Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - 7. část

obrázek k článku Rok 1923
Koncem července roku 1923 byla v ranních hodinách nalezena v městském parku mrtvola bývalého obchodníka Příhody za Sadové ulice. Příhoda se oběsil. „Před časem upadl do konkurzu a žil v trudných poměrech.“
Z podobného data je i dobrodružná příhoda, která se přihodila primáři pardubické nemocnice Dr. F. Mesanymu. Ten se probudil kolem šesté ráno a k nemalému svému úžasu spatřil ve své ložnici postavu cizího muže. Lupič namířil na primáře revolver. Doktorův křik lupiče vyděsil, „načež se dal na šílený útěk cestou, kterou do vily vnikl.“ Jak se zjistilo, lupič hledal nejdříve kořist v přízemí, kde byly starožitnosti. Pak se odvážil za bílého dne do primářovy ložnice, kde popadl tašku s penězi a nějaké dokumenty. „Nad smělostí lupiče, který za časného rána odvážil se loupežného vloupání, jest ve městě krajní pobouření.“ „Postranní ulice našeho města jsou opravdu zanedbávány ve všech směrech, ať už v ohledu veřejné bezpečnosti, či kropení a metení ulic. Leckde se vyváží močůvka v pravé poledne a pak kapající lejtou parfumerují se celé ulice. Hloučky naší „zlaté mládeže“ provozují své rejdy do pozdních hodin, zatímco obyvatelé domů na stoličkách a lavicích usadili se přede dveřmi na chodnících, aby porokovali o běžných záležitostech a kolemjdoucích. Vede-li takové večerní kriterium osoba s choulostivou minulostí, vypadá to hůře než v pražské židovské čtvrti, takže každý slušný člověk, může-li, těmto ohniskům „veřejného mínění“ raději se vyhne a volí cestu jinou.

Roku 1919 bylo provedeno odvážné vloupání do okresního sirotčince v Pardubicích, jehož představená vyvázla jen díky štěstí životem (v našem seriálu jsem o tomto případu již psal). Jako pachatelé byli zdejší policií zatčeni 17 letý B. Kohoutek z Pardubic a 20 letý J. Morávek z Vysokého Mýta. Kohoutek byl pro tento a řadu jiných zločinů odsouzen k 5 letému žaláři a Morávek se během vazby oběsil. Kohoutek si odseděl tři roky v trestnici a zbytek trestu mu byl změněn na podmínečný. „Na svobodě se zapřísahal, že jej trestnice napravila a že povede řádný život.“ Ale velmi brzy na své předsevzetí zapomněl. Dal se dohromady s lupičskou bandou, ve které byli J. Novotný z Ostřetína, J. Mudruňka a František Sedlák z Pardubic. Tato lupičská banda provedla v Pardubicích a v blízkém okolí (Holice, Přelouč) spoustu krádeží, většinou se jednalo o šatstvo a drůbež. Po poslední krádeži 18. října v Ostřetíně byla lupičská banda zadržena.
Dne 5. prosince při hádce vzniklé z rodinných důvodů postřelil rolnický syn Josef Dědič z Trávníku č.6 svého nevlastního otce Jana Tamchynu do prsou. Naštěstí bylo zranění jen lehčí. Dědič si vypůjčil revolver od výměnkáře Václava Munzara. Dědič byl ždánickým četnictvem zatčen a dodán okresnímu soudu v Pardubicích pro pokus vraždy.
Dne 10. prosince vařila Marie Štěpánková pro čtyřčlennou rodinu oběd a místo zázvoru hodila do polévky omylem kousek arsenu! Arsen byl uschováván v kořence na zdi, odkud brala hospodyně koření pro každodenní potřebu. Její muž měl před válkou koně a „léčil“ je arsenem. Arsen se do kořenky dostal zřejmě náhodou. První lékařskou pomoc poskytl Dr. R. Rychter ze Sezemic za přispění Dr. E. Sedláka z Pardubic. Manžel M. Štěpánkové dne 11. prosince těžké otravě arsenem podlehl!

Rok 1924
Městskou policií v Pardubicích byl zatčen Jaroslav Stejskal za přechováváni syrového vepřového masa, které za podezřelých okolností v Pardubicích rozprodal. Stejskal byl známým zlodějem a policie se domnívala, že maso odcizil kdesi na venkově. Stejskal se sice přiznal, že maso odcizil v Droždicích, ale lhal. „Dosud nedoznal, komu zabavené maso odcizil.“
„Denní listy přinesly v minulých dnech zprávu o zatčení bratří Macháňů poblíž Hradce Králové. Firma Bratří Macháňové a Vavřena, továrna na mlýnské stroje v Pardubicích, není se zatčenými totožná, což sděluje veřejnosti!“ Služka Josefa Huňková navštívila dne 16. března svou sestru ve Smilově ulici a v sebevražedném úmyslu se střelila do dutiny břišní z browningové pistole, kterou si sebou přinesla. První pomoc jí poskytl lékař okresní nemocenské pokladny Dr. Sedlák (už jsme se s ním v našem seriálu setkali) a Huňková byla dopravena do okresní nemocnice k lékařskému ošetření.
„Shlukování mládeže na rohu Wilsonovy a Sladkovského ulice v době promenády zabraňuje volné pasáži. Na lavičkách v parku povalují se výrostci, kteří obtěžují kolemjdoucí. Někteří návštěvníci Lido-Bio znečišťují v přestávkách přilehlou ulici. Opakují se případy ježdění cyklistů po chodnících. Městská policie proti těmto nešvarům přísně zakročí.“
Dne 15. května jel kočí firmy Němec, Říha s 23 letým dělníkem J.Fidrou z Famílie k místu, kde se těžil písek z Labe poblíž Rosic. Zajeli do řeky, když koně a celý povoz strhnul prudký proud do hlubiny. Říhovi pomohli lidé, kteří byli nablízku. Zachránili i koně, ale Fidra nad hladinu už nevyplaval. „Mrtvola Fidry nebyla dosud objevena.“
Bývalý pardubický obchodní zástupce mlýnských strojů, Antonín Příbramský, který spáchal mnoho podvodů v různých oblastech republiky, byl konečně dopaden v Plzni a uvězněn. Zatykač na něj vydal Krajský soud v Chrudimi, Příbramský byl svého času z pardubické organizace čs. socialistů vyloučen za podvody.

Celý článek naleznete ve Zprávách KPP rok 2009, číslo 9-10.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem