Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

POLOZAPOMENUTÝ ARCHITEKTONICKÝ POKLAD Z PERIFERIE MĚSTA

obrázek k článku S některými stavebními detaily z dílny slavných architektů se pozorovatel v centru našeho města a jeho blízkém okolí setkává tak často a jsou pro něj notoricky známé, že setká-li se s nimi někde jinde, už mu ani nedojde, o jak unikátní stavbu by mohlo jít. To je příklad funkcionalistického bytového domu č.p. 562 na Trojici, který svým umístěním na industriální periferii v západní části města dosud unikal větší pozornosti, a unikal by možná dál, nebýt současného společenstva vlastníků, které chce na unikátnost objektu upozornit.

Originální návrh tohoto domu projektoval významný pardubický architekt Karel Řepa (23.10.1895 - 2.3.1963), žák architekta Josipa Plečnika, jeden z autorů interiéru budovy výpravny Železničního nádraží, ale především autor budovy Průmyslového muzea, v současné době již neexistujícího areálu Sportovního stadionu, někdejšího kina JAS, domu ,,U kapitána” na Dukle a mnoha desítek dalších rozličných staveb - vil, činžovních domů, venkovských obecních domů (např. v blízkých Popkovicích či přímo ve Svítkově) škol, biografů, ale také      i funerálních prvků a památníků, které spojuje především jeho smysl pro soulad celku                     s detailem a funkčností.

 

Tehdejším investorem ,,Úřednického domu” i jeho výstavby byla společnost Fantovy Závody (dnešní PARAMO), jeho obyvatele pak tvořily rodiny úředníků z této továrny. Projektová dokumentace je datována rokem 1940, tedy do období protektorátu. Postaven byl pravděpodobně v roce 1942.

 

Před několika lety byla rekonstruována střecha objektu a citlivě obnoven omítkový líc fasády, kdy nedošlo k narušení vzhledu průčelí a zůstaly tak zachovány detaily, např. střídmé obložení z režných cihel, okna nebo ikonická zaoblení která jsou pro některé Řepovy stavby typická a v jeho tvorbě se v 30. letech 20. stol. opakují. Společné vnitřní prostory chodeb včetně typického centrálního schodiště a zábradlí, původních obkladů a dlažby jsou po 80 letech od postavení domu překvapivě zachovány a cílem a přáním jeho obyvatel je, aby tomu bylo                i nadále.

 

Zdroje:

Projektová dokumentace – Uřednický dům pro Závody Fantovy akc. Společnost (1940), uloženo v archivu Stavebního úřadu MmP

Štěpán BARTOŠ, Pavel PANOCH, Karel Řepa – pardubický architekt ve věku nejistot, Pardubice 2003 (repro portrétu K. Řepy)


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem