Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Sletové střípky

obrázek k článku Nasavrcký slet
Sokolové z celé župy přilétli 12. 5. 2012 do malebného městečka Nasavrky, aby předvedli sletové skladby, které připravovali na župní slet v Pardubicích. Nepříznivé počasí přivítalo cvičence již při příjezdu do prostoru cvičebního areálu. Dopolední zkoušky proběhly v pláštěnkách a v teplých bundách. Malí cvičenci často neviděli přes kapuce na značky, hrdinně se brodili v kalužích, ale na elánu jim to neubralo. Po nácviku na ně čekalo příjemné prostředí nově zrekonstruované sokolovny, teplý čaj a různé dobroty. Celá nasavrcká sokolská obec věnovala přípravě sletu velké úsilí i v oblasti nasycení všech účastníků. Již od rána voněly v celém areálu opékané klobásy a pečící se prasátko. Odpoledne začínal hlavní program. Konečně při průvodu se počasí umoudřilo a cvičenci mohli odložit pláštěnky. Tak mohly vyniknout nejen cvičební úbory k jednotlivým sletovým skladbám, ale i slavnostní sokolské kroje, které prezentovali mladí muži z místní jednoty. Historické sokolské prapory byly ozdobou celého průvodu.

Po slavnostním zahájení sletu následovalo 8 skladeb v provedení asi 380 cvičenců. Nemohly chybět ani mažoretky z chrudimského Sokola. Odměnou pro cvičence byl velký potlesk asi tisíce diváků, kteří ocenili zodpovědnou prezentaci a obětavost všech zúčastněných. Potěšující bylo, že se vyvrátily názory skeptiků, že Sokol je záležitost jen seniorů. Slet v Nasavrkách potvrdil opak.

Městečko Trnávka
Další předvedení sletových skladeb proběhlo na místním sletu v Městečku Trnávka, které leží mezi Moravskou Třebovou a Jevíčkem.
Tato sokolská jednota slaví letos 106 let od svého založení. Je těžké zjistit, kdo první přišel s myšlenkou založení místní jednoty. Je zajímavé, že v nově zvoleném ustavujícím výboru Sokola měla zastoupení jak česká, tak i německá část obyvatelstva. Trnavští sokolové začali vyvíjet bohatou činnost a již za rok se zúčastnili celostátního sletu v Praze. V roce 1909 zakoupili na rynku dům a v něm zřídili první sokolovnu. Vývoj sokolské jednoty probíhal v dalších letech podobně jako ve všech organizacích ČOS. Po obnovení v roce 1991 byla sokolská jednota přiřazena k Máchalově župě v Brně, potom do župy Krále Jiřího v Boskovicích a po změně územně správního uspořádání naší republiky do Východočeské župy Pippichovy.
Místní slet byl hlavně prezentací přípravy cvičících na župní slet v Pardubicích a následně všesokolský slet v Praze. Kromě místních cvičenců se zúčastnily ve skladbě seniorů JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN i cvičenci z Pardubic, České Třebové, Hlinska a Jevíčka.

150 let v pohybu
Ve výstavním sále Státního okresního archivu v Pardubicích se konala ve dnech 14. 5. – 16. 6. 2012 výstava sokolských tělocvičných jednot Východočeské župy Pippichovy pod názvem „150 let v pohybu“. K vidění zde byly historické sokolské publikace a dokumenty, fotografie z dávné i nedávné minulosti, historické sokolské kroje a prapory. Zdokumentovány byly i minulé a současné úspěchy jednot a jejich sportovních oddílů a aktivní sport od předškolního věku až po věk seniorský.
V době výstavy se promítaly i filmové záběry ze sokolských sletů od roku 1882 do roku 1948 a film o XIV. Všesokolském sletu v roce 2006. Velice zajímavý byl i 45 minutový dokumentární film o bojích čs. legionářů v Rusku v letech 1917 – 1919.

Celý článek naleznete ve Zprávávh KPP číslo 9-10/2012.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem