Údolím Chrudimky
Přírodovědná vycházka z Nasavrk údolím Krkanka, k Hradišskému vodopádu a rozhledně Boika pod vedením Jiřího Rejla. Odjezd bude autobusem v 8:05 hodin ze stanoviště 13 autobusového terminálu B v Pardubicích a následně s přestupem v Chrudimi do Nasavrk. Začátek vycházky v Nasavrkách je v 9 hodin u autobusové zastávky Nasavrky, náměstí.
typ akce: Přírodovědné vycházky
Kryštofovy kameny
Rtyně v Podkrkonoší – Kryštofovy kameny – Červený Kostelec. Délka trasy 13 km. Odjezd 8:29 hod. vlak ČD, návrat 17:18 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Podél Divoké Orlice
Litice n. Orlicí – Brná – Potštejn. Délka trasy 7,5 km. Odj. 8:29 ČD, návrat 15:28 h ČD. Ved. A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Příběh zvonů
Přednáška Lukáše Pešky o historii zvonů na kostelích nejen v Pardubicích. Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce na Komenského nám. Vstup zdarma, veřejnost zvána.
typ akce: Hovory o Pardubicku
CHKO Železné hory
Trhová Kamenice – Modrý lom – Kamenný vrch – Upolínová louka – rybníky – Trhová Kamenice. Délka trasy 7,5 km. Odj. BUS v 8:05 h st. 13, návrat BUS + ČD v 15:01/16:05 hod. Ved: K. Janáčová. Turistická vycházka týmu B pro méně zdatné turisty. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy 7-8 / 2014
DEVADESÁT LET TENISOVÉ JUNIORKY
Dokončení V roce 1982 řídil turnaj naposled Antonín Šimáček. Po třiceti pěti letech předal žezlo Jiřímu Udržalovi, ten v roce 1990 na tři roky Milanu Flosovi, od roku 1993 je už dvacet let ředitelem pardubické juniorky ing. Miroslav Máslo. Důležitou funkcí je úloha vrchního rozhodčího. Tu zastával v 80. a 90. letech Stanislav Přáda, který ji předal Leoši Fialovi. Po něm nastoupil nyní Jaroslav Chmelík. Novou tenisovou halu otevře stále ještě TJ Dynamo v Labské ulici v roce 1983. O rok později dojde v říjnu k tragickému požáru klubovny a šaten z roku 1931. Za pomoci podniků i města stihnou tenisté postavit nový objekt z mobilních buněk do příští juniorky. Přes padesát let správcoval na kurtech pod zámkem František Novák s paní. Při požáru přijdou manželé o byt a táta tenistů přežije jen krátce. O dvorce se bude osm let starat…
POVÁLEČNÁ HISTORIE DŘEVĚNÉ PÁLKY V PARDUBICÍCH JE BOHATÁ
S koncem války přišly dlouho očekávané chvíle obnovy ve všech oblastech všedního života, nevyjímaje ani sportovní odvětví. V roce 1947 se dala řada nadšenců v čele s Antonínem Borovcem a Karlem Petrem dohromady a na plovárně Na Špici uspořádali turnaj O mistra dřevěné pálky. Tak byly položeny základy tradice trvající dodnes. Rád bych tímto článkem připomenul některé okamžiky z jeho bohaté historie. Pardubice po válce měly něco přes 30 tis. obyvatel. V zimě, když mrzlo se hrál hokej na Maťáku, od jara potom tenis a fotbal. Tenisových kurtů bylo pět na SK u letního stadionu, pět na AFK pod Vinicí a sedm + centr na LTC pod zámkem. Sportovní vybavení bylo vzácností, o to větší však byla chuť. Když přišlo léto, všichni se přestěhovali k vodě, na plovárny, kde vedle osvěžujícího koupání v čisté řece byla řada možností si zahrát nohejbal,…
Před 20 lety byla Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích přejmenována na Univerzitu Pardubice
Vysoká škola chemická v Pardubicích vznikla Vládním nařízením č. 81 z 27. června 1950. Výuka byla zahájena 15. října 1950 v adaptovaných prostorách pekařské a cukrářské průmyslovky a svá studia chemie zahájilo prvních 120 studentů. V následujícím akademickém roce byla pro potřeby vysoké školy upravena budova bývalé státní průmyslové školy na náměstí Čs. legií, která prošla v nedávané době zásadní rekonstrukcí a nyní slouží jako moderní univerzitní centrum všem fakultám Univerzity Pardubice a zejména jejich doktorandům a vědecko-výzkumné práci. V listopadu 1953 se status školy změnil a nařízením vlády vznikla ?Vysoká škola chemicko-technologická v Pardubicích" známá 40 let pod zkratkou VŠChT, v jejímž čele stál rektor. Vysoká škola vznikla v padesátých letech s cílem vychovávat odborníky v oblasti technické chemie pro potřeby rychle se…
SOCHAŘ MILAN BENDA Slavný syn slavného otce
V Pardubickém deníku byl dne 1.dubna publikován článek o bronzové soše národního umělce Břetislava Bendy, která má být uložena na dno zatopeného lomu. Nedalo nám to, abychom nezašli do pražské čtvrti Střešovice za synem tvůrce sochy a zeptali jsme se ho, co říká tomu, jaký osud určili pardubičtí zastupitelé pro dar jeho tatínka. Sochař Milan Benda zdědil talent po svém otci, žákovi J.V.Myslbeka a J.Štursy, Břetislavu Bendovi. Vyprávěl nám, že už odmalička modeloval figurky, tanky, vojáčky. Ovšem později jako mladík vzdoroval přání svého otce, aby se vydal v jeho stopách. Prosadil si svou a přihlásil se na strojní fakultu. Po třech letech práce nad rysy a výkresy strojů zjistil, že mu kumšt přece jenom chybí a přestoupil na akademii. Prý byl první strojař, kterého na AMU přijali. Absolvoval v roce 1968 a nejprve se uchytil jako…