Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Žili mezi námi - za Zdeňkem Cinkanem

obrázek k článku V sobotu 11. února t. r. zemřel náhle ve věku 72 let pan Zdeněk A. Cinkan, narozený 12. července 1933 ve Slatiňanech, dlouholetý člen KPP, bývalý vedoucí jeho turistického odboru a věrný spolupracovník našich Zpráv.


Pardubická veřejnost znala p. Cinkana hlavně přes jeho koníčky. Byl zkušeným značkařem Klubu českých turistů na Pardubicku a Chrudimsku, nadšeným sběratelem autogramů, pohlednic a starých fotografií Pardubic.

V poslední době sbíral především papírové betlémy, takže se stal i předsedou pardubické pobočky České společnosti přátel betlémů. Byl rovněž členem předsednictva ČSPB v Hradci Králové.

Pardubáci jej znali i z mnoha výstav, na nichž prezentoval pozoruhodné výsledky své sběratelské činnosti, většinou v prostorách Státního okresního archivu v Pardubicích, ale i na mnoha dalších místech v Pardubicích a v celé republice. Jako výborný znalec Vysočiny, jejích přírodních i kulturních krás, publikoval i v Chrudimských vlastivědných listech a v Našem Chrudimsku.

Dnes si již málokdo pamatuje na jeho trpělivou práci se školními dětmi, jeho přednášky a vycházky připravené pro historický kroužek ZŠ Na Višňovce a vedení kroniky kroužku. Řadu let se vzorně a obětavě staral i o vedení skříňky KPP na budově bývalé pošty Na Skřivánku poblíž svého bydliště. Se čtenáři našich Zpráv se symbolicky rozloučil zveřejněním Betléma J. Pírky, který jsme použili jako PF 2006 na závěr ročníku 2005.

Z. Cinkan pocházel z učitelské rodiny, jeho otec učil matematiku na měšťanské škole na Starém Městě v Pardubicích, určitou dobu působil také jako školní inspektor na Chrudimsku. Matka vyučovala domácí nauky (ruční práce pro dívky). Syn Zdeněk nejprve pracoval v Transportě Chrudim, pak v Dopravním závodě spojů v Pardubicích na Ležánkách, potom v oddělení odbytu Okresní správy spojů a jako vedoucí jejího skladu. Do důchodu odešel jako vedoucí dopravy ve Vitaně Pardubice.

V padesátých letech byl Zdeněk Cinkan aktivním členem a kronikářem pěveckého sboru VŠCHT. Jako turista organizoval dálkové pochody a sám se jich také aktivně zúčastňoval (zimní táboření na Lichnici, pěší putování okolo ČSR). Byl členem organizačního štábu Pochodu míru Ležáky, o jehož propagaci se staral, a účastníkem všech 50 km tras, později cyklotras. Zúčastňoval se Pardubické podkovy, Novoročních srazů cykloturistů na Kunětické hoře apod. Jako cvičitel turistiky pořádal mnoho výletů a zájezdů, hlavně pro KPP, ale i pro ČSČK a organizoval i besedy a přednášky s promítáním diapozitivů ze svých cest. Byl též aktivním členem oddílu orientačního běhu TJ Lokomotiva Pardubice. Zpracovával mapy a doprovodné texty na mapách Klubu českých turistů. Až do konce svého života byl

navíc obecním kronikářem v Řestokách.

Obětavost, nápaditost a láska k rodině a vlasti opírající se o podrobnou znalost regionu východních Čech zůstanou trvalou součástí odkazu pana Cinkana. V tomto smyslu jsou hluboce pravdivá úvodní slova motta z jeho smutečního oznámení: „Opouštím všechno, co mně bylo drahé, rodinu milovanou a rodnou českou zem...“ Dokázal být i vášnivým diskutérem, který vždy uměl obhájit své názory, i vypravěčem zajímavých a veselých historek, jež píše sám život. Jeho práci dlouhodobě a soustavně popularizovala redaktorka Pardubických novin Jiřina Mikešová. Rejstříky našich Zpráv pak přesně evidují jeho publikační činnost na našich stránkách.

Čest jeho památce!


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem