Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubické firmy a jejich firemní značky IX. část

obrázek k článku V roce 1905 vzniká v Pardubicích firma K. Jičínský, obchod střižní. Tehdy Karel Jičínský, syn Františka Jičínského, krupaře z Trávníku, koupil na tehdejší Královské třídě dům, zvaný ?Siručkovský?, nazvaný podle gruntu Siručkovského, stojícího na témže místě už v roce 1516. Zakoupený dům se stal obchodem módy, který později rozšířil svůj sortiment o záclony a koberce. Již 7 let předtím otevřel mladý K. Jičínský obchod střižním zbožím na Hlavním náměstí, který z počátku vedl se společníkem, ale později se zcela osamostatnil, a když obchod dobře šel, rozhodl se pokračovat ve vlastním. Nová doba přinášela sebou nová odvětví a tak Jičínský přidružuje k dosavadnímu módnímu oddělení sklad linolea, bižuterie apod. Podnik přečkal zásobovací potíže první světové války a hned po válce přetváří svoji orientaci na zařízení bytů (majitel firmy prožil 4 roky na frontě).

S tímto sortimentem, kdy se podnik stává bytovým poradcem a dodavatelem pro celé východní Čechy, existovala firma až do začátku druhé světové války. Po válce byla firma znárodněna.

Z poměrně malého množství materiálu, který se dochoval o firmě K. Jičínský, můžeme pouze konstatovat, že firma používala ve svých počátcích firemní značku v podobě obloukovitého tvaru (patrně odvozeno od vstupních dveří, nebo od dveří balkónu, který byl hned nad vstupními dveřmi). Ve spodní části oblouku byla umístěna písmena K a J a nad nimi jakási zdobená mříž, vyplňující prostor černého oblouku. Firemní značka se objevuje několikráte jako součást reklamy v dobovém tisku.

Jednou z nejznámějších pardubických firem, zabývajících se semenářstvím, byla firma B. a V. Jičínský.  Bohumil a Vincenc Jičínský založili svoji firmu na Masarykově třídě čp. 182. Později firma přesídlila do Chrudimské ulice čp. 409. Firma se postupně vypracovala na velkoobchod a největší odborný závod semenářský ve východních Čechách. Dodávala semena pro hospodářství i pro zahradnictví. Přečkala druhou světovou válku, ale v roce 1948 byla znárodněna. Obnovena byla po roce 1989.

Firma B. a V. Jičínský používala firemní značku (známkový formát) v podobě obdélníku, jehož ústřední motiv tvořila dominanta pardubické roviny, Kunětická hora. Ve spodní části obdélníku byl název firmy a dodatek „Východočeský velkoobchod semeny v Pardubicích“. V horní části byl nápis „Polní a zahradní semena“. Součástí firemní značky bylo i telefonní číslo. V poměrně bohaté reklamě se objevuje i jiný motiv, který je obměňován. Jedná se o motiv obřího květáku, který je naložen buď na trakaři (veze ho zemědělec), nebo je naložen na voze (táhnou ho koně).

Roku 1870 založil Josef Just v Pardubicích nejstarší plátenický obchod. Předkové J. Justa pocházeli z Červeného Kostelce, kde vlastnili již dříve tiskárny a barvírny. Roku 1870 se J. Just přestěhoval z Červeného Kostelce do Pardubic a založil maloobchod s plátenickým zbožím. Sídlo firmy bylo u Zelené brány v sousedství hostince „U České koruny“, později v přízemí městské spořitelny, která vznikla na místě hostince. Po smrti J. Justa pokračoval ve vedení firmy František Just, syn Julie Justové. Ten nechal firmu zapsat do rejstříku firem v Chrudimi (rejstřík firem byl veden při Krajském soudu v Chrudimi). František Just se stal později místopředsedou grémia obchodníků v Pardubicích a komerčním radou při jmenovaném Krajském soudu v Chrudimi. F. Just byl také posledním majitelem firmy. Krátce před druhou světovou válkou se firma přestěhovala na místo bývalé firmy Ulrych (na roh dnešní spořitelny u Zelené brány). Zde sídlila asi pět let. Posledním místem, kde F. Just provozoval svoji živnost, byla dnešní Třída míru, v prostoru před hlavní poštou. To bylo roku 1949, kdy firmu převzala Textilia n. p. Firma F. Just se specializovala na výrobu bílého zboží (damašky, ubrousky, plátna pro čalouníky, bavlnu DMC – dovoz z Francie apod.) Prodej byl zaměřen hlavně na venkov. Známým sloganem firmy bylo „Výbava pro nevěsty“. Firemní značkou firmy F. Just a též J. Just bylo jméno majitele firmy. Na nejstarším písemném materiálu, který se z činnosti firmy dochoval (firemní listina datovaná 28. dubna 1916) je jméno majitele firmy J. Just doprovázeno motivem sedící dívky v dobovém kroji, držící v rukou vřeteno a opírající se nohou do kolovratu. Jméno F. Just je doloženo též na účtenkách firmy a na jiném úředním materiálu. Na účtenkách většího formátu používala firma vyobrazení zlaté výstavní medaile z roku 1903. Reklama firmy v dobovém tisku byla velice častá a byla doprovázena sídlem firmy. Firma, jak už bylo psáno, velice často měnila své působiště, díky reklamě však máme poměrně přesně zmapované její podoby v mnoha výkladních skříních, které jméno F. Just doprovázely.

 

Použité materiály:

1) SOAP, skartovaný materiál (firemní papíry)

2) Vinař, Stanislav: Staré a nové Pardubice, Pardubice 1941, s. 20.

3) Pardubické kostely a památky. Pardubice. B. r. (inzert. část).

4) Vzpomínky Karla Vinaře, vyprávěné dne 6. 7. 1994 v Pardubicích.

5) Vzpomínky Miroslava Justa, vyprávěné dne 19. 7. 1994 v Pardubicích.

6) Soukromý archiv autora.

 


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem