Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Okresní archiv se představuje čtenářům ZKPP (5.)

obrázek k článku Archivy obcí, místní a městské národní výbory
Poměrně významnou část ve fondech pardubického okresního archivu tvoří archivy obcí Pardubicka, Přeloučská a Holická. Dochovaný materiál obsahuje písemnosti dokumentující činnost obecních úřadů již od 18.století až do roku 1945. Výjimečně se dochovaly i písemnosti z 15. a 16.století. Mezi tyto doklady patří např.smlouva Jana Hertvika z Mnětic o prodeji paloučku obce drozdická z 23. června 1468, která ae nachází ve fondu obecního &řadu Drozdice nebo liatina z roku 1593 , v níž Jan Vorelský ze Sán a Něnkovic dovoluje svemu poddanému Simonovi užíváni role. Tento dokument náleží k fondu Archivu obce Jenikovic. Nejstarší dějiny jednotlivých obci jsou podrobně zpracovány v kronikách, kterými že však budeme zabývat v jedné z dalších kapitol tohoto cyklu.

V depositářioh okresního archivu je dnes uložen materiál 179 obecních úřadů. Dokumenty cca 14 fondů zasahuji až do 18. století. Listina z 24.srpna 1788, v níž Adam hrabě Dohalský z Dohalic dává poddaným statku podhořanakáho obci Rášovské louky výměnou za mladý les, který náleží do fondu Obecního úřadu Rasovy, je právě jednou z nioh. Dále je zde možná připomenout kupní smlouvu na statek ve Svinčanech ze dne 2.března 1782 vrchního úřadu panství Choltice /fond obecního úřadu Svinčany/. Za připomenutí stojí i památná kniha Chvojence z let 1721-1861, knížka obecní pro zapsáni všech paměti obce Komárov z let 1724 -1928, či zápisy sopřečských rychtářů z let 1736-1909.
Tímto jsme se však dotkli jen těch materiálů nejstarších a zajímavých z hlediska historického. Ve fondech obecních úřadů najdeme knihy a spisový materiál, který podává zprávy rovněž o kulturních, hospodářských, politických a přírodních poměrech doby. Z knih evidenčních a správních tu citujme např.knihy zápisů ze schůzi obecního výboru a zastupitelstva, obecni rady, seznamy obyvatel, pozemnostni archy, stavební protokoly, gruntovní knihy, parcelní protokoly, mobilizačni knihy.
Ve fondech však převládají účetní knihy, která jsou dokladem finančního hospodařeni obci. Tyto knihy jsou dochovány v kompletnějších Časových řadách. Patři sem např. pokladní deníky, hlavni knihy, rozpočty obci, účetní závěrky, knihy kont, výpisy z inventáře atd. Spisového materiálu je zachováno málo, poskytuje však doklady k některým událostem v obci, majetko-právním záležitostem, o stavu obyvatelstva a pod. Patří sem finanční a pozemková záležitosti, věci vojenská a domovská, záležitosti trestní, stavební spisy a plánky, korespondence. Spisů archivů obci se dochoval jen zlomek a je jen malá naděje, že se podaří tyto spisy doplnit .
Na písemnosti obecních úřadů těsně navazuji materiály národních výborů, jejichž existence byla zakotvena zatavním dekretem prezidenta republiky ze dne 4.proaince 1944 o národních výborech. Složeni fondů je obdobná jako u archivů obci, ve větším zastoupeni jaou zde Bnad dochovány zápisové knihy ze zasedáni rad a plán MNV, materiály vzniklá z činnoeti Jednotlivých komisí, materiálu HěNV Bohdaneč z let 1945-1977, 12,65 bm MěNV Holice z let 1945-1960. 36 bm MěNV Pardubice z let 1954-1982, 36 bm MěNV Přelouč z let 1945-1974. Spisový materiál tohoto fondu je zachován v nejúplnější podobě. Z archiválii citujeme zápisy z rad a plán, zápisy ze schůzi jednotlivých komisi /komise bytová a sociální páče, kádrová, masově-kulturni práce, zdravotní, finanční, hospodářská, pro místní hospodářství, sběrová, zemědělská, mléčná, pro místní obchod a výživu a komise dislokačni atd.A Z dalších materiálů jsou v OA uloženy volební seznamy, písemnosti týkajíci se státního občanství, domovského práva, pozemková záležitosti, sociální a zdravotní páče, hospodařeni s byty, věci trestního práva, národní správy, konfiskace majetku atd. Dochovaný materiál dokresluje nejen dějiny měst, ale může nám poskytnout i materiál k celostátním dějinám.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem