Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Pernštejnové dětem a děti Pernštejnům

obrázek k článku Ráda bych využila poskytnuté příležitosti a informovala čtenáře ZKPP o jednom z projektů organizovaných Domem dětí a mládeže BETA Pardubice (dále DDM BETA Pardubice) v duchu Pernštejnského roku 2012. O této celorepublikové akci, její podobě a průběhu přímo v Pardubicích bylo již v uplynulých číslech informováno, dovolila bych si tedy pouze připomenout, že účelem celého projektu je přiblížit život a osudy šlechticů ve středověku a raném novověku. K tomuto cíli směřoval rovněž projekt Pernštejnové dětem a děti Pernštejnům, jenž probíhal v období února až června tohoto roku a stal se ústředním motivem vlastivědných aktivit organizovaných při DDM BETA Pardubice. Jak napovídá sám název, projekt byl určen dětskému publiku, zejména 2.-5. třídám základních škol. Tvořilo jej celkem 18 okruhů mapujících historii Pernštejnů a jeho představitelů od bájného „zubřího hrdiny“ Vojtěcha až po poslední potomky rodu. Z nich paní učitelky vybíraly ta témata, která je zaujala, a o nich pak se svou třídou vyslechly přednášky. V případě zájmu následně jeden z okruhů s dětmi zpracovaly formou vlastního projektu. Dvě třídy také absolvovaly přednášky přímo „v terénu“, při nichž navštívily Kunětickou horu a prostory pardubického zámku. Ke každému z témat byly připojeny určité „směrnice“ a záchytné body, které představovaly jistou nápovědu, jakým směrem se ubírat, popřípadě které skutečnosti jsou pro zvolené téma stěžejní a neměly by být opomenuty.
Celkem bylo v období února až června 2012 uspořádáno 35 besed o historii rodu Pernštejnů a jeho významu v regionálních i obecně českých dějinách. Z toho 19 tříd se posléze zapojilo do výroby projektů – v podobě výkresů, koláží či výkresových listů většího formátu. Jednalo se o šest tříd ze ZŠ Polabiny 1, pět ze ZŠ Bratranců Veverkových, čtyři třídy ze ZŠ Polabiny 3, dvě ze ZŠ Spořilov a po jedné třídě ze ZŠ Montessori a ZŠ Benešovo nám. Zástupci uvedených tříd se zúčastnili slavnostního zakončení projektu konaného dne 26. června v ABC klubu v Pardubicích, kde převzali ocenění a shlédli tématický doprovodný program. Díky všem dětem a paním učitelkám, které se na akci podílely a které věnovaly projektu svůj čas a snahu, vznikly některé skutečně krásné a nápadité projekty. Část z nich si lze do konce září 2012 prohlédnout v budově Krajské knihovny v Pardubicích – konkrétně v Oddělení pro děti, další z nich jsou vystaveny v DDM BETA Pardubice, popřípadě v prostorách jednotlivých škol. V únoru 2013 budou rovněž instalovány ve Výstavním prostoru Mázhaus na Pernštýnském náměstí.
Pernštejnská tématika vévodila také hodinám vlastivědného kroužku Toulky (nejen) pardubickou minulostí, který funguje při DDM BETA Pardubice od října loňského roku a který v uplynulém školním roce navštěvovalo deset dětí ze 3.-5. tříd základních škol. Podobně jako jednotlivé třídy si každé z dětí vybralo z okruhu témat takové, které jej zaujalo, místo projektu si však o něm připravilo povídání a obrázkovou prezentaci. Společné dílo jsme s dětmi posléze představily na výše zmíněné akci v ABC klubu.
Prozatím poslední počin v tomto duchu představuje příměstský tábor „Po stopách Pernštejnů“, který probíhal v DDM BETA Pardubice od 9. do 13. července. Tábor byl určen dětem ve věku 7-13 let, pro které byl po dobu konání akce připraven pestrý program. Jeho úkolem bylo seznámení se s regionální historií a památkami, letos především v souvislosti s rodem Pernštejnů a jeho významem nejen pro Pardubice, ale také obecně v kontextu celozemském a evropském. Součástí rozpisu aktivit nebylo – stejně jako v případě vlastivědného kroužku – pouze povídání o historii, přednášky, promítání a tematicky zaměřené hry a soutěže, ale rovněž návštěvy výstav a akcí pořádaných v rámci projektu Pernštejnský rok 2012 ve Východočeském muzeu v Pardubicích či Zelené bráně. Podnikly jsme také celodenní výlet na Kunětickou horu. Ráda bych jménem celého kolektivu DDM BETA Pardubice touto cestou znovu poděkovala všem zúčastněným – dětem a paním učitelkách zpracovávajícím projekty, členům vlastivědného kroužku i účastníkům letního příměstského tábora, kteří se podíleli na této akci, a do budoucna se budeme těšit na další společné projekty na poli (nejen) regionální vlastivědy a historie. První z nich se bude konat již 12. září, kdy budeme spolupracovat s Oddělením pro děti v Krajské knihovně v Pardubicích na akci s názvem Záhada v knihovně – odpolední setkání s legendou a nevysvětleným nálezem ostatků koně. Všichni zájemci, mladí čtenáři a milovníci historie či detektivek budou moci dle své fantazie a na základě poskytnutých informací a indicií sestavit příběh (popřípadě kresbu, komiks) o osudech koně, jehož kostra byla nalezena při archeologických průzkumech v domě U Zlatého beránka v roce 2004.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem