřebné písemné materiály, jak jsem informoval čtenáře Zpráv v letech 2012 a 2013. Byla vyhlášena výtvarná a architektonická soutěž na podobu díla. Do ní bylo přihlášeno 47 návrhů převážně českých autorů, ale mezi spoluautory byli zastoupeni i tvůrci žijící na Slovensku a ve Velké Británii.

Na prvním místě skončil 37,5 metru vysoký betonový stožár s větrným rukávem a svítidlem nahoře od Ing. arch. MgA. Petra Pinkase. Porotci konstatovali, že návrh přesvědčivou formou splňuje zadání soutěže. Koncem roku 2013 předložil zástupce Svazu letců České republiky tehdejší primátorce města petici s podpisy více než 1200 signatářů proti realizaci tohoto sloupu, s požadavkem postavit v centru Pardubic realistickou sochu Jana Kašpara. Na zasedání Zastupitelstva města Pardubic v červnu 2014 po dlouhé diskuzi k podobě díla, a k enormnímu nárůstu jeho celkové ceny z původně deklarovaného 1,08 milionu korun na téměř 2,7 milionu nakonec nebyl návrh na postavení sloupu schválen. Samotná soutěž stála 425 000 korun a projektová dokumentace na sloup 370 000. Celkem město investovalo do přípravy památníku zhruba 850 000. Vedení města se potom už k této záležitosti nevrátilo. V té době byla zrekonstruována a nově vydlážděna s pomocí dotace z Evropské unie celá třída Míru. Za této situace se jevilo jako nereálné pomocí těžké techniky vyhloubit 14 metrů hluboký základ pro stožár, těžko představitelná byla i jeho stavba a pravidelná údržba (výměna rukávu a čištění svítidla).

            Ve druhé polovině roku 2014 se konaly komunální volby. Novým primátorem se stal Ing. Martin Charvát. Ukázalo se, že ten má zájem záměr postavení památníku průkopníka českého letectví dovést do realizace. Město se s  autorem vítězného návrhu finančně vypořádalo a ukončilo s ním spolupráci.

            Nové vedení města se seznámilo s modelem sochy Jana Kašpara od akademického sochaře Františka Bálka a oslovilo tohoto umělce s dotazem, zda by byl ochoten podle modelu vytvořit pro město bronzovou sochu letce. Návrh sochaře Bálka skončil v soutěži na druhém místě. Porota vysoce hodnotila profesionálního autora a moderní přístup ke zpracování figury. Konstatovala, že už i model zaručuje kvalitu případné realizace díla. Za přínos považovala i použití časové osy s důležitými daty z letcova života. Přímý kontakt se sochou označila jako příjemné obohacení urbanistického parteru. Výběr sochy Františka Bálka ovšem není nutno spojovat s uvedenou soutěží. Druhé místo v každé podobně rozsáhlé soutěži je ale jistě dobrou vizitkou tohoto sochaře. František Bálek je také držitelem řady zahraničních ocenění a jeho díla jsou zastoupena v domácích i cizích soukromých sbírkách a galeriích. Na základě souhlasu sochaře s nabídkou města byla pro zasedání zastupitelstva připravena zpráva o záměru realizace uvedené sochy. Dne 31.března 2016 jsem s návrhem předstoupil před zastupitele. Po široké diskuzi zastupitelstvo schválilo tento návrh 33 hlasy od 39 zastupitelů. Potěšilo mne, že se nikdo nepostavil proti tomuto záměru. Následně bylo schváleno i financování realizace sochy. Velkou zásluhu na tom, že se návrh dostal až na jednání zastupitelstva, má právě pan primátor, který záměru realizovat památník Jana Kašpara věnoval od svého zvolení do funkce velkou pozornost.

            Mezi městem a sochařem byla sepsána smlouva o realizaci díla, na kterém s ním spolupracuje i jeho manželka Ing. Dagmar Bálková. Bronzová socha Jana Kašpara v mírně nadživotní velikosti, držící velkou vrtuli, bude stát v rozšířené západní části třídy Míru před budovou Magnum poblíž vzrostlé lípy. Letec bude hledět východním směrem (k Zelené bráně). Socha nebude umístěna na podstavci, bude stát přímo na úrovni dlažby a bude tak v kontaktu s lidmi. Zajímavostí bude zmíněná několik metrů dlouhá světelná časová osa zapuštěná v dlažbě. Podobu sochy od Františka Bálka ukazuje připojený obrázek jejího modelu.

            Je třeba objektivně uvést, že záměr postavit sochu letce se setkal v době schvalování záměru orgány města a podepisování smlouvy se sochařem, také s protesty některých aktivistů proti realizaci vybraného díla a s požadavkem na zorganizování nové soutěže na podobu památníku. Na složitosti celé problematiky ukazuje i to, že těmto lidem se zmiňovaná socha podle modelu zdá příliš realistická, a tedy podle nich je nemoderní, zatímco někteří jiní občané ji považují za pěknou, ale ne dost realistickou. Uspořádání nové soutěže by vyvolalo opět odsunutí realizace a další náklady ve výši několika set tisíc korun z městského rozpočtu. Takové počínání zastupitelstva by ale mohlo být občany považováno za nehospodárné nakládání se svěřenými finančními prostředky, proto požadavek aktivistů nemohl být akceptován.

            Představitelé Společnosti Jana Kašpara PhDr. Jiří Kotyk, Ph.D. a Jan Doležal se iniciativně zapojili do záměru zrealizovat sochu slavného letce také tím, že se přihlásili k zorganizování akce, při které mají možnost na pomník přispět finančně také občané, instituce nebo firmy, aby tak ulevili rozpočtu města. Každý, kdo daruje částku nad určitou výši, obdrží poděkování s pěkným darovacím listem. 1/

            Komplikovanost jednání o památníku Jana Kašpara dokumentuje i to, že od podnětu do dnešní doby uplynulo již pět let. Věřme, že se podaří celý záměr dovést do úspěšné realizace. Moderně pojaté sochy letce na třídě Míru bychom se mohli dočkat v příštím roce, kdy si připomeneme 90. výročí jeho úmrtí. Uctíme tím tuto nejvýznamnější osobnost novodobé historie Pardubic a zároveň přispějeme k oživení veřejného prostoru v centru města.

Socha


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem