Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Vyšetřování J. S. Machara za báseň, věnovanou primáři Messanymu

obrázek k článku Ve vlastivědné abecedě dr. Theina z dvojčísla 1-2/1992 Zpráv Klubu přátel Pardubicka najdeme heslo ?MUDr. František Mesany, primář?. Jen tak na okraj - autor v něm jméno tohoto pardubického chirurga uvádí nesprávně - správně se psal se dvěma -ss-, tedy Messany. Další nepřesnost spočívá v délce působení MUDr. Messanyho v pardubické nemocnici. Nepracoval v ní od roku 1902 třicet let, jak uvádí autor, ale od března 1903 do ledna 1927, kdy odešel na odpočinek, tedy necelých 24 let. V textu je i zmínka o verších, které básník Josef Svatopluk Machar věnoval dr. Messanymu jako dík za záchranu života. Protože je tato zmínka poměrně kusá, povězme si o věci trochu víc.

Josef Svatopluk Machar byl v letech 1891 - 1918 bankovním úředníkem ve Vídni. Na jaře 1915 vydal pod titulem „Krůpěje“ knihu drobné a časové lyriky. Kniha byla 27. září 1915 zkonfiskována. Za necelé tři měsíce nato, 7. prosince 1915, stanul Machar jako svědek před vojenským tribunálem ve Vídni v trestné věci dr. Kramáře (od roku 1910 čestného občana města Pardubic), souzeného pro velezradu. Machar svým štiplavým vystoupením ze svědecké lavice značně podráždil soudce v uniformách, a tak si vykoledoval, že si rakouská justice na něho posvítila: 7. května 1916 byl ve Vídni na základě § 65a (rušení veřejného pořádku) zatčen a dán do vyšetřovací vazby ve známé Blindengasse. Trestní věc proti němu vedl auditor npor. dr. Frank.

Teprve při výslechu se Machar dozvěděl, čím se vlastně provinil: v knize „Krůpěje“ byly čtyři básně, které podle mínění cenzury a policie podkopávaly v době války veřejnou morálku a oslabovaly tak rakouskou monarchii. Byla to báseň „Na památku 5. listopadu 1905“ (vyšla časopisecky v roce 1905 v Besedě Času), dále „Humanita nemocniční“ (vyšla v roce 1908 rovněž v Besedě Času), báseň „MUDru. Františku Mesanymu“ (i Machar používá nesprávně pouze jedno -s-; báseň vyšla 1913 také v Besedě Času) a konečně sloky „Dvacet roků“ (v roce 1913 otištěna v Samostatnosti).

Při výsleších, které se pochopitelně vedly v němčině, musel Machar obšírně vysvětlovat, „co chtěl básník verši říci“. Nás pochopitelně zajímá, co řekl do policejního protokolu k básni „MUDru. Františku Mesanymu“ obsahující tyto verše:

    Kdybych králem byl, tvou šíji

ověnčil bych mnohou chloubou.

    Mauriciem, Theoboldem,

vlastnoruční list pak holdem

přivěsil by baronii

k jménu tvému -

Machar smysl a poslání básně vysvětloval dr. Frankovi takto:1)

„... V únoru 1913 mě dr. Mesany operoval a do konce dubna s bezpříkladnou pečlivostí a obětavostí ošetřoval až k úplnému ozdravení. Moje přerušená literární činnost, když byla zase obnovena, nemohl začít jinak, než tímto díkem záchranci života. Společenské postavení Mesanyho bylo tehdy tuze nepříjemné. Žil s milovanou ženou bez církevního schválení, nad čímž se počestná individua obojího pohlaví pohoršovala, c.k. pošta zásadně vracela dopisy, adresované jeho ženě, byla-li označena rodinným jménem jeho, inu, soud malého města našel svou oběť a soudil ji tvrdě a bez milosrdenství, jak takový tribunál dovede. Přítel tím trpěl nesmírně a já o tom všem věděl. A zde byla příležitost říci mu, jak je soud takových mravníků okolnostní: kdybych králem byl a dal mu baronii a řády, ohýbali by své hřbety před ním, byl by ozdobou společnosti, výtečník, muž „chvalně známý, náš“ atd.“

„A není v tom trochu posmívání se řádům?“ ptal se tehdy vyšetřovatel dr. Frank.

„Posmíval bych se jen řádům svým, ale i jinak v tom posměchu není. Důkaz: v prvém konceptu této básně, jenž vyšel i v Besedě Času, zněla třetí řádka:

zlatým rounem, Leopoldem -

Když jsem pak připravoval báseň pro knihu, přeměnil jsem verš ten v znění nynější (Mauriciem, Theoboldem), právě proto, abych se vyhnul i stínečku podezření takového, ačkoli i v prvém znění posměchu není a já úmysly neměl do té básně jej vkládat“.

Vyšetřovatel se Macharovým vysvětlením ke všem čtyřem básním spokojil, po dvou měsících vazby Machara propustil na svobodu a vyšetřovací spis odložil, aniž by Machar stanul před soudem.

Poznámky:

1) Viz J.S. Machar: KRIMINÁL, Nákladem Gustava Dubského v Praze, 1924, III. vydání, s. 154 - 155.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem