Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Nový vodojem na Kunětické hoře

obrázek k článku Ve finálním úseku při výstupu na Kunětický vrch pozornějšímu návštěvníkovi neunikne, že se na jeho severním svahu obráceném ve směru k Hradci Králové rozprostírá jakási polozakopaná stavba, připomínající svým zaobleným tvaroslovím obrannou pevnostní architekturu, známou z českého pohraničí, budovanou v průběhu 30. let minulého století. Proč se ovšem tato budova ? pevnost nachází právě zde, uprostřed východních Čech, v naší přítomnosti a jakému protivníkovi má čelit, je řadou otázek, na něž lze odpovědět, když odbočíme ze stávající turistické trasy před poslední zákrutou a po nově vydlážděné cestě se vydáme ke vstupní bráně záhadného areálu.

Zde nás však čeká překvapující a prozaická informace o tom, že pozemek a objekt na něm se nacházející patří firmě Vodovody a kanalizace – tedy se jedná o vodohospodářské těleso a odtud je jen krůček k určení toho, že před námi stojí moderní, nově zbudovaný vodojem, jehož „strategické“ umístění je dané především jeho funkcí, tedy jímáním vody k tomu účelu, aby si i v nejvyšších patrech domů blízkých Pardubic mohli lidé pohodlně odtočit pitnou vodu.

To jakým způsobem řešil autor – zde stál u zrodu stavebního díla architekt Jan Klimeš – v podstatě technicko-průmyslový objekt, lze hodnotit z více pohledů. Podle mého názoru byla nejvíce určujícím hlediskem jeho urbanisticko-krajinná souvislost, při níž šlo o co nejšetrnější zasazení objektu s co nejmenším rušivým momentem vzhledem k charakteru místního terénu a přírody. Tento přístup pak dále formoval daný objekt od hmotového konceptu až po zvolený stavebně – architektonický detail.

Tento chvályhodný urbanisticko-ekologický postoj byl ale také určen i tím, že se jednalo o památkově chráněné a cenné místo s dominantou středověkého hradu, jehož historická důležitost a stále potřebná vážnost vzhledem k nově zbudované stavbě zůstaly zachovány. O uvedeném přístupu také svědčí nejen zvolená barevnost nátěru (odstín šedomodré, který může evokovat skalní podloží hradu), ale i zatravněná střecha, jež umožňuje a nově odkrývá nerušené výhledy severozápadním směrem z turistické trasy, která se vine dále nad objektem směrem k hradu.

Pokud bychom se chtěli pokusit o vlastní popis vodojemu, nebylo by asi přesné napsat, že stavba je jakousi umělou vrstevnicí zvolna se zvedajícího, severního svahu, neboť je postavena na pravoúhlém půdorysu a v tom případě nemůže ani kopírovat pomyslné, bohatě tvarované vrstevnice. Přesto se však toto nepřesné přirovnání tak trochu samo nabízí především asi proto, že většina hmoty objektu se nalézá pod terénem a jenom nevelká část – jakýsi betonový pás, vyčnívající nad ním, by vzdáleně mohl odkazovat ke skalnímu zlomu místního horninového podloží.

Pokud bychom se dále chtěli pokusit o srovnání s obdobným stavebním typem v blízkém i vzdáleném okolí, pak bychom obtížně hledali podobné, koncepčně-technické řešení. Většina místních vodojemů je řešena jako konstrukcí vynešené cisterny na vodu, jejichž výšku od zemského povrchu určuje velikost tlaku vody, potřebná k dodávce vody na všechna určená místa. V tomto případě došlo k přirozenému využití výhodně umístěného vrchu vůdči dvěma, v rovině položeným městům k tomu , aby se do hmoty tohoto vrchu umístil jakýsi podzemní „bazén“ , a mohl bezproblémově sloužit svému účelu.

Toto inženýrské dílo se však na druhou stranu nesnaží zneviditelnit za každou cenu, přiznává, že je lidským výtvorem z betonu a oceli, ale obsahuje v sobě pokoru a přívětivost a jakoby říkalo „…my lidé jsme si zde na hoře půjčili kus prostoru, který potřebujeme pro ochranu vody, bez které není náš život možný“.

Jen by mě zajímalo, zda si „my lidé“ třeba právě v souvislosti se zmiňovanou vodou a jejím stavem tuto přívětivost skutečně zasloužíme. Měli bychom se snažit.                                                             


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem