Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

První barevné fotografie v Pardubicích

obrázek k článku Tu a tam narážím na údaje o pardubických fotografech, kteří se jako první věnovali ve třicátých letech XX. století barevné fotografii. Podle mých poznatků však nebyli první. Již v létech před světovou válkou se totiž setkáváme s barevnými pohlednicemi města. V některých případech mohlo jít o pohlednice vzniklé z kolorovaných fotografií, v řadě případů se však nepochybně jedná o pohlednice vzniklé z barevné fotografie nebo lépe řečeno z barevného diapozitivu.

Pro mnohého bude taková informace překvapující, avšak ti, kdo poněkud hlouběji znají dějiny fotografie, vědí, že již okolo roku 1904 začali bratří Lumiérové v Paříži vyrábět barevné diapozitivy. Princip byl ve své podstatě jednoduchý – přes černobílou negativní citlivou vrstvu na skleněné desce byla nanesena vrstva škrobových zrn obarvených třemi základními barvami. Deska se exponovala obvyklým způsobem a vyvolal se černobílý negativ, který vytvořil masku. Při prosvícení se světlá místa negativu odpovídající příslušné barvě objevila jako barevný bod či pole.

Měl jsem v ruce takových dobových barevných diapozitivů z několika českých měst. Protože tehdejší negativní černobílé materiály měly určité spektrální vady, nebyly barvy takto pořízených snímků dokonalé. Na těchto diapozitivech se často objevuje obloha při obzoru zabarvená do růžova. Pokud by někdo koloroval snímek, vybarvil by nepochybně oblohu do modra,  a to až do toho obzoru. A na některých barevných pohlednicích Pardubic z doby před rokem 1914 se takový růžový horizont objevuje. Mám tedy dost důvodů se domnívat, že podkladem pro tyto pohlednice byly barevné diapozitivy pořízené na materiálu bratří Lumierů. Ač nemám bližší přehled o autorech a vydavatelích tehdejší pardubických  pohlednic, nepochybuji o tom, že takto fotografoval již Josef Deyl a snad i další místní fotografové.

A jen na okraj, existuje i pravděpodobně jediný, barevný diapozitiv letadla Ing. Kašpara. Barvy jsou nedokonalé, ovlivněné spektrální nedokonalostí materiálu, na který byl pořízen, snad jsou i stářím zkreslené, ale je to unikátní záběr. Nebyl ovšem pořízen v Pardubicích, nýbrž v květnu 1911 v Čáslavi.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem