Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Karel B. Englich, Moorův libretista ze Staročenska

obrázek k článku Karel B. Englich se narodil 5. srpna 1876 v Staročensku u Pardubic a ve své rodné obci ve věku 26 let zemřel. Vystudoval reálku v Pardubicích a později se stal učitelem na obchodní škole. Jako 21letý se v Pardubicích seznámil v průběhu let 1897 až 1898 s Karlem Moorem, který v té době vyučoval zpěv na reálce. Karel B. Englich byl velmi pilný na poli literárním nejen časopiseckými články, ale též divadelními hrami a básněmi. Z jeho spisů jsou dobře evidovány: Písně vyhnance (básně), Růžena Suttnarová (drama), Vzkříšení (nedokončený rukopis).

Psal i povídky, ale hlavně však dramata a libreta.

Trojaktovku „Zdá se, že zde spí tajemství“ uvedlo 1901 Pištěkovo divadlo v Praze.

Karel B. Englich po stránce literární navázal (na základě předchozí známosti), velmi plodnou spolupráci, a to s Karlem Moorem. Z díla polské spisovatelky a kritičky Elzy Orzeskowe (1841-1910) využil Englich námět jedné z povídek její sbírky novel „Gloria victis“ k napsání libreta k opeře „MIRTALA“.

Na základě tohoto libreta nastává užší spolupráce mezi skladatelem a pardubickým učitelem a spisovatelem. Karel B. Englich se nyní obrací k domácímu autoru. Z rozsáhlé literární tvorby Julia Zeyera si vybral legendu El Christo de la Luz, která se stala námětem dalšího libreta k Moorově opeře „RISPA“, která vznikla v posledním roce (1898) skladatelova působení v Pardubicích.

O rok později předal Englich Karlu Moorovi libreto k biblické opeře „MOJŽÍŠ“, které skladatel zkomponoval v roce 1899, a to v Pečíně, kde prodléval.

Po tomto libretu se Englich vrací k dílu J. Zeyera, a to k jeho báchorce „Radúz a Mahulena“. Tento námět zpracoval Englich do libreta k opeře Karla Moora stejnojmenného názvu.

Žádná z těchto oper nebyla zatím na scéně Národního divadla provedena.

 

Karel Khol, pardubický libretista Karla Moora

Karel Khol, prozaik, libretista a překladatel z okruhu Lumíra, se narodil v rodině obchodníka, která se r. 1878 přestěhovala z Prahy do Pardubic. V dětství utrpěl úraz s trvalými následky. Vystudoval reálku v Pardubicích (maturoval 1896) a na pražské technice chemii (inženýr 1900), v letech 1901-02 studoval na filozofické fakultě UK obor geologie jako mimořádný posluchač. Roku 1900-01 pracoval jako chemik v pardubickém cukrovaru, pak působil v Praze, do r. 1904 na technice jako asistent stolice geologie a mineralogie u prof. A. Slavíka, do r. 1918 jako bibliotékář v knihovně Národního muzea, od další sezóny 1915 až 1916 jako literární tajemník, od další sezóny jako dramaturg činohra Národního divadla (po Kvapilově odchodu řídil 1919-20 činohru sám, od Hilarova příchodu 1. 1. 1921 vykonával svou funkci v podstatě formálně). Roku 1925 odešel na trvalý odpočinek. Po válce založil se svou ženou divadelní agenturu Centrum, která měla hlavní zásluhu na pronikání nové české dramatiky (Čapkové, F. Langer, F. Šrámek) do ciziny a která rovněž zprostředkovávala uvádění her cizích moderních dramatiků u nás. Náležel ke skupině Lumíra, byl činným v mnoha literárních spolcích (Umělecká beseda, Spolek českých bibliofilů, Penklub, jehož byl od 1925 prvním jednatelem, aj.)

Od roku 1925 žil střídavě v Praze, kde se 4. listopadu 1877 narodil a střídavě v Podhrází u Ouběnic na Voticku, kde od roku 1928 žil trvale. Zemřel 3. ledna 1930 v Praze po těžké srdeční chorobě, pohřben je na Olšanských hřbitovech.

Rejstřík Kholovy literární práce byl značně široký. Její velký podíl byl věnován divadlu.

František Khol ze sborníku novel „Mirgorod“, ve kterém jsou čtyři povídky Nikolaje Vasiljeviče Gogola, vybral povídku „Vij“, kterou zpracoval jako libreto pro Karla Moora. Karel Moor operu zkomponoval v roce 1897 pod názvem „Vij“. Později byla na scéně Národního divadla uvedena v roce 1903 (10x) a ještě v roce 1905 (3x).

Spolupráce Františka Khola a Karla Moora se uplatnila i u další opery, která byla komponována na námět norského dramatika Henrika Ibsena (1828 – 1905) – „Hjördis“. Byla v roce 1905 provedena (3x) na scéně Národního divadla. Děj opery o čtyřech jednáních se odehrává v X. století za času Erika Blutoekse v severním Norsku. Opera byla divadelně velmi zajímavá nejen hereckým obsazením, ale i výpravou. Režii měl Adolf Krössing a u dirigentského pultu byl kapelník František Picka. Opera zatím zůstala nevzkříšena…

Ing. František Khol, prozaik, libretista a překladatel z okruhu Lumíra, literární a divadelní referent, byl autorem odborných i popularizačních článků (Osvěta lidu – Pardubice od 1900) a kulturně historických příspěvků do Almanachu spolku akademiků pardubických (1909).

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem