Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.10.2024 08:25

Podél Divoké Orlice

Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.10.2024 18:00

Příběh zvonů

Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

20.10.2024 08:25

CHKO Železné hory

Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

?Zapomenutá firma? Josef Salavec, prodej a opravy velocipédů (XVIII. část)

obrázek k článku Mezi nejkrásnější příklady průmyslové heraldiky patří zcela jistě ty, které nějakým způsobem navazují na středověké klasické erby a pokouší se zachovat v moderní, stylizované formě jejich interpretaci.

Mluvit o průmyslové heraldice je však dosti sporné, protože o heraldiku jako takovou nejde. Když výrobní znak není sestaven podle heraldických pravidel, užíváme k jeho označení raději termín značka. V literatuře se pojem průmyslová heraldika nahrazuje pojmem emblematika či signistika (signum = znak, označení).

Která jiná zvířata (jejich symboly) by se měla objevit ve firemních značkách (průmyslovém logu) pardubických firem, než kůň či zubr.

Stylizovanou zubří hlavu používala firmy Josef Salavec, která sídlila na Smetanově (dnešní náměstí Republiky), čp. 122. Zubří hlava, která se objevovala na výrobních štítcích nových kol, mohla vzniknout díky své lokalizaci. Stála totiž poblíž pardubické zvonice ( U zvonice), na které byl umístěn rodový znak pánů z Pernštejna.

Výrobní štítek byl zlaté barvy. Stylizovaná zubří hlava se zakroucenými rohy (které však svým tvarem mnohem více připomínají rohy berana), se zlatou houžví v nozdrách, byla umístěna do středu kruhu, ze kterého vycházejí paprsky. V horní části značky byl umístěn červený nápis CYCLES SALAVEC, v dolní části PARDUBICE, U ZVONICE.

Značka měla v horní a dolní části otvory pro přimontování na „čelo“ velocipédu.

Firemní značka se zubří hlavou se objevovala i na hlavičkách firemní korespondence.

Tiskopisy s adresou Smetanova náměstí čp. 122 – U zvonice byly používány např. v korespondenci s Ústřední prodejnou strojů pro kancelář, ochod a domácnost národního průmyslu kovodělného a strojírenského Praha VII.

Nevíme přesně, kdy firma vznikla. Její činnost však definitivně zanikla roku 1950. Místo prodejny velocipedů byl na místě čp. 122 zřízen sklad různého materiálu. Prostor mezi zvonicí a kostelem sv. Bartoloměje pozvolna chátral. V roce 1996 po nákladné opravě přízemní části byl objekt čp. 122 evidován jako kulturní památka. Čelní stěna tohoto objektu byla součástí hradební zdi, která původně tvořila opevnění se střílnami na ochranu středověkého města.

Od roku 1996 byla v přízemí krátkodobě prodejna elektroniky firmy MIKO Speciál, která později přesídlila do nově opraveného Grandu. Do roku 2003 sloužil popsaný prostor jako rehabilitační pracoviště pro občany se sníženou pohyblivostí.

Poté sem přesídlila firma Antonín Macák, prodej a oprava starožitných hodin. Ve větší místnosti je galerie malíře Jaroslava Kvítka.

Firemní značka Josef Salavec je zdařilým příkladem průmyslové heraldiky, která využila regionální specifikum. Lze ji přirovnat ke stejně zdařilým ukázkám jako např. firmu Václav Blažek – dámský a dětský oděvní dům (motiv Zelené brány) či firmu Josef Dvořáček  - kloboučnictví (reklamní pohledy s motivem Kunětické hory).

Za získané informace o firmě Josef Salavec děkuji panu Ing. Vladimíru Salavcovi.

Použitý materiál:

1)    Milan Buben: Heraldika, Albatros, 1986.

2)    Soukromý archiv Ing. V. Salavce (Britanská 37, Pardubice, Cihelna).


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem