Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Hříšní lidé města Pardubic - XXVII. cást

obrázek k článku vážně i úsměvně z černých kronik)
Rok 1934
„Rozepře mezi pardubickými autodrožkáři parkujícími před nádražím, jsou časté. Zvláště na Nový rok došlo k pranici, jež budila živou pozornost a bude míti za následek soud. Šoféři vnikli totiž do jedoucího auta svého kolegy, s nímž vedli rvačku. Musela zakročiti policie!“
Odešla z domova! Čtenáři si jistě vzpomínají na „záhadné“ zmizení pana Růžičky při jízdě vlakem mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Podobnou „záhadu“ řešila pardubická policie od 2. 1. 1934, kdy z domu odešla Marie Němcová, žena železničáře z Pardubic. Měla sebou dvě děti, jedno dvouleté a jedno teprve tříměsíční. Stala se nezvěstnou a bylo po ní vyhlášeno pátrání. Záhadný text si mohl čtenář doplnit novými informacemi hned v dalším čísle Vých. Rep. z 5. 1. 1934, č. 1, s. 6, „Ke zprávě odešla z domova z min. čísla našeho listu sdělujeme, že M. Němcová, žena železničáře z Pardubic, o níž se jednalo, dlela s dětmi u příbuzných a po třech dnech se vrátila.“ Důvody náhlého odchodu se čtenář již nedozvěděl.

Z pardubických krádeží. Byly by to předlouhlé odstavce výčtu drobných krádeží, z nichž mnohé by dnešnímu čtenáři připadaly kuriózní. Ty se pokouším sledovat pravidelně a podělit se o ně se čtenáři. Ty “fádní a obyčejné“ by obsahovaly seznamy přímo „nekonečné.“ „V Pardubicích spáchána byla krádež v bytě L. Smoly v Tuzarově ulici. Pachatel si otevřel paklíčem a odcizil 700 Kč a 3 prsteny. Dále byl vykraden kiosk u sv. Anny a provedeno vloupání v domech „Pod břízami…!“
Rovněž počet automobilových nehod byl v Pardubicích vysoký, což na jedné straně dokládá sice rozvoj automobilismu, na straně druhé však neukázněnost mnohých řidičů. V roce 1933 došlo v Pardubicích celkem ke 48 dopravním nehodám. K úrazu přišlo 57 osob, z nichž 44 bylo lehce zraněno, ostatní jen lehce. Dva případy byly bohužel smrtelné!
Časté krádeže husí na Pardubicku. „Kolem Pardubic spácháno bylo v poslední době větší množství krádeží hus. Pachatelé husy zcizovali a zase je dále prodávali. Nyní byl četnictvem zatčen J. Hlavička a L. Motl, kteří se ke krádežím doznali.“
Uhlobaroni! „Jdete-li z Pardubic ke Svítkovu vedle dlouhého plotu, jímž je ohraženo pardubické nádraží, máte dojem, že jste byli přeneseni do roku 1917 nebo 1918. Tenkrát jako dnes stojí a chodí podle nádraží plotu hloučky mladíků i starších mužů s pytli pod paží. Někteří vedou kola, dokonce vidíte muže, který stojí na plotě a bezstarostně řeční k přátelům před plotem. Před a za skupinami se nenápadně pohybují jednotlivci, jejichž úloha není žádnou záhadou. Jsou to oči a uši výprav venkova, jiné orgány pracují v nádražním prostoru. Pomyslíte-li si, že nouze láme železo, ale uslyšíte-li od nádražního zřízence, že na jednom kole odváží uhlobaroni – tak se jim říká- i tři pytle uhlí, vzpomenete-li si, jak dlouho trvalo, než stejný zlozvyk bezpečnostní orgány vyplenily po válce, nemáte žádnou radost. Není tajemstvím, že uhlobarony neuhání vždycky jen bída. Často pobízí touha po alkoholu nebo biografu. Nejhorší je, že uhlobaronské výpravy kazí mladší muže a ukazují jim, jak sladké je žití z cizího, v tomto případě z práce a majetku všech občanů, kteří na deficity dráhy doplácejí. Sklouznutí po náledí. „V poslední době stalo se několik případů sklouznutí na chodnících v Pardubicích. Upozorňujeme, že majitelé domů jsou povinni posypávati chodníky pískem nebo popelem, neboť jinak ručí za vzniklou škodu, která by na jejich chodníku nastala.“
Vojín spáchal krádež při zábavě. „Při maškarním plese v sále DTJ v Pardubiccích okradena byla Božena Ch. a pátráním se zjistilo, že krádež provedl vojín jezdeckého pluku č. 8. Bylo proti němu zavedeno příslušné řízení.“ Těžký úraz koně! „Asi před třemi měsíci jel s koňským povozem v Pardubicích František Brzek z Dražkovic. Kůň šlápl na kanálový poklop, který povolil a následkem toho dostal se kůň nohou do kanálu. Utrpěl těžké zranění a po dlouhém léčení musel býti nyní konečně odporažen. Majitel uplatňuje náhradu na městu, které má proti podobným případům pojištěno povinné ručení.“ Dne 22. 1. byla v Pardubicích zatčena 22letá Hermína Dyntarová, která si vypůjčila u vetešnice Masopustové oblek, který v jednom hostinci hned zastavila. Dyntarová byla již třikrát trestána pro krádež.
Krádež v nemocnici! „Dne 27. 1. dostavil se do okresní nemocnice v Pardubicích neznámý muž, který se chtěl nechat prohlédnout. Využil však nestřeženého okamžiku a odcizil tam lékaři zimník v ceně 1000 Kč!“ „Krádeže uhlí v Pardubicích jsou stále na denním pořádku. V poslední době učiněno trestní oznámení na některé pachatele, a také na ty, kteří kradené uhlí kupovali.“
Krádež kožešin! „V posledních dnech spáchána byla velká krádež kožišin ve skladě A. Vambery v Pardubicích v Hronovické ul. Uloupeno bylo kožišin za 24000 Kč a byly odvezeny v autu. Zdá se, že se bude jednat o pachatele, kteří v poslední době spáchali též velké krádeže kožišin v Hlinsku. Bezpečnostní orgány po odvážných pachatelích pátrají!“
Zlodějská dvojice byla zatčena v Pardubicích. Jednalo se o R. Kutílkovou z Nasavrk, která měla Pardubice zakázány (z důvodu předešlých přestupků, tzv. vypovězení nepohodlných osob z měst známe již ze středověké historie, v době, o které vypovídá náš seriál, se používal slovní obrat „postrkem odeslán“, poznámky P. B.) a Aloise Vašíčka, který se vydával za Františka Kuriána a provedl celou řadu krádeží, jmenovitě v Ústí n. L., České Třebové a v okolí Litomyšle. Kutílková byla zatčena na nádraží a v odděleném výslechu udala na Vašíčka (jehož pravé jméno zároveň prozradila) vše, co se dalo.
V tomto případě můžeme psát nikoli o hříšných lidech města Pardubic, ale o „hříšných zvířatech.“ „V Pardubicích se objevil v noci 11. 2. volně pohybující se kůň bez ohlávky. Byl to kůň potulné tlupy, která tábořila u města. Koni byla patrně zima a proto se šel ohřát do města!“ Další případ „hříšného zvířete“ je doložen ve Vých. Rep. ze dne 25. 2. č. 8., s. 5. „Povozník František Gróf v Pardubicích byl kousnut koněm! Způsobil mu vážnější zranění, takže musel býti dopraven do nemocnice.“ Co se stalo s „hříšným koněm“ zpráva bohužel neuvádí!
Živá pochodeň v pardubické pasáži! Pardubická pasáž byla jistou dobu středem pozornosti i na stránkách ZKPP (např. článek Rodinné stříbro chátrá, převzato z Dnes 12. 3. 2009, ZKPP, XLIV. roč. 2009, č. 7-8, s. 185-186, článků vyšlo pochopitelně v regionálním tisku celá řada, pasáži bylo věnováno i jedno z čísel AB-Zet Pardubicka, sešit č. 43, Pasáž a Ladislav Machoň, Jan Řeháček). Nikde se však neobjevila dramatická událost, která se stala v úterý 27. 2. Tehdy služebná Zd. Faltová nalévala líh do samovaru. Následoval však z nejasných příčin výbuch a na služebné se vzňaly v jediném okamžiku šaty. S hlasitým voláním o pomoc vyběhla ven do pasáže, kde se náhodným svědkům hrůzné scény podařilo křičící hořící ženu zastavit a oheň na ní uhasit. Utrpěla pochopitelně velmi těžké popáleniny a okamžitě byla dopravena do pardubické nemocnice. K případu „živé pochodně“ se ještě jednou vrátil Vých. Rep. ze dne 16. 3. 1934, č. 11 s. 7. „Zd. Faltysová těžkým popáleninám v nemocnici podlehla. Čítala 20 let. Pohřbena byla do Výprachtic.“
Dodán do vazby. „Dne 24. 2. dodán byl k okresnímu soudu v Pardubicích R. Zemene, řezník z Rašínovy ul., jemuž bylo prokázáno, že při nákupu zboží na venkově používal falešné váhy, čímž se obohacoval na účet prodavačů. Podvody prováděl již delší dobu. Mimo to bylo zjištěno, že váhy a závaží v jeho obchodě nebyly delší dobu cejchovány. Poslední velké podvody provedl v Jezbořicích, kdež nakoupil několik vepřů, při nichž jednotlivé zemědělce ošidil, každého na váze o značný počet kilogramů.“
Žebrající ženy s dětmi. „V poslední době v několika případech v Pardubicích obtěžováno je obecenstvo žebrajícími ženami, které se snaží vzbudit soucit tím, že v náruči drží dítě a vyvolávají zřejmě pohnutelné scény. Policejně bylo zjištěno, že se nejedná o potřebné osoby, nýbrž o řemeslné žebráky, využívající na cit jdoucí scény s dětmi. V jedné z těchto žen bylo dokonce zjištěno, že je majitelkou většího obnosu peněž na spořitelní knížce!“
Krádež u řezníka. „U řezníka Josefa Flegra v Pardubicích na Masarykově třídě neznámý pachatel otevřel si dveře paklíčem a sháněl se po penězích. Utrhl! zde příruční pokladnu připevněnou k podlaze 4 šrouby. Pokladnu odnesl v kufru, který odcizil služebné. Na štěstí byl v pokladně menší obnos peněz. Ve Vých. Rep. ze dne 16. 3. 1934, č. 11, s. 8 se čtenář mohl dočíst pokračování kauzy „řezník“. „Krádež pokladny a kufru, která byla min. týden spáchána, provedla podle všech známek žena za pomoci svého společníka. Byla s poměry dobře obeznámena. Policie je jí na stopě!“
( pokračování)
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem