Dům oběšených panenek
Rváčov – Svobodné Hamry – Trhová Kamenice. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:54 hod. vlak ČD/BUS, návrat 16:05 hod. BUS/ČD. Ved. P. Kožený. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Prohlídka vily Tugendhat
Pozvánka Klubu přátel Pardubicka na prohlídku vily Tugendhat v Brně (zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO). Přihlásit se k účasti je možné v kanceláři Klubu přátel Pardubicka, kde bude od každého účastníka vybírána částka 450 Kč.
Sraz účastníků bude v 9 hodin před brněnským hlavním nádražím. Možná doprava individuálně vlakem RJ 1031 s odjezdem v 7:13 h nebo ČD R19 Svitava s odjezdem v 7:00 z pardubického hl.n. Jízdné si hradí každý sám. Prohlídka trvá 90 minut, po jejím skončení bude následovat komentovaná prohlídka Brna. Těší se na Vás Alena Milatová a Zdena Buryánková.
typ akce: Výlety do historie
Od parku Na Špici proti proudu Chrudimky
Komentovaná vycházka. Sraz účastníků u lávky přes Chrudimku u parku Na Špici
typ akce: Výlety do historie
Z Adamova do Blanska
Adamov – Alexandrova rozhledna – Nový a Starý hrad – Čertův hrádek – Blansko. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:06 hod. vlak ČD, návrat 18:55 hod. ČD. Ved. L. Černíková. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Nad Údolím Doubravy
Bílek – hrad Sokolov – údolí Doubravy – Točitý vír – vodopád v Kamenném potoku – Chotěboř. Délka trasy 9 km. Odjezd 7:54 hod. vlak ČD, návrat 16:05 hod. ČD. Ved. A. Milatová. Turistická vycházka týmu A pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka. Na vlastní zodpovědnost.
typ akce: Turistické vycházky
Zprávy 9-10 / 1999
Odešla herečka Valerie Kaplanová

Smutná zpráva - Po téměř sedmdestáti letech práce pro divadlo vystoupila naposledy 26. března v představení Jiráskovy Lucerny. Pardubice - Divadelní a filmová herečka Valerie Kaplanová zemřela včera ráno po dlouhé nemoci ve věku nedožitých dvaaosmdesáti let v pardubické nemocnici.
Za Karlem Šmídem

Ve čtvrtek 20. května 1999 zemřel po delší nemoci náš redakční kolega a přítel p. Karel ŠMÍD, v letech 1983 - 91 člen redakční rady Zpráv Klubu přátel Pardubicka.
Z mé kroniky - 5. část

Ten, kdo prožívá večer života v pohodě a klidu, ten může mluvit o velikém štěstí, zvláště má-li v blízkosti někoho, s kým si může pohovořit, postýskat si na určité neduhy, které stáří málokdy minou. Takové štěstí prožívali plných 18 let dva lidé mně blízcí. Jsou oba mrtvi a vše, co prožili, odešlo do ztracena. Jsem dnes jediná, kdo pamatuje historii, ve které celkem nevinná lež mohla být příčinou k veliké tragedii.
O jednom vojákovi

Jméno plukovníka Jaroslava Šustra (*18. 3. 1908) si připomínáme s uplynulým 10. výročím jeho úmrtí v USA. Byl to význačný voják našeho 2. odboje a navíc Pardubice sehrály v jeho životní pouti nezanedbatelnou úlohu.
Stavitel Jaroslav Krupař by se dožil 110 let

Pan Jaroslav Krupař byl prvním předsedou Klubu přátel Pardubic, později Pardubicka, od jeho založení r. 1965. Připojil se k záměru mladších iniciátorů s určitou počáteční nedůvěrou. Jeho prvá slova, když jsem se s ním seznámil, byla: ?Jen jestli to k něčemu bude?. Měl své zkušenosti...
Netradiční historická pohlednice Bohdanče okolo r. 1930

V přítomnosti starých bohdanečských občanů slyšíme při různých setkáních o tom, jak se dříve žilo, jaká dýchala ze všeho atmosféra, jaká to byla idyla. Doba uplynulého mládí k tomu svádí a zapomíná na těžkosti, které tehdy nesli rodiče. Doba dřívější byla jiná než dnešní, byla jednodušší. Nebyla decimována technikou a informacemi, kterými je bičována doba dnešní. Noviny se sporadicky kupovaly, rádio měl ?jen někdo? a televize nebyla. Chodilo se ?na táče?, na jaře a v létě na lavicové besedy pod štít některého domu, do spolků a hospod. Lidé tehdejší měli k sobě blíž, vzájemně se více znali než nyní. Někdy to bylo dobré, někdy zase ne. Život tehdy běžel v živnostech, obchodech, řemeslech, v zemědělství a malých nebo větších podnicích, které se projevovaly na dálku různými vůněmi a pachy. Toto konstatování není ovšem výsadou Bohdanče, tak…
Vlci na pardubickém panství

V posledních létech stále častěji pronikají na naše území divoké šelmy, které již před několika mnoha léty byly u nás vyhubeny. Jedním z těchto zvířat je vlk (canis lupus), který se k nám dostává ze Slovenska a Polska a u mnoha obyvatel vzbuzuje obavy. Vlk je nebezpečný dravec, vyzbrojen výborným čichem i zrakem. Přepadá zvěř srnčí, jelení, zajíce, ale i ovce a dobytek a může se stát nebezpečným i pro lidi, obzvlášť v zimě, kdy se odvažuje i k lidským obydlím. I když vypadá nebezpečně, nebyl u nás zatím zaznamenán případ, že by usmrtil člověka.
Labská ramena a okolí

V rámci grantového řízení fondu ekologické výchovy a osvěty, které každoročně vyhlašuje odbor životního prostředí na Magistrátu města Pardubic, byl řešitelským kolektivem z Integrované střední školy v Poděbradské ulici v Pardubicích zpracován projekt zachycující stav slepých ramen Labe v Pardubicích z hlediska kvality vody a stavu fauny a flory. Z výsledků tohoto projektu vybíráme:
Akad. malíř a grafik Josef SALAVEC se narodil před 100 lety

4. června 1999 jsme si připomenuli sté výročí narození pardubického rodáka, ak.malíře a grafika Josefa Salavce. Po absolvování zdejší reálky odešel do Prahy, kde byl na UMPRUM žákem profesorů J. Schussera, V.H.Brunnera a J. Schikanedera, podle umělcových slov ?velkého básníka a nenapodobitelného mistra světelných nálad.? Zároveň také studoval na filozofické fakultě UK. Jako středoškolský profesor kreslení působil potom J. Salavec na Kladně, v Lounech, v letech 1926-1928 v Pardubicích a nějaký čas i na Slovensku v Rimavské Sobotě, odkud se brzy do rodných Pardubic vrátil a začal se věnovat tvůrčí umělecké činnosti.
Obchodní a živnostenská komora v Pardubicích (1875-1914) - 1. část

Když k 31. 12. 1948 přestaly na území Československa existovat obchodní a živnostenské komory, skončila jedna zajímavá etapa v dějinách Pardubic - a to přesto, či spíše právě proto, že v Pardubicích nikdy obchodní a živnostenská komora nesídlila.