Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
09.10.2024 17:00

Návštěva krytu civilní obrany

Kryt se nachází na Dubině na adrese Errno Košťála 1012. Možná doprava MHD č. 8 do zastávky Dubina, penzion s příjezem v 16:46 hodin.

typ akce: Výlety do historie

12.10.2024 08:00

Údolím Chrudimky

Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.

typ akce: Přírodovědné vycházky

13.10.2024 08:25

Kryštofovy kameny

Rtyně v Podkrkonoší  – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

13.10.2024 08:25

Podél Divoké Orlice

Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

16.10.2024 18:00

Příběh zvonů

Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.

typ akce: Hovory o Pardubicku

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - XXII. část

obrázek k článku Rok 1933, pokrač.
„Krádež v reklamním stojanu byla spáchána na Wilsonově třídě dne 2. 2. Ze skříně, která byla vypáčena, byly odcizeny boty firmy KOVO (známá obuvnická pardubická firma Kovařík a Vokřínek, značka „Ibis“, poznámky, P.B.). Už je mají! V neděli 5. 2. zatkla pardubická policie pachatele vloupání do temnějšího skladiště firmy Bratři Zikmundové, které se stalo v noci z 1. na 2. 2. Tentokrát pachatelé odcizili velké množství pohonných látek. Jsou to Josef Štekl z Nových Jesenčan, Vojtěch Vašák z Jesničánek a B. Růžek z Pardubic. Zatčení se ke krádežím doznali.

Zajímavý případ podvodu. Do filiálky rolnické mlékárny na Skřivánku přišel neznámý muž, který sdělil, že je poslán z Rolnického družstva, aby zde odevzdal balíček a že za něj má vybrat 160 Kč. „Napřed na prodavače ve filiálce došel v tomto směru telegrafický příkaz, o jehož pravosti se dotyčný však nepřesvědčil.“ Vyplatil tedy neznámému muži obnos a ráno donesl balíček do kanceláře Rolnického družstva. Tam se záhy vysvětlilo, že jde o podvod. Když balíček rozdělali, našli v něm pouze dva staré pytle. Prodavač přišel tímto způsobem o 160 Kč, které však pravděpodobně nedostane zpět. Pachatel byl až z Plzně, jistý J. Kadlec, který podobný podvod spáchal již v Hradci Králové a v jiných městech. „Případ může býti výstrahou, aby obecenstvo bylo opatrnější a v dnešní pokažené době nevěřilo šejdířům.“
Zase krádež fotoaparátu v Pardubicích. „Před nedávnem spáchána byla krádež fotoaparátu u firmy Černohorský v Pasáži. Minulou sobotu 11. 2. byla cihlou rozbita výkladní skříň drogisty J. Korbela v Jindřišské ulici, kdež byl ukraden drahý fotoaparát a jiné fotografické potřeby.“
„Razzie na falešné hráče byla provedena minulý týden v Pardubicích místní policií. V jednom podniku byla přistižena společnost při „božím požehnání“, kde držel bank chrudimský Budínský. Ve společnosti byli též skořápkáři Regent a Křivánek.“
Chtěl z donucovací pracovny. V pardubické donucovací pracovně byl trestanec F. Kouba. Ten se chtěl z pracovny dostat za každou cenu. „Za tímto účelem si nechal uřezat prsty (v textu není pořezat, ale doslova uřezat, poznámky P. B.). Však nepomohlo mu to. Nyní na sebe udal, že před časem spáchal pokus sebevraždy. Přišlo se však na to, že si vymýšlí.“ V pracovně zůstal dál. Jedna kuriózní zpráva mezi odstavci „hříšných lidí pardubických“…zanechaný psací stroj! „Dne 22. 2. zanechán byl u jednoho pardubického vetešníka psací stroj, nejstaršího systému, zn. Yost. Po majiteli se pátrá.“ Zajímavý pohled na „opačnou stranu“ pardubických hříšníků poskytuje článek ve Vých. Rep. ze 17. 3. 1933…“Na místo nových policejních strážníků v Pardubicích, která se budou v nejbližších dnech obsazovati, mají býti vybráni největší a nejsilnější uchazeči, kteří by již svým zjevem naháněli strach při různých výtržnostech.“
Krádež zbraní z výkladní skříně. Dne 14. 3. byla v ranních hodinách rozbita výkladní skříň známé pardubické firmy J. Skácel, zbraně – střelivo ve Sladkovského ul. a odcizeno několik automatických pistolí a náboje. „Před koupí zcizených zbraní se varuje!“
Krádež v kiosku. „V nádražním kiosku Linhartové v Pardubicích spáchána byla krádež vloupání. Pachatelé toho však mnoho nenašli. Najedli se vuřtů, sebrali nějaké drobnosti a prchli. Tento kiosek byl vyloupen už několikráte.“ Fingované vloupání do obchodu! V neděli dne 12. 3. byl v nočních hodinách u J. Plecháčka, majitele obchodu střižního a koloniálního ve Famílii údajně zloděj. „Týž hlásil četnictvu vloupání a značnou krádež. Všechny okolnosti však, které toto vloupání doprovázely, byly velmi podezřelé a v křížovém výslechu nakonec Plecháček doznal, že vloupání je fingováno.“ Jako spolupachatele udal J. Šourka z Černé za Bory, v jehož bytě byly nalezeny zdánlivě odcizené předměty. Šourek měl slíbenou polovinu pojistky. Obchod byl pojištěn na 30 000 Kč. Oba pachatelé tohoto fingovaného vloupání byli dáni do soudní vazby. Nepovolený prodej masa v Pardubicích. „Z policejního úřadu se sděluje: Bylo zjištěno, že v soukromých domácnostech se provádí bez předchozího zvěrolékařského ohledání porážky drobného dobytka a vepřů a že maso z těch to porážek pocházející nabízeno je ke koupi soukromníkům a hostinským ve zdejším městě. Toto jednání příčí se nejen jatečním předpisům, nýbrž i předpisům živnostenského řádu. Z těchto důvodů dává městský úřad všeobecně na vědomí, že postup tento bude co nejpřísněji stíhán, maso bude zabaveno ve prospěch místních chudých a proti viníkům bude v každém případě zahájeno trestní řízení, jak podle živnostenského, tak i podle předpisu zákona trestního.“ Zloděj v hostinci „U Modré hvězdy“ v Pardubicích. Minulý týden (polovina března, poznámky P. B.) dostal hoteliér Doležal dopis, podobně jako hoteliér Košťál ve Veselce, kdy byl žádán o půjčku peněz. „Brzy na to dostali se do „Modré hvězdy“ zloději, kteří tam vzali kožich, šatstvo, prádlo a sto jitrnic. Škoda má činiti 10 000 Kč. Zloději žádných stop nezanechali.“
Zatčení pardubických skořápkářů! Podle předchozích zpráv, které autor sledoval ve Vých. Rep, byli skořápkáři, podobně jako „noční bludičky“ ve 30. letech metlou Pardubic, především o jarmarcích a podobných příležitostech. „Náš list již mnohokráte před touto metlou varoval.“ Bohužel vždy se našli a najdou naivní a ochotní důvěřivci, kteří skořápkářům sednou na lep. V Pardubicích byli v březnu zatčeni vyhlášené „skořápkářské firmy“, Jan Solil, František regent (už jsme se s jeho jménem v našem seriálu setkali), dále František Selinger a Karel Křivánek (též již zmiňované jméno). Pardubičtí skořápkáři měli velký akční rádius, své hazardní hry provozovali i v širokém pardubickém okolí. Tak např. Frant. Regent se představoval jako velkoobchodník s obilím odkudsi z Čáslavi a ptal se po ovsu. Za zprostředkování obchodu sliboval rolníkům odměnu a nabízel jim dokonce svoji kontaktní adresu. Není přesně známo, jak Regent zjišťoval, mají-li oslovení rolníci u sebe dostatečně velký finanční obnos, o který je potom ve hře skořápky obrali. Důvěřivé pozval Regent na své útraty do hostince, kde jim vnutil hru, která z nich učinila oběti. „Znovu varujeme před skořápkáři, kteří jsou velmi obratní a stále získávají nové oběti pro své nekalé řemeslo.“ Stížnost na rušní (zde se jedná opět o tiskařský šotek, správně rušení, poznámky P.B.) rozhlasu v Pardubicích. „V Pardubicích si stěžují četní majitelé radiových stanic na hrubé rušení rozhlasu různými motory v domě. Upozorňujeme, že je povinnost opatřiti podobné motory tlumičem, který potom poruchy odstraňuje. Při dobré vůli je možno závady odstraniti snadno a levně, takže nemusí docházeti k soudnímu zakročování, jako v jiných městech, kde vesměs majitelé museli své motory opatřiti tlumičem.“
Tragédie při krádeži uhlí. Ve Vých. Rep. se krátké zmínky o krádežích uhlí objevovaly na počátku 30. let pravidelně. Většina přistižených uváděla jako důvod chudobu a existenční problémy (spojené s vysokou nezaměstnaností v době svět. hospodářské krize, poznámky P. B.). Množství osob (i organizované party) bylo přistiženo na nádraží a nákladních vlacích. „V noci na pátek minulého týdne (24. 3.) prováděna byla rovněž krádež uhlí blíže sv. Anny, kde obyčejně vlaky s uhlím stojí. Jeden z pachatelů, Bedřich Pilař, spadl při tom nešťastnou náhodou pod jedoucí vlak a byly mu ujety obě nohy blízko chodidel. Těžce zraněného Pilaře odneslo několik mužů, patrně rovněž pachatelů krádeže, do nemocnice, kde jej předali a zmizeli. Zraněnému Pilaři byla jedna noha amputována nad chodidlem, na druhé prsty.“
Proražená hlava! „V Pardubicích na Přerovsku si hrálo několik mladíků. Jeden z nich vyhodil do výšky kus železa, který spadl na hlavu J. Čermákovi, učni z firmy Prokop. Byla mu proražena hlava a skončil v nemocnici.“ Verboval do cizinecké legie! „V Pardubicích bylo policií zjištěno, že několik mladíků chce odjet do cizinecké legie a že je naverboval jakýsi Josef Kosina z Pardubic. Mladíci uváděli, že jim bylo oznámeno, že mají nastoupiti až 10. 4. a cesta měla vést přes Německo a Švýcarsko do Francie. Byl nalezen i seznam několika mladíků, z nichž nejmladšímu je 18 a nejstaršímu 25 roků. Tři jsou z Pardubic, jeden z Litomyšle, ostatní z Hlinska, Nasavrk, Štěpánova a Bližňovic. Byly obavy, že mladík, jenž tehdy verboval, stal se sám obětí podvodníků. Další podrobnosti se vyšetřují.“
(pokračování)

Použité prameny:
SOA Pardubice, Východočeský Republikán, roč. XXV, 10. 2. 1933, č. 7, s. 6.
Tamtéž, s. 7.
Tamtéž, 17. 2. 1933, č. 8, příloha s. 1.
Tamtéž, s. 5.
Tamtéž, 24. 2. 1933, č. 9, s. 7.
Tamtéž, 3. 3. 1933, č. 10, s. 6.
Tamtéž, 17. 3. 1933, č. 12, s. 5.
Tamtéž, 24. 3. 1933, č. 13, s. 6.
Tamtéž, 31. 3. 1933, č. 14, s. 5.
Tamtéž, s. 6.
Tamtéž, 7. 4. 1933, č. 15, s. 6.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem