Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Za Josefem Horákem

obrázek k článku Podle informace MF Dnes zemřel před několika měsíci v nedožitých osmdesáti letech hokejista a mecenáš umění Josef Horák. Pohřeb se konal bez jakékoliv publicity, bez předchozího smutečního oznámení a jen v okruhu jemu blízkých lidí. Z výborného hokejisty (hokejová přezdívka „Papunda“), který se v osmnácti letech podílel na postupu Pardubic do první ligy, se z něho stal znalec a především pak velký mecenáš umění. Podle jeho vlastních slov se k umění dostal až po vojně, protože mezi „pétépáky“, s kterými se stýkal, byli samí vzdělaní lidé, kteří ho ovlivnili. Věnoval se studiu historie a postupně začal získávat první obrazy.
Seznámil se s řadou malířů a sochařů, navštěvoval antikvariáty, hledal u známých i na jiných místech. Pochopitelně to vše znamenalo i velká finanční vydání a tak rodina žila jen z manželčina platu zdravotní sestry. Vznikla tak ovšem ojedinělá a velká sbírka výtvarných děl – především obrazů.

Celou sbírku – a odborníci tvrdí, že má hodnotu kolem osmdesáti milionů korun – věnovali manželé Ema a Josef Horákovi jako památku na svého třicetiletého a tragicky zemřelého syna Heřmanovu Městci. A tak vznikla v budově bývalé a nově opravené synagogy před devíti lety dnešní Gallery Cyrany, kterou ročně navštíví přes čtyři tisíce lidí.
Za tento čin byli oba manželé ke konci minulého roku jmenováni – jako vůbec první – čestnými občany Heřmanova Městce. Starosta města Aleš Jiroutek spolu s ústavním soudcem Miloslavem Výborným jim na památku věnovali vitráž se znakem Heřmanova Městce.
V letech 2002–2008 se manželé Horákovi podíleli finančně také na opravě kapličky v Deštné, v Pardubicích nechali opravit sochu Anděla na průčelí kostela sv. Jana Křtitele i kostelní interiér s obrazem na hlavním oltáři. Před třemi lety se díky jejich daru rozezvučely zvony Vilém a Arnošt na zvonici u kostela sv. Bartoloměje (viz KPP č. 11-12/2008).
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem