Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Náš rozhovor - poradenství pro osoby se zdravotním postižením a seniory

obrázek k článku Paní Janě je 66 let. Žije sama a pouze pravidelně dochází za svou matkou trpící Alzheimerovou chorobou. Paní Jana má malý důchod a stále nevychází s penězi. Bydlení v dvoupokojovém bytě je pro ni příliš nákladné, musela si dokonce vzít půjčky.
Péči o svou matku už přestává zvládat a neví si rady. Obrátila se proto na Poradnu Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (dále NRZP ČR) pro Pardubický kraj, kde ji poradkyně informovala o možnosti požádat úřad práce o příspěvek na bydlení. Dále se v poradně dozvěděla, že její maminka může pobírat příspěvek na péči a další dávky a že z tohoto příspěvku mohou být pro ni hrazeny i služby . Dostala kontakt na pečovatelské služby, které působí v místě bydliště matky. Byla informována o možnostech umístění matky do domovů pro seniory. Právník poradny jí bezplatně poradil, jak řešit vzniklé dluhy. Finanční situace paní Jany se zlepšila. Díky pečovatelské službě snáze zvládá péči o svou matku a má přislíbeno její umístění v domově pro seniory. Paní Jana už ví, kam se může obrátit.

Možná i vy víte, že v Pardubicích působí Poradna NRZP ČR pro Pardubický kraj, která pomáhá lidem se zdravotním postižením, seniorům, jejich rodinným příslušníkům a pečujícím osobám. Poradna funguje již 5 let, od ledna 2013 působí v nově zrekonstruovaných bezbariérových prostorách v Pardubicích na Dubině. Na činnost poradny jsme se dotázali její vedoucí Radky Konečné.

Kdo se na Vaši poradnu nejvíce obrací?
Naší hlavní cílovou skupinou jsou lidé se zdravotním postižením a senioři. Kromě toho se na nás často obracejí rodinní příslušníci, kteří pečují o člena rodiny se zdravotním postižením. Převážná většina našich klientů je z Pardubic, ale ozývají se i lidé z Českotřebovska, Orlickoústecka, dokonce i ze sousedních krajů.

Jaké problémy klienti nejčastěji řeší?
Nejčastěji se na nás obracejí lidé se žádostí o informaci, jak a kde získat příspěvek na péči a další dávky. V případech, kdy příspěvek na péči nebyl přiznán nebo byl přiznán v nízké částce, sepisujeme odvolání. Mezi frekventované dotazy patří ty, které se týkají nároku na dávky osob se zdravotním postižením a na průkaz osoby se zdravotním postižením (TP, ZTP, ZTP/P) včetně souvisejících výhod a úlev. V naší poradně také řešíme problematiku důchodů – zejména invalidních. V případě nepřiznání důchodu pomáháme sepisovat námitky. Klientům se zdravotním postižením pomáháme hledat zaměstnání. Naši právníci řeší dotazy z občanskoprávní oblasti – často se týkají dědictví, smluv.

Co je to Euroklíč a je možné ho v poradně získat?
Zjednodušeně řečeno – Euroklíč je speciální klíč, který pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu, stomikům, diabetikům a maminkám dětí do 3 let zajistit rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení (např. toalet, výtahů, svislých a schodišťových plošin apod.). Tento klíč si lidé mohou vyzvednout aktuálně zdarma na našem pracovišti a mají ho pak k dispozici při cestování po Pardubicích, po celé ČR i v zahraničí. Zde všude se nacházejí zařízení osazená speciálními Eurozámky, do nichž se lidé dostanou, aniž by museli pátrat po obsluze nebo po mincích v peněžence. Při přebírání Euroklíče musí zájemci předložit průkaz TP, ZTP, ZTP/P nebo čestným prohlášením doložit, že patří mezi diabetiky či stomiky. Jak se k vám klienti dostanou?
Naši poradna je otevřena v úřední dny – v pondělí a ve středu od 8 do 17 hod., v dalších dnech je návštěva možná po předchozí telefonické dohodě. K právníkům je možné se objednat telefonicky na číslech 466 952 423, 736 751 202. Všechny služby poskytované naší poradnou jsou bezplatné. Naleznete nás v ul. E. Košťála 1013 v Pardubicích
na Dubině v objektu Domu s pečovatelskou službou a Pardubickou lékařskou pohotovostí. Přímo u budovy je zastávka MHD, zajíždí k nám linka č. 8, 88 a 26.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem