Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Organizace Sjednocení v Pardubicích (1945 - 46)

obrázek k článku I.
V létě 2006 mi zapůjčil p. Radovan Píša zajímavé archivní doklady z pozůstalosti paní Marie Horákové-Záleské (1911 – 1989), které sepsala roku 1971 pro potřeby ČSPB v Pardubicích a její historicko-dokumentační komise, jíž tehdy předsedal MUDr. Karel Jičínský. Vzhledem k tomu, že z dokumentů lze výborně rekonstruovat činnost bývalých významných odbojářů proti nacismu po r. 1945, rozhodl jsem se tuto dokumentaci zpřístupnit pardubické veřejnosti a interpretovat ji jako historik. Tyto dosud neznámé dokumenty pomáhají totiž osvětlit z nových úhlů atmosféru příprav nezákonných politických procesů v Pardubicích v 50. letech. 1/
Již v roce 1942 – roce heydrichiády – se skupina pardubických odbojářů v čele s Bedřichem Maturou ze Svítkova a známým pardubickým lékařem primářem MUDr. Václavem Horáčkem (nar. 8. 8. 1901 v Mladé Boleslavi) rozhodla založit organizaci pozůstalých po obětech nacismu. Primář Horáček – již v září 1942 zatčený – s MUDr. RNDr. Zdeňkem Rosenbergem (bytem Pardubice, Smilova ul. 349) se ujali léčení jak dětí, tak dospělých zdarma. 2/ Členy této skupiny byli dále M. Horáková, rodiny Novákova, Hrdinova, Vranešičova aj. K založení organizace došlo z popudu dětského lékaře MUDr. Josefa Bartoně (1899 – 1942), oběti heydrichiády, který si přál, aby se nezapomnělo na sirotky, jimž by mohl sloužit jeho dům ve Smilově ul. čp. 353/32 jako dětský domov. 3/

V roce 1944 B. Matura, poštovní revident ze Svítkova (Přerovsko 231) vypracoval s pomocí advokáta stanovy sdružení a rozhodli se pro pojmenování organizace „Sjednocení-organisace po popravených, umučených a padlých v odboji“. Stanovy byly rozmnoženy v hostinci „U Klapků“ u manželů Novákových na rozmnožovacím stroji. Již v květnu 1945 zajistili B. Matura a M. Horáková dům dr. Bartoně, v němž sídlilo oddělení pardubického gestapa.
„Sjednocení“ tu začalo úřadovat. 7. května t.r. byla odeslána MNV v Pardubicích žádost o vyčlenění domu pro nově vzniklou organizaci, podepsaná MUDr. V. Horáčkem a P. Vranešičem. 4/ Již 8. května se začalo v domě úřadovat. Pracovní skupina (ve složení B. Matura, F. Doubrava, P. Vranešič, J. Šretr, J. Šťastný, J. Slavík, B. Vodseďálková a M. Horáková) připravila a rozeslala propagační letáky a oběžníky pro sbírkové akce, určené institucím, školám i jednotlivcům v Čechách i na Moravě (mimo Slovensko). Propagační leták „Sjednocení – obec přátel sirotků po národních obětech“ 5/ vyzýval ve smyslu par.12 stanov zaslaných Zemskému NV v Praze a MV k zakládání podobných obcí v celé republice. „Půjde především o zřizování útulků pro mládež pracující nebo studující, o pensionáty, vyučovací kursy k napomáhání při studiu nebo k doplnění vzdělání dosaženého ve školách, o cvičení v hudbě, ve studiu jazyků a pod.“ Domy Sjednocení měly být zakládány v krajských a větších městech jako „pomníky národním hrdinům“. Organizace měla sdružit dobrovolníky bez ohledu na jejich stranickou příslušnost, taktéž i náboženskou nebo stavovskou. K letáku byl přiložen přihlašovací arch, členové měli dostat průkazku a odznak. Bylo vyzýváno k odvodu 50 hal. při odběru potravinových lístků, při zábavách, divadlech, koncertech a sportovních akcích, při svatbách, křtech, ve školách a kostelích. „To, co vykonáme dnes pro sirotky padlých, bude v budoucnu sloužit mládeži celého národa“, zněla poslední věta propagačního letáku.
Z dikce úvodních dokumentů vyplývá, že mělo jít o českou organizaci nadregionálního významu zaměřenou m.j. i na pozůstalé po partyzánech a bojovnících v zahraničí. Stanovy byly pod č.j. 1/ 1945 odeslány i na ONV v Pardubicích. V domě dr. Bartoně se pracovalo denně 12-15 hodin, mezi potřebné bylo rozdělováno šatstvo, obuv a prádlo ze sbírek, léčení zdarma poskytovali výše uvedení lékaři z pardubické nemocnice. Skupina B. Matura, M. Horáková a J. Šťastný tak pracovala 3 měsíce dobrovolně a zdarma. F. Valenta přivezl sirotky po bratrovi parašutisty J. Valčíka – Aloise a Ottu Valčíkovy z Lipiny. Chlapecký domov Salesiánů v Pardubicích je ubytoval laciněji než ostatní. Začátkem školního roku 1945-46 bylo už u Salesiánů a na privátech ubytováno 36 dětí. 6/ Viz fotopříloha.
Najdeme tu m.j. i sirotky po npor. V. Eliášovi zabitém 8. května 1945 – Václava a Vladimíra 7/, mlynářského učně J. Pavliše z Pusté Rybné, který přežil ležáckou tragédii, sirotky po dr. J. Bartoňovi Ellu a Ivana (byli na privátě u paní Hakové ve Smilově ul.) aj. M. Horáková iniciovala vznik 12 velkých uhlokreseb popraviště na pardubickém Zámečku a Ležáků od akad. malíře Oldřicha Vodseďálka z Vysokého nad Jizerou. 6 z nich bylo vybráno pro vydání tiskem jako pohlednice. Byly vloženy do obálek jako série za prodejní cenu 15 Kč a rezesílány. 8/ Stav získaných finančních prostředků k 1. lednu 1946 činil 2 miliony 203 tisíc 700 Kčs, 80 haléřů (v penězích staré i nové měny). Částka byla uvedena jako vázaný vklad u Pražské úvěrové banky, filiálka Pardubice. Konto Sjednocení bylo založeno u Městské spořitelny v Pardubicích. 9/
Předsedou Sjednocení byl MUDr. Václav Horáček (bytem Pardubice, U Stadionu čp. 1935). Jednatelem byl B. Matura, disponentem J. Šretr, členy výboru P. Vranešič a F. Doubrava, místopředseda. M. Horáková se starala o kulturní akce pro děti. Po dva roky za sebou (1945, 1946) zabezpečila dětem u Salesiánů mikulášské nadílky s pohoštěním pro 100 dětí. Začalo se tu hrát i loutkové divadlo (péčí p. Jahody z Tesly byly zhotoveny 80 cm vysoké loutky). M. Horáková a M. Zemanová zrežírovaly s 35 školními dětmi divadelní představení pro školy v Městském divadle a Husově sboru, většinou pohádky. Ve prospěch Sjednocení hrála i dětská Martincova kapela ze Svítkova a Popkovic. M. Horáková obstarávala v Praze na úřadech vyřízení důchodů a podpor vdovám a sirotkům. Bylo založeno podvojné účetnictví, kartotéky členů, vdov a sirotků.
B. Matura urgoval dopisem ze 7. 7. 1945 ministru vnitra V. Noskovi i dalším ministrům schválení stanov.10/ Dopis obsahuje zajímavé skutečnosti. Poukazuje na ustavení odbočky Svazu národní revoluce (dále jen SNR) v Pardubicích v létě 1945.
Citujme:“…se v Pardubicích utvořila organisace politických vězňů a později Spolek přátel politických vězňů. Oba tyto spolky již mají své stanovy a reprezentanti těchto později se zrodivších spolků rozšiřují pověst, že byl učiněn zákrok, aby stanovy „Sjednocení“ povoleny nebyly. Nyní je šířena agitace, jíž se příznivci „Sjednocení“ odrazují, aby zájmy tohoto spolku nepodporovali…Proč právě vězeň, ať už politický nebo nepolitický, na sebe přejímá tak hanebnou úlohu, za kterou by se ani gestapo stydět nemuselo?... Pravda, nejsme politickými vězni, ale při díle těch, kteří nám byli popraveni, jsme jimi lehko mohli být. Jsme však proto méně cennějšími ve své ilegální činnosti?...V Pardubicích, ve výročí poprav našich 42 milých 11/, byli naši pozůstalí zařazeni na méně čestném místě průvodu, tribuna pro pozůstalé byla tak obsazena nepozůstalými, ti, jimž patřilo čestné místo, museli stát mezi dětmi! Političtí vězňové, kteří si z tryzny 12/ udělali obchodní podnik, nás dali vytisknout na plakát, ale z pořádání pietní slavnosti nás – bez piety – vyloučili…“
Tento smutný dokument tak pravdivě vypovídá o hluboké diferenciaci v řadách odbojářů způsobené samozřejmě politickými ambicemi některých z nich. „Sjednocení“ bylo příkazem MNV v Pardubicích vykázáno z domu dr. J. Bartoně do tzv. Štolbova domu ve Smilově ulici (v té době patřil MUDr. Jaromíru Kučerovi, bývalému agilnímu členu NOF), v němž byly dány k dispozici jen dvě vcelku tmavé místnosti. Přestěhování řídil tehdejší předseda ONV v Pardubicích Josef Krátký (KSČ), jemuž se „hodil“ do jeho vily v Schulhofově ulici starožitný nábytek po popraveném dr. Bartoňovi. Pro „Sjednocení“ tak vznikly komplikace se změnou adresy a nové výdaje na úřední papíry. 13/

Poznámky:
1/ J. Kotyk, Nezákonné politické procesy v Pardubicích 1948-52, AB-Zet Pardubicka, sešit 6., vyd. KPP 1998.
2/ Svědectví M. Záleské (dále jen SMZ), 14 s. strojopisu, pro HDK ČSPB Pardubice z března 1971 (originál v soukr. majetku p. R. Píši, Pardubice, Schwarzovo nám. čp. 427).
3/ J. Kotyk, MUDr. Josef Bartoň (1899-1942), ZKPP roč. 1989, č. 5-6, s. 134-139.
4/ SMZ, s. 2, plné znění dopisu ze 7. 5. 1945 pro MNV Pardubice. V dopise bylo též oznámeno, že hlavním tajemníkem je B.Matura.
5/ Propagační leták přiložen u SMZ.
6/ Jejich seznam uvádí příloha č. 3 SMZ.
7/ J. Kotyk: Npor. V. Eliáš, ZKPP roč. 1991, č. 11-12, s. 271-273 (tzv. Pardubický Slavín).
8/ SMZ, s. 3.
9/ Účetní doklady „Sjednocení“ jsou přílohami SMZ č. 10-12. Výsledná částka k 1. 1. 1946 je uvedena i v materiálu Oblastní úřadovny StB v Pardubicích z 12. 6. 1948, č.j. 898/48, označeném za tajný pro bezp. referát ONV Pardubice (podepsán přednosta OÚ StB vrch. strážm. L. Němec, viz SOka Pardubice, fond BR ONV.
10/ Dopis B. Matury je přílohou č. 11 u SMZ.
11/ Jde o vlastence popravené na Zámečku v Pardubičkách.
12/ SMZ, s. 4.
O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem