Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

12.05.2024 08:35

Hradcem Králové k soutoku Orlice s Labem

Gočárova tř. – Hučák – Jiráskovy sady – Velké nám. – Eliščino nábř. Délka trasy 6 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 13:54, 15:27h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

15.05.2024 18:00

Stavební vývoj Pardubic

Koná se v sále Jana Kašpara ve staré reálce. Vstup zdarma.

typ akce: Hovory o Pardubicku

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy 9-10 / 2020

SCHŮZKA NA RADNICI O POPRAVIŠTI ZÁMEČEK

obrázek k článku

28. května 2020 proběhla na pardubické radnici schůzka ve věci „rekonstrukce a revitalizace“ bývalého nacistického popraviště na Zámečku. Zprostředkoval ji na žádost vedení města Jan Doležal, majitel Evropského vydavatelství a východočeské televize V1. Vedení města zastupovali primátor Ing. Martin Charvát (ANO) a jeho náměstek Mgr. Jakub Rychtecký (ČSSD), za KPP byli přítomni dr. Jiří Kotyk a Ing. Eduard Beck. Obě strany prezentovaly znovu svá obecně známá stanoviska v dané problematice, na nichž setrvaly.


OPRAVENÁ VĚŽ LARISCHOVY VILY

obrázek k článku

Československá obec legionářská představila zrekonstruovanou věž Larischovy vily v Pardubicích. A to v den pietní vzpomínky na vypálenou osadu Ležáky, jejíž obyvatelé byli před 78 lety drženi ve sklepení vily poslední hodiny před popravou. Larischova vila byla od samého počátku své existence nazývána Zámečkem a po mnoha letech devastace se jím opět stává. Zrekonstruovaná věž dostala novou omítku pískové barvy, ale protože stojí na druhé straně vily obklopená stromy okolního parku, zůstává běžnému kolemjdoucímu její obnovená krása skryta. Viditelná je její vrchní část s ochozem, střechou z přírodní břidlice a zrekonstruovanou kovovou korouhví. Po několika měsících usilovné práce byly dokončeny i interiéry věže, kamenné schodiště a část sklepení, které je pod celou vilou.


NEROVNÝ BOJ O ZÁCHRANU NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY

obrázek k článku

Vůbec nevím, kdy a u koho vzešel nápad pustit se do přestavby NKP Popraviště Zámeček, tak, aby odpovídalo 21. století. Tak svaté, památné místo na oběti heydrichiády, z nichž mnozí ani nevěděli, proč stojí před popravčími kůly, se stalo patrně vhodným nástrojem pro získání dotace. Jediné místo, které zde jako památka popravených zůstalo, bylo po válce pietně upraveno Svazem národní revoluce, pozůstalými obětí a občany pardubického regionu ze sbírek veřejnosti a organizací. V roce 2017 vyhlásil Magistrát města Pardubic architektonickou soutěž na jeho přestavbu. Netušil jsem nic zlého, když jsem se dočetl v místním tisku, že ideový návrh na památník podává mladý historik PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., kterého znám již od jeho studentských let z našich každoročních setkání v Ležákách. Tam jsme diskutovali s mými drahými přáteli z rodin…


VYPRÁVĚNÍ Z KRÁTKÉ NÁVŠTĚVY MĚSTA VYPRAVĚČŮ SKELLEFTEÅ NA ŠVÉDSKÉM SEVERU

obrázek k článku

Má loňská návštěva partnerského města Pardubic s názvem Skellefteå ve Švédsku má poněkud širší souvislosti, než obvykle bývá u zahraničních cest zvykem. Když jsem v 90. letech minulého století studoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy finštinu a švédštinu, občas jsem registroval, jak naši učitelé a lektoři hovoří o severních oblastech zemí finské a švédské tak, jako by se od zbytku území dost odlišovaly. Popravdě řečeno, příliš jsem tomu nevěřil. Domníval jsem se, že dotyční trochu přehánějí, že jedna země je prostě jedna země, kde se mluví jedním jazykem. Při svých cestách po obou zemích jsem se vždy zdržoval spíše na jejich jihu, kde také žije naprostá většina jejich obyvatelstva, kde se nachází většina jejich univerzit a kde také žije většina mých tamních přátel a známých. Při čtení próz z těchto zemí – neboť…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem