Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pardubická sbírka pečetí – 4. část

obrázek k článku Také s hraběcím rodem Clam-GallasŮ se v historii Pardubic setkáváme v souvislosti s parforsními hony. Hrabě Eduard /1805-1891/ stál u jejich zrodu v roce 1840 a spolu s velitelem pardubického husarakého pluku knížetem Fr.Liechtensteinem dával při honech k disposici svou početnou smečku honících psů - čítala až čtyřicet zvířat a byla specielně vycvičena pro štvanici na zajíce. Po odchodu husarů z Pardubio v roce 1845 se hrabě Clam-Gallas a kníže Auersperg stali představiteli honební společnosti.
Členové pocházeli z Korutan a první písemná zmínka o nich je z roku 1297. Původně se jmenovali Perger von Hockenberg. Právo psát si z Clamu získali při povýšeni do stavu svobodných pánů v roce 1655.

V Čechách se usadil Jan Krištof z Clamu /1702-1798/, který získal v roce 1757 Český inkolát, když si zakoupil fietenice, Osenice a Mcely. Za své vojenské zásluhy byl Jan Krištof v rooe 1759 povýšen /spolu s mladšími bratry a s dětmi staršího bratra Ferdinanda Josefa/ do hraběčího stavu. Sňatkem s Aloisií Colonovou z Felzu se dostal do přízně s majiteli panství Sallasy /sestra Aloisie Marie Anna byla manželkou Filipa Josefa Gallase (1703-1757) posledního představitele tohoto rodu./ Gallasovou poslední vůlí se universální dědičkou všech jeho statků stala manželka a když tato v roce 1759 zemřela, dědil po ní její synovec Kristián Filip z Clamu. Zároveň s dědictvím přijal také jméno a erb Gallasů. Vnuk Kristiána Filipa Eduard se narodil v Praze roku 1805. V osmnácti letech vstoupil do vojska, v roce 1839 byl jmenován plukovníkem a o sedm let později generálem. Za svou činnost v bitvách u Milána, Montanary, St.Lucie, Goita, Vioenze, Custozzy a Piemontu byl vyznamenán kommandirskym křížem Leopoldova řádu, řádem Marie Terezie a byl povýšen na polního podmaršálka. V pozdějších letech už takové vojenské štěstí neměl a ve válce v roce 1859 nepříliš úspěšně bojoval u Magenty a Solferina, v rakousko-pruské válce tyl dokonce za hrubé taktické chyby ve velení, které mu přinesly rychle za sebou jdoucí porážky u Hodkovic, Kuncích Vod, Podolí, Mnichova Hradiště, Kosti a Jičína, postaven před vojenský soud, byl však osvobozen.
Eduard Clam Gallas poté vystoupil z armády a žil na svých českých statcích. V roce 1801 byl povolán za doživotního Siena do panské sněmovny. Zemřel ve Vídni ve věku osmdesáti šesti let. Jeho synem Františkem /1854-1930/ rod Clam-Gallasfi zanikl.
Znak Clam-Gallasů je Čtvrcený s korunovaným středním Štítkem, Střední štítek je zlatý se stříbrným trojverším ze kterého vyrůstá panna, držící v pravici parohy /erb patřil v 16.století vymřelé rodině Polchingerů, po které Clamové dědili/. V prvním poli zadního Štítku je ve zlatém poli Červená korunovaná orlice /Gallasové/, ve druhém poli rovněž zlatém je šedočerná kočka ve skoku /Clamové/, třetí pole je modré se zlatým břevnem /Gallasové/ a čtvrté pole je kosmo stříbrné - Černě děleno. Na štít se kladla hraběcí korunka a nad ni Styři helmy s klenoty: na prvním z pravá je vlevo hledící Černá orlice mezi modrými křídly se zlatým břevnem, na druhé panna držící parohy, na třetí šedočerná kočka a na Čtvrte des.et praporců střídavé červených a stříbrných. Pokrývadla jsou zlatomodrá. Strážci štítu jsou dvě Černé ohlížející se orlice.
V pardubické sbírce je uloženo celkem pět pečetí patřících Clam-Gallasům. Na všech je erb zobrazen bez klenotu pouze s hraběcí korunkou. Pečeť č.28 nelze blíže určit, pečeti č.364 a 367 patří /podle křížů zavěšených pod štítem/ hraběti Eduardovi, pečeť Kristině provdané Colloredo-Mansf eldové a pečeí Č.376 Gabriele provdané Aurspergové.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem