Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubice - XVIII. část

obrázek k článku Rok 1932, pokračování
Řidič v noci nalezl smrt v troskách svého vozu! V neděli 5. 6. jel od Heřmanova Městce k Pardubicím řidič V. Jirásek, zaměstnaný u Ing. Krause v Pardubicích. Na silnici mezi obcemi Čepí a Popkovicemi sjelo náhle auto do příkopu, „kde bylo úplně roztříštěno a v jeho troskách nalezl šofér smrt.“ Byl zde nalezen ráno cyklistou, který jel k Heřmanovu Městci. Ten upozornil na nehodu majitele autodopravy J. Hovorku. Ten dovezl V. Jiráska do pardubické nemocnice. Bylo však pozdě. V. Jirásek podlehl svým zraněním již při nehodě. Ve Východočeském Republikánu se na počátku 30. let objevovaly v rubrikách „Pardubicko“ „nenápadné“ texty o „postupu prostituce.“ Většina článků se shodovala v tom, že se prostituce v Pardubicích „všemožně rozmáhá“. Tak o prostituci psal i článek z poloviny června r. 1932 „Domácí a cizí prostitutky houfují u nádraží, kdež obtěžují chodce.“ Některé prostitutky provozují své řemeslo po dohodě dokonce v autech. „Dva řidiči, kteří se dali pouličními prostitutkami zlákat do uzavřeného auta, byli pohlavně nakaženi a museli se uchýlit do pardubické nemocnice.“ Několik prostitutek (blíže neurčené číslo) bylo zadrženo a shledáno rovněž pohlavně nemocných, byly dopraveny do nemocnice. Pouliční prostitutky měly „svá místa“, odkud lovily zákazníky. Mezi takovéto „čekané“ patřily i nejrůznější kiosky na perifériích Pardubic. Proslulé se v tomto směru staly zejména kiosky u Chrudimky na Olšinkách, „které se staly eldorádem nejen prostitutek, ale i jejich pasáků…!“

Bezohlednost automobilistů! „ O tom, jaká u nás panuje ze strany cyklistů a motocyklistů anarchie, bylo již popsáno hodně papíru (stejně tak jí bylo věnováno dost místa v našem seriálu)…Okresní úřad v Pardubicích vydal dne 27. 4. vyhlášku na ochranu Kunětické hory, která byla vylepena na příslušných místech v Pardubicích, i na Kunětické hoře….je přísně zakázáno vyjížděti autem neb motocyklem až k hradu! Ku parkování je vyhrazeno vhodné místo pod hradem, kde za mírný poplatek je vozidlo hlídáno. Kdo nechce, není povinen, může své vozidlo nechati před hostincem Pod Hůrou, ale na hrad s vozidlem nesmí… aby ten, kdo jde na Kunětickou horu za účelem vycházky a osvěžení, nebyl bezohlednými automobilisty vydán v nebezpečí a zkáze zdraví dýcháním prachu a spáleného benzínu.“ (Připomeňme, že se zde jedná o počátek 30. let!). Během sílící světové hospodářské krize byly známy výpravy tzv. „baťůžkářků“, kteří z měst podnikali návštěvy venkova za účelem krádeže nejrůznějších plodin. Zřejmě ovšem za zcela jiným účelem proběhla v roce 1932 krádež v zahradě zelináře Kopřivy v Pardubicích. V noci mu neznámý zloděj vytrhal 15 keřů pivoněk a 15 keřů růží. Způsobil tím škodu 300 Kč (že by některý ze závistivých sousedů?). Stejnou škodu způsobil i další neznámý pachatel A. Černetové v Labské ulici krádeží rozvěšeného prádla!
Vytrvalý vojenský zběh! V neděli 19. 6. byl v Pardubicích zatčen policií jistý Václav Broulík z Vlčkova (okr. Litomyšl) pro již svou 4. dezerci! Broulík zběhl od 51. dělostřeleckého pluku v Brandýse n. L. Stejnokroj zahodil do Loučné a zatížil kamenem. Broulík „sloužil“ již od roku 1927! Byl předán posádkovému vojenskému velitelství v Pardubicích.
Velká nehoda pardubického řidiče v Plzni! Dne 18. 6. jel řidič Václav Stoupa z Pardubic těžkým nákladním vozem naloženým sudy od pardubické autodopravní firmy J. Burian do Městského pivovaru v Plzni. V jedné ze zatáček auto vyjelo naráz ze silnice a zdemolovalo dva domy. Padající sudy bohužel zasáhly náhodného 77 letého svědka a na místě ho zabily! Zatčený „slepičkář!“ V noci na pondělí 20. 6. byl zatčen pardubickou policií Josef Buriánek. Pardubické policisty kdosi upozornil na cyklistu, který se choval podezřele a měl ještě podezře lejší náklad. Velký pytel, ve kterém sebou cosi mohutně škubalo. Ukázalo se, že je to 10 ukradených slepic. Podezřelý cyklista se dal na útěk a byl pronásledován jak policií, tak i dalším cyklistou, p. Vokáčkem. Chycený Buriánek vše přiznal. Lup si vezl až z Dolní Rovně! Kolikrát jsme již psali v našem seriálu o neukázněných cyklistech! Podnikatel staveb v Pardubicích Jaroslav Zinger jel 21. 6. ulicí Štefánikovou a vjel po zvyku mnoha cyklistů s kolem na chodník. Náhodou vyšel ze svého krámku holičský mistr V. Chochola, který byl vzápětí zachycen a lehce zraněn. „Polekal se do té míry, že dal cyklistovi políček.“ Na cyklistu bylo učiněno trestné oznámení.
Na novostavbě třípatrového domu v Karlově ul. byli zaměstnáni také Jan Doležal a V. Pithart. Zřejmě jen z legrace začali po sobě házet maltou a „škádlili se.“ Legrácka přerostla ovšem ve skutečnou rvačku poté, co Pithart zavolal na Doležela, „aby si házel doma po mámě!“ Doležal popadl láhev a mrštil s ní po Pithartovi tak nešťastně, že ho zasáhl do hlavy a vážně zranil. „Nyní se bude tímto případem, z hádky vyvolaným, zabývati soud.“
Opětné krádeže kol! Poslední dobou se v Pardubicích začaly množit opět krádeže kol. „Kola bývají přes stálá upozornění ponechána bez dozoru na ulicích a touto ledabylostí jest dávána velmi jednoduše příležitost k jejich zcizení.“ (Laskavý čtenář nechť porovná časté zprávy o krádežích kol v Pardubicích z dnešního tisku!).
Kuriózní případ se stal 14. 7. v ul. Sladkovského, kdy pekařský učeň, pracující u pekaře Veselého, nesl dva hrnky vroucího mléka. Do cesty se mu připletly dvě malé hrající si děti, z nichž jedno, 5 letá Marie Miková, dcera papírníka, byla nešťastnou náhodou vroucím mlékem polita a opařena.
V noci na sobotu 16. 7. za „kulisy“ prudké vichřice a bouře vyrazil neznámý pachatel okno výkladní skříně známé pardubické firmy Ota Resch, prodej šťastných losů (s náležitým pavoučkem pro štěstí), z nichž odcizil stavební losy. Dál do bankovního domu se mu naštěstí proniknout nepodařilo. Firma O. Resch ihned zveřejnila série a čísla odcizených losů a varovala před jejich koupí. Co všechno se dá prodat a s čím vším kšeftovat? Ve čtvrtek 21. 7. byl zatčen pardubickou policií 31 letý truhlářský dělník Albert Bitner, který si vymyslel opravdu originální způsob podvodu. Dal se do obchodování se starými náhrobními kameny, „ovšem, že cizími, jež prodával se slevou těm, kdo chtěli postaviti pomník zesnulým.“ Nejlepší jeho zákazníci byli sami sochaři a hrobníci. Někteří prodávali již kradené pomníky dál. Své „podivuhodné řemeslo“ provozoval truhlářský dělník nejen na pardubickém hřbitově.
Na počátku 30. let se prostitutky v Pardubicích staly zřejmě dost závažným problémem, neboť jim bylo na stránkách Východočeského republikánu a Východu (a nejen tam) věnováno poměrně dost místa. Jeden z článků se týkal pardubické karantény. „V poslední době se v pardubické karanténě rozmáhá povážlivou měrou prostituce. Prostitutky jsou provázeny pasáky a dochází mezi nimi občas k hlučným výjevům. Z karantény se prostitutky uchylují do města k nádraží a navštěvují též některé noční lokály hlavně na náměstí, kde pak bývá rušno!“ (O prostitutkách se Východočeský Republikán zmiňuje ve třicátých krizových letech téměř pravidelně, je pochopitelné, že nárůst „nejstaršího řemesla“ souvisel zcela jistě se sociálním propadem, který zasáhl v mnoha odvětvích přednostně ženy).



Celý článek naleznete ve Zprávách KPP číslo 5-6/2011 nebo v našem E-shopu.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem