Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Známe autora vodní fortifikace v Pardubicích?

obrázek k článku

V Radničním zpravodaji MmP č.4 z letošního roku jsem si se zájmem přečetl studii kolegy F. Šebka o fortifikaci pardubického hradu a města Pardubice za Viléma z Pernštejna (s. 16). Za velmi důležitou považuji větu: „Nic dokonalejšího už nedokázalo pozdně gotické pevnostní stavitelství vytvořit.“ Vzhledem k tomu, že F. Šebek správně zmiňuje stopu kameníka Hanse Spiesse (1440–1511) na našem zámku (šlo o příslušníka královské jagellonské huti v Praze), logicky čtenáře napadne, proč autor v dalším textu používá obecný plurál „stavitelé p. Viléma“.


Jaký vzduch jsme dýchali na Pardubicku v uplynulých letech

obrázek k článku

Podívejme se na vývoj kvality ovzduší v Pardubicích během minulých let až do současnosti. Průběžně se sleduje ve vzduchu zejména obsah několika hlavních znečišťujících látek – polétavého prachu, oxidu siřičitého SO2, oxidu uhelnatého CO, oxidu dusičitého NO2, a také přízemního ozonu O3. Větší částice polétavého prachu se zachycují v horních dýchacích cestách, menší se mohou dostat až do plic. Na prach se navíc vážou jedovaté těkavé organické látky. Oxid siřičitý působí dráždivě na dýchací cesty. Oxid uhelnatý se váže na krev a ve vyšší koncentraci je životu nebezpečný. Oxid dusičitý působí nepříznivě na dýchací cesty. Z plynných zplodin aut vlivem slunečního záření může vznikat ozon, který dráždí oči a dýchací cesty.


Pět set let renesance ve východních Čechách

obrázek k článku

Jan z Pernštejna (1487–1548) byl starší Vilémův syn. Podle rozhodnutí otce dědil moravskou část majetku a sídlo v Prostějově. Od mládí v sedle jako voják byl vůdčí osobností moravské šlechty. Od poloviny 30. let výrazně ovlivňoval i českou politickou scénu; představoval hlavního politického vůdce českých tzv. novoutrakvistů, kteří se od původního utrakvismu odkláněli více k luteránské reformaci (to symbolizuje i velká nástěnná malba „Zákon a Milost“ na pardubickém zámku; byl však vnímán i jako obránce Jednoty bratrské). Na přelomu 30. a 40. let dosáhl největší moci i pozemkového majetku, držel v zástavě i Hrabství kladské, kde razil – jako jediný tehdejší český šlechtic – vlastní mince. Kolaps pozdějšího úvěrového trhu mu přinesl finanční problémy, protože hodně panství vlastnil formou zástavy. Rozšiřoval kapacity rybníků…


Za Lumírem Sokolem

obrázek k článku

Dne 23. března t. r. nás opustil náš milý redakční kolega a místopředseda KPP Lumír SOKOL (nar. 1959). V poslední době, kdy už bojoval se zákeřnou nemocí, se začal intenzívně věnovat místopisu Slovan a drobných sakrálních objektů v Pardubicích. Připravoval 2. díl své knihy o Slovanech (1. díl mu vydal HELIOS roku 2019) a další sešit pro naši vlastivědnou edici AB-Zet Pardubicka o kapličkách na Pardubicku. Odešel tak od rozdělaného díla… Vážili jsme si i jeho zasvěcených příspěvků v našich Zprávách (v ročníku 2020 např. o pardubických stavitelských rodinách Manychů a Kašparů). Pomáhal zejména radami na svět brožuře J. Řeháčka a V. Skalecké „Pardubický Samet“ o průběhu událostí z listopadu 1989 v našem města, jež důvěrně znal jako spolupracovník tehdejšího Občanského fóra. Poznal jsem jej poprvé blíže, když mne roku 2018 pozval…


Žili mezi námi - Miroslav Klimpl

obrázek k článku

7. března zemřel p. Miroslav Klimpl (nar. 7. 1. 1927), bývalý učitel ZŠ v Pardubicích na Spořilově a pozdější obchodní náměstek VD CYKLOS v Cholticích na Přeloučsku. Mnoho let přispíval do Pardubických novin (později do Pardubického deníku) přehledem regionálních výročí. V období redaktora B. Jasanského začal v týdeníku Pernštejn otiskovat zasvěcené články o zajímavých osobnostech a historických období v dějinách Pardubic a našeho regionu. Tyto jeho stati by si zasloužily souborné vydání. Pan Klimpl byl nadšeným cyklistou, až do pokročilého věku provozoval cykloturistiku. Čest jeho památce!


Žili mezi námi - Jiří Sýkora

obrázek k článku

V úterý 2. února tohoto roku zemřel po delší nemoci ve věku 86 let dlouholetý člen KPP pan Jiří Sýkora, bývalý pracovník Plynostavu Pardubice a radní Měst NV. Ve svém oddělení zaměstnal v 70. letech jako písařku na stroji paní Marii Chudou, později čestnou občanku Pardubic. Obětavě ji podporoval v jejích vlastivědných zájmech rozšiřováním její sbírky fotografií starých Pardubic a umožněním promítání těchto fotografií na besedách, jež byly velmi hojně navštěvovány. V určitých krizových okamžicích p. Sýkora jako člen „státostrany“ pomohl bránit ohroženou existenci KPP. Dodatečně veliké díky za to! Rád jsem potkával p. Sýkoru jako důchodce (zabýval se revizemi plynu), protože jsme vždy našli společné téma rozhovoru.


OBILNÍ SILO ROLNICKÉHO DRUŽSTVA V PARDUBICÍCH

obrázek k článku

Zhruba v místech, kde dnes stojí administrativní budovy stavební firmy Chládek a Tintěra – součást holdingu Enteria (za kolejištěm nádraží, v ulici K Vápence) stálo zděné obilní silo. Na plánu Pardubic z roku 1927 je tato část označována jako tovární čtvrť. Z přiložené celkové fotografie je patrné, že silo stálo za Pražskou ulicí (nyní ulice K Vápence), přičemž po jeho levé straně byly závory, které chránily železniční přejezd této hlavní výpadové komunikace z Pardubic ve směru na Kolín a Prahu. Silnice z Dukly směrem k PARAMU ještě neexistovala. Fotografie je zřejmě pořízena z železničního náspu dráhy na Chrudim (vznik fotografie se dá datovat do období mezi léty 1904–1915).


Z REFERÁTU OCT V PARDUBICÍCH - 3. část

obrázek k článku

Církev československá (od roku 1971 husitská) v Pardubicích Církev československá byla založena 8. ledna 1920 v Národním domě v Praze na Smíchově na shromáždění katolických kněží ovlivněných hnutím Katolické moderny (její poslední sjezd se konal 31. 7. 1906 v Přerově) a názory T. G. Masaryka (1850–1937). Roku 1907 papež Pius X. encyklikou „Pascendi dominici gregis“ zatratil modernismus v církvi. Následně pak pražský arcibiskup kardinál Lev Skrbenský rozpustil Jednotu katolického duchovenstva (založenou 1895) a zastavil vydávání časopisů Katolické moderny. Ke konci roku 1918 – tedy již po vzniku ČSR – byla ustavena Jednota čs. duchovenstva a přejala v podstatě reformní program z roku 1907. První schůzi Jednoty předsedal 7. 11. 1918 spisovatel a katolický kněz Jindřich Šimon Baar, členy Jednoty byli také X. Dvořák, sen. F.…


REFERÁTU OKRESNÍCH CÍRKEVNÍCH TAJEMNÍKŮ v Pardubicích - 2. část

obrázek k článku

Židovská náboženská obec (ŽNO) Motto: „Hitler Židy pronásledoval, ježto šli s námi, ale nyní mají vztah k angloamerickému imperialismu, který podporuje Izrael a spekuluje se sionismem jako prostředkem vnitřního rozkladného působení.“ Václav Kopecký (1897–1960), hlavní ideolog KSČ, v projevu z 6. 9. 1951 V atmosféře tohoto výroku se chystal roku 1952 proces s t. zv. protistátním spikleneckým centrem R. Slánského a spol. , který byl ukončen vynesením 11 rozsudků smrti. Většina obžalovaných měla židovský původ. Antisemitsky vedený proces rozpoutal vlnu protižidovské nenávisti v celé zemi, jež se projevila v antisemitských rezolucích a dopisech typu: „Hitler je měl všechny zničit, kluky židovské všechny pověsit!“ 1/ V Pardubicích byl 11. září 1952 ohlášen případ vandalismu na židovském hřbitově – povalení 32 pomníků. Šlo o první…


ZAJÍMAVOSTI A KURIOZITY KAŽDODENNÍHO ŽIVOTA - 12. část

obrázek k článku

Svítící domovní čísla. Velmi praktickou novinku zavedly Elektrické podniky města Pardubic. Jsou to domovní svítící čísla, která na přání majitelů domů, na jejich domy, pokud jsou tyto na rozvodnou síť připojeny, montuje městská elektrárna. Tato svítící domovní čísla, jež lze viděti na obecních domech na Olšinkách, jsou umístěna na trojbokém hranolu tak, že jsou již ze značné dálky viditelná. Číslice jsou z opálového vyfukovaného skla, polovypouklé, zasazené v měděné matrici, povětrnosti vzdorující. Za číslicemi svítí žárovka, a protože dolní deska hranolu omezující jest z tlačeného skla, propouští dosti světla k osvětlení vchodu do domu, což má jistě z důvodů bezpečnostních nemalou výhodu. Lze jen uvítati tuto praktickou novinku a doufáme, že nalezne hojného použití, zvláště při ochotě, se kterou vyšly Elektrické podniky …


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem