Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hrobku Jana Kašpara čeká brzy celková rekonstrukce

obrázek k článku Místo posledního odpočinku prvního českého aviatika Jana Kašpara by mělo brzy být důstojnou památkou na slavného letce.
Při příležitosti včerejšího 128. výročí Kašparova narození se na tom shodli zástupci vznikající Společnosti Jana Kašpara a Pardubického kraje. „Účelem pietního shromáždění bylo nejen uctít památku Jana Kašpara, ale také upozornit veřejnost na špatný stav hrobky prvního českého aviatika. Občanské sdružení Společnost Jana Kašpara si dává za cíl propagovat aviatiku a jméno Jana Kašpara v České republice i v zahraničí. Zároveň chceme v souvislosti s plánovanou revitalizací Kašparovy hrobky oslovit veřejnost i volené zástupce, abychom tak získali finanční prostředky na opravu hrobu,“ uvedl jeden ze zakladatelů Společnosti Jana Kašpara historik Jiří Kotyk.

Rekonstrukce hrobky za statisíce
Přestavba hrobky si vyžádá statisíce korun a na její opravě by se měl podílet i Pardubický kraj. Ten chce v následujících dvou letech do projektu investovat částku v řádu statisíců korun. Vzhledem k tomu, že je Jan Kašpar pardubickým rodákem, tak zástupci kraje doufají, že při revitalizaci hrobky vypomůže i město Pardubice.
Jan Kašpar zemřel v roce 1927, většina ozdobných prvků byla z hrobu odstraněna již ve 30. letech minulého století v souvislosti s tehdejší módou. V hrobce jsou pohřbeni i Kašparovi rodiče – hoteliér a majitel hotelu Veselka František Kašpar a jeho žena Anna a také Kašparova sestra Bohumila. „Doufám, že hrobku bude možná zrenovovat. Jsem ráda, že se o projekt zajímá i Pardubický kraj, protože Jan Kašpar je hrdinou českého národa,“ konstatovala praneteř Jana Kašpara Eva Perrová. Její babička Marie Kašparová byla sestrou slavného letce.
Jméno Jana Kašpara je často zmiňováno v souvislosti s různými akcemi s aviatickou tematikou, o hrobku se představitelé města a kraje začali zajímat až v poslední době.
„Hrobka Jana Kašpara zatím zůstávala trochu v pozadí. Naše rodina nechala hrobku opravit asi před deseti lety, ale to bohužel nestačilo. Hrobku je nutné kompletně zrekonstruovat. Doufám, že nezůstane jen u slibů a že se podaří v brzké době hrobku opravit,“ nechala se slyšet Eva Perrová.
Revitalizace Kašparovy hrobky není jediná aktivita, která má za úkol uctít památku slavného aviatika. Vzniká totiž také dokumentární televizní pořad s pracovním názvem 100 let poté… a vždy znovu, který je věnován zakladateli aviatiky. Na výrobě dokumentárního snímku se finančně také podílí Pardubický kraj, který přispěl částkou 150 tisíc korun.

O letci se natáčí dokumentární film
„Průkopník aviatiky Jan Kašpar vstoupil do historie před sto lety, kdy v květnu 1911 uskutečnil s blériotem historický přelet z Pardubic do Prahy. I proto jsme podpořili natočení dokumentu o významné osobnosti našeho kraje,“ vysvětlil náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který má k aviatice osobní vztah, jelikož jeho dědeček byl po válce předsedou Východočeského aeroklubu.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem