Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubické vzpomínky

obrázek k článku Nejvíce jsem ocenila svoje členství v Klubu přátel Pardubicka, když mně v roce 1979 zemřel manžel a já zůstala sama. Odpoutala jsem se ze smutné přítomnosti psaním článků pro naše Zprávy KPP a vyplňovala si volné chvíle touto činností. Abych byla během dne mimo domov, kde chyběl můj muž, nalezla jsem si brigádu v Plynostavu. Pracovala jsem v odboru řízení a kontroly jakosti a mým vedoucím byl pan Jiří Sýkora. Byl to nejlepší vedoucí, jakého jsem poznala. Přesný, velmi pracovitý a laskavý k lidem. Když zjistil, že mám sbírku fotografií starých Pardubic, poradil mně, abych dělala přednášky, což mi psychicky pomůže. První přednášku jsem dělala v roce 1980 s mými fotografiemi, jež se ale v epidiaskopu ničily. Půjčila jsem celou svoji sbírku panu Sýkorovi a on společně s Ing. Martinkem se postaral o zhotovení diapositivů, které jsem pak mohla uplatnit při přednáškách v kterémkoliv přístroji. Pan Sýkora se přihlásil do Klubu KPP, získával členy a stal se též přispivatelem svými články. Někteří z členů, které získal, se stali obětavými pracovníky pro klub, např. Dr. Chochola, Ing. Toušek a Ing. Novotný.

V Plynostavu jsem poznala vedoucího výroby pana Josefa Daňka a když jsem se dozvěděla o jeho malířském talentu, podařilo se mi získat ho pro kresby v našem časopise Zprávy. Kreslil obrázky k mým článkům a od roku 1992 jsme začali uveřejňovat kresby podle mé sbírky, ke kterým jsem psala texty. To jsem ještě neměla tušení, že tato historie jednou vyjde jako kniha...

Dohodli jsme se s panem Daňkem, že upozorníme veřejnost na pardubické věžičky. Pan Daněk kreslil věžičky a já k tomu skládala verše. Tuto práci nám uveřejnily noviny Pernštejn. Několikrát mě vzal pan Daněk s sebou „za věžičkami“ a já jsem se nestačila divit, jak rychle a krásně každou věžičku nakreslil.

Podnik Plynostav pověřil svého fotografa, na žádost pana Sýkory, aby se mnou prošel Pardubicemi a okolím a vyfotografoval místa, která určím. Tím vzrostla moje sbírka diapositivů o snímky současných Pardubic.

Měla jsem v té době 356 zvětšených fotografií Pardubic, 300 diapositivů historických Pardubic a 100 diapositivů města ze současnosti. Tím se obohatily moje přednášky, protože jsem mohla ukázat divákům nejen místa dávno neexistující, ale i budovy, které na těch místech stály. Například jsem ukázala při přednášce v Praze Veselku z roku 1856 a trávník s květinami, který byl na místě, kde Veselka stála.

Když byla moje spolupráce s panem Daňkem přerušena jeho smrtí, myslela jsem, že již staré Pardubice nedodělám. V té době mně nabídla paní Dr. Mandysová, že bude pokračovat v kresbách dle mých fotografií a že se pokusí toto dílo jednou uveřejnit v nakladatelství Silueta. Nabídku jsem nadšeně přijala a tak začala moje spolupráce s paní doktorkou. V červnu 1996 jsme Pardubické vzpomínky dokončily. Myslela jsem si bláhově, že kniha hned vyjde, ale míjely měsíce a stále se nic nedělo...Hrála zde roli finanční situace, ale nevylučovala možnost, že kniha jednou vyjde, ačkoliv text s kreslenými obrázky je mnohem nákladnější než text bez obrázků. Život mi v mém vysokém věku nechal prožít smutek člověka, který chtěl široké veřejnosti hodně darovat a jemuž to nevyšlo... Chtěla jsem upozornit na krásu a bohatost české řeči, která se v přítomnosti netěší velkému zájmu, na statečné lidi, kteří neváhali nasadit život svůj i své rodiny pro lepší budoucnost české země a též jsem připomenula víru v Boha, která, je-li správně pochopena, dává světu lásku, poctivost a skromnost.

Paní dr. Mandysová mi prozradila, že skutečně není nejmenší naděje na uveřejnění knihy a že mi to nechtěla říci, protože věděla, jak se na to vydání těším.

V té době mě navštívil pan Sýkora a když jsem mu řekla, že moje „Pardubické vzpomínky“ nikdy nevyjdou, řekl, že se o to postará, aby kniha vyšla. 14 dní věnoval pan Sýkora cestám za dobrými lidmi, kteří by mohli podpořit tuto kulturní akci. Pan Sýkora nikdy o svých svízelích nemluví, ale tolik vím z jeho vyprávění, že mnohé velké podniky neměly zájem vydání knihy podpořit, naopak většina malých živností se svými vedoucími projevila snahu alespoň něčím přispět a ještě se omlouvali, že nemohou dát více. Pan Sýkora peníze sehnal, předal je nakladatelství a kniha mohla vyjít.

Dnes chci poděkovat panu Sýkorovi, který od začátku mou činnost podporoval, panu Ing. Martinkovi, který mi nejen zhotovil diapositivy, ale na přednáškách mě obětavě doprovázel, Dru Kotykovi, který moji práci korigoval na úkor svého volného času a při této práci mi svými znalostmi pomáhal, paní Dr. Mandysové, která pokračovala v práci pana Daňka a krásnými obrázky úspěšně dílo dokončila, ač si těžko hledala volné chvíle mezi svojí prací. A též děkuji nakladatelství Silueta, že mi vydáním mé knihy a bezvadným otištěním jednotlivých textů umožnilo dát obyvatelům města Pardubic historii města napsanou populárním způsobem.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem