Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
28.04.2024 07:50

Krajinou evropského rozvodí Labe - Dunaj

Čachnov – Zámecká studánka – Karlštejn - Svratka. Délka trasy 7,5 km. Odjezd 7:53 ČD. Návrat Bus + ČD 16:02. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

28.04.2024 08:35

Zřícenina hradu Rýzmburk

Olešnice /okr. Náchod / - Rýzmburk - Starkoč . Délka trasy 14 km. Odjezd 8:35 ČD, návrat 17:17 ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Památník Jana Kašpara v centru Pardubic byl schválen

obrázek k článku Ve Zprávách KPP č. 3-4/2012 byli čtenáři informováni o mém návrhu vybudovat sochu prvního českého letce Jana Kašpara ve středu Pardubic. Od té doby postoupil schvalovací proces dále. Na základě úkolu z prosincové schůze rady města vytipoval odbor hlavního architekta ve spolupráci s komisí pro urbanismus a architekturu prostor pro památník. V průběhu tohoto období se odehrála řada jednání s odbornými orgány města i se zástupci zainteresovaných sdružení, kterým záleží na propagaci našich významných osobností i na vzhledu města. Bylo navrženo místo v západní části třídy Míru mezi Českou pojišťovnou a budovou MAGNUM, nedaleko někdejšího hotelu Veselka, kde se Jan Kašpar narodil. Rada města na své dubnové schůzi tento návrh podpořila. Na květnovém zasedání zastupitelstva města byl návrh schválen výraznou většinou 30 hlasů od přítomných 35 zastupitelů. Pouze 5 zastupitelů se zdrželo hlasování, nikdo nebyl proti a chyběli 4 zastupitelé. Žádné příkré připomínky proti návrhu, které se vyskytly na prosincovém zasedání, tentokrát nezazněly.
Bylo by pravděpodobně také možné, aby památník stál přímo na místě bývalého hotelu Veselka v dnešním vydlážděném prostoru, který patří firmě MAGNUM. Podle mých informací tomu bylo vedení této společnosti nakloněno. Představitelé města ale nechtějí postavit památník na soukromém pozemku. Čtenář tohoto článku si možná všimne, že je zde řeč o památníku, nikoliv už o soše nebo pomníku. Bylo třeba přistoupit na tento požadavek, aby byla připuštěna možnost abstraktního objektu. Osobně bych dal přednost realistickému vzhledu, ale nemusí to být většinový názor. O podobě památníku bude rozhodovat celostátní architektonicko-výtvarná soutěž a bude tedy záležet, jaký objekt zvolí výběrová komise za nejvhodnější. Vzhledem k významnosti takového zásahu do podoby středu města by podle mne bylo správné, aby členkou této komise byla i paní primátorka. Neměli by asi také chybět zástupci Společnosti Jana Kašpara, Svazu letců české republiky nebo Klubu přátel Pardubicka, ale i veřejnosti.
S projektantem chystané rozsáhlé rekonstrukce třídy Míru je dojednáno, že památník Jana Kašpara bude její součástí. Mojí snahou je, aby byl instalován ke 130. výročí Kašparova narození, tedy v květnu příštího roku. Pokud by to snad nebylo možné, uvítal bych k datu 20. května 2013 alespoň položení základního kamene. Památník by přispěl ke zkulturnění středu krajského města a zároveň bychom jím splatili dluh, který vůči nejvýraznější pardubické osobnosti uplynulého století máme.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem