Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Archeologické objevy v M ikulovicích

obrázek k článku Dne 13. ledna 2011 proběhla v pražské pobočce našeho Klubu přátel Pardubicka a Klubu rodáků a přátel Přelouče přednáška a beseda o archeologickém výzkumu v lokalitě Mikulovice. Přednášejícím byl archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Dr. Radko Sedláček, který tyto archeologické výzkumy vede. Seznámil přítomné s postupem prací a s výsledky vykopávek. Předvedl ukázky nálezů, které se většinou teprve v laboratoři zpracovávají, konzervují a připravují k vystavení veřejnosti. Posluchači obdivovali nálezy z mladší a pozdní doby kamenné, velice zajímavé odkryté hroby únětické kultury ze starší doby bronzové. Pohřební rituál byl tehdy velice rigidní – skrčená poloha na pravém boku a hlava směřující přesně k jihu. Dech vyráží nález hrobu se 460 jantarovými perlami – naprosto mimořádný, světově unikátní nález. Zajímavé jsou sídlištní jámy pro uložení obilí. Po uložení zrna a zakrytí drnem uvolňuje uložené obilí kysličník uhličitý, který spolehlivě zahubí všechny hlodavce, kteří se snad k ukrytému obilí prokousali. Nálezů je tolik, že bude trvat roky, než se podaří vše řádně vyhodnotit a zpracovat. Dojem z výsledků archeologického výzkumu v Mikulovicích byl ohromující. Tolik nálezů na jedné lokalitě počínaje neolitem, přes dobu bronzovou, železnou až po římské období – movité i nemovité nálezy, pohřebiště, nástroje, studně, zbytky pravěkých domů! Nutně vyvstává otázka, jak významnou roli hrála polykulturní lokalita v Mikulovicích v pravěku a rané době dějinné. V raném středověku převzala toto významné postavení Chrudim a v novověku Pardubice. Zde je vidět, jak je sláva pomíjející a jak čas zamíchá kartami už v průběhu pár stovek let. Co však stále zůstává – to je naše pýcha a hrdost na kulturní vyspělost našich předků, kteří žili v našem regionu před námi. Archeologické naleziště v Mikulovicích je svojí mimořádností a významem předurčeno stát se kulturní památkou a postavit se na roveň proslulým archeologickým lokalitám v Úněticích, Mikulčicích, Platěnicích či Věstonicích. Je jenom přirozené, že naše pardubická veřejnost očekává, že místní i regionální úřady a instituce podpoří tento významný archeologický výzkum v Mikulovicích a že výzkumné práce přinesou Pardubicku velkou prestiž i uznání. Veřejnost také dychtivě sleduje průběh vykopávek v očekávání nových senzačních nálezů.
Z přednášky Dr. Sedláčka odcházeli posluchači ohromeni tolika právě ze země vykopanými nálezy a významem archeologické lokality. Právem se Pardubáci mohou nyní chlubit nalezištěm, které náhle vyvstalo ze země přímo pod našimi okny a které nám může závidět celý kulturní svět.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem