Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

STCHK 15 LET V PARDUBICÍCH A 200 LET VÝUKY TEXTILNÍ CHEMIE V ČECHÁCH

obrázek k článku V Pardubicích je již 15 let na Univerzitě Pardubice sídlo Spolku textilních chemiků a koloristů. Spolek textilních chemiků byl založen již v roce 1908 ve Dvoře Králové n. L. V tomto městě bývalo velké množství textilních továren; ? tkalcoven, prádelen, bareven a tiskáren. A byli to místní odborníci z bareven a tiskáren, kteří založili SPOLEK, který si dal za cíl informovat své členy o novinkách a pokroku při zušlechťování textilních výrobků.


Dnes jsou Spolky textilních chemiků a koloristů prakticky ve všech zemích Evropy a také v Americe i Asii. Spolky jsou sdruženy v mezinárodní federaci „International Federation of Associations of Textile Chemists and Colourists“ (IFATCC) se sídlem, ve Švýcarsku. Každé 3 roky pořádá IFATCC mezinárodní textilní kongresy.

Poslední byl v roce 2005 v Německu (Weimar). V roce 2008 bude ve Španělsku (Barcelona) atd.

V České republice organizuje náš Spolek (STGhK) každý rok Celostátní koloristické konference (CKK). V letošním roce to bude ve dnech 17.–19. října již 38. CKK v Pardubicích v Domě techniky. Do Pardubic přijíždí 180 až 200 textilních odborníků z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Přednášky mají nejen naši technici, ale i zahraniční odborníci z Německa, Rakouska, Švýcarska, Anglie, Belgie, Itálie atd.

Vedle tohoto malého jubilea –15 let činnosti STChK v Pardubicích – je jistě vhodné vzpomenout zajímavého jubilea – 200 let od zahájení výuky textilní chemie v Čechách. Již tehdy bylo cílem zvyšovat odborné znalosti textilních pracovníků a tak zvyšovat i kvalitu textilní výroby. Bylo to v roce 1806, kdy na pražské polytechnice vznikla dvě oddělení – chemické a matematické.

Na oddělení chemickém se studovalo jeden rok. Byly přednášeny tyto předměty: všeobecná chemie, sklářství, výroba železa, běličství, barvářství a koloristectví (původní název). Poslední tři jmenované předměty můžeme shrnout pod název Textilní chemie.

Proč právě vedle oboru skla a železa se tak prosadila výuka textilní chemie? To proto, že kvalitní a dobře upravené tkaniny byly mimořádně dobře prodejné jak doma tak i v zahraničí. Při porovnání tehdejšího vývozu za jeden rok bylo tkanin vyvezeno za 2 miliony zlatých, zatímco skla za stejnou dobu jen za 70 000 zlatých. Proto byl ten velký zájem o dobré a odborně vzdělané pracovníky v textilu. Na pražské polytechnice vyučovaly v průběhu let minulých století známé osobnosti tehdejší doby, např. Karel Augustin Neumann, Josef Jan Steinmann, Josef Schneider, Jan Staněk atd.

Po první světové válce se textilní chemie vyučovala na obou pražských technikách – české i německé. Na české technice byla textilní chemie přednášena v rámci technické chemie. Tehdy na škole působili význační čeští chemici – prof. E. Votoček, prof. J. Hanuš. Další rozvoj textilní chemie spočíval v založení specielního Ústavu barvářské a chemické technologie textilního průmyslu. Vedením tohoto Ústavu byl pověřen prof. V. Křepelka, který se vrátil do Prahy po mnohaleté zahraniční praxi v chemických továrnách. Prof. V. Křepelka vedl ústav dlouhá léta, až do svých 73 let, kdy 20. 3. 1952 zemřel.

Při diskuzi o dalším osudu výuky barvářství a textilní chemie na ČVUT Praha bylo rozhodnuto, aby tento studijní obor přešel na nově vznikající Vysokou školu chemicko-technologickou v Pardubicích. Rozhodujícím důvodem byla skutečnost, že v Pardubicích-Rybitví byl vybudován moderní chemický závod na výrobu organických barviv. Bylo proto nezbytné vychovat nové odborníky nejen pro výrobu barviv, ale také pro uplatnění chemiků v textilním průmyslu.

A tak slavná éra výuky barvářství a textilní chemie přešla z Prahy do Pardubic v letech 1952–53. Zde v průběhu let studovali nejen studenti z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, Maďarska, Bulharska, Vietnamu a Jemenu. Barvářská a textilní chemie se vyučuje v Pardubicích dodnes na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem