Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

25 let otužileckého sportu v Pardubicích

obrázek k článku

Oddíl plaveckých sportů TJ Synthesia Pardubice oslavil 25. výročí svého založení. Vyvrcholením tohoto výročí byl jubilejní 25. ročník soutěže otužilců na Labi, kterou oddíl pořádá dne 6. ledna 1996 ve 13.30 hodin. Zúčastnilo se 80 otužilců z celé republiky. Jak a kdy vlastně otužilecký oddíl v Pardubicích vznikl? Na začátku všeho bylo nadšení pro studenou vodu a iniciativa MUDr. Jaroslava Danielky, který si několik let předtím vyzkoušel blahodárné účinky zimního koupání v přírodě pod vedením nestora otužilců Oldřicha Lišky z Prahy. Ten na sklonku r. 1971 přesvědčil o prospěšnosti zimního koupání svého kolegu MUDr. Miroslava Trejbala (oba byli vojenští lékaři) a tehdejšího letce čs. armády Jana Nováka a při Voj. tělovýchovné jednotě Racek založili oddíl sportovního otužování. V zápětí se oddíl rozšířil o další vojáky z povolání a o…


Selb – partner nejbližší

obrázek k článku

V minulém čísle jsme vás seznámili se Schónebeckem, který tezí na Labi stejně jako Pardubice a patří k partnerům nejstarším. Mnoho nových přátelství vzniklo s otevřením hranice s Českou republikou. Jedno z nich se také upevnilo podepsáním smlouvy o partnerství mezi městy Selb a Pardubice v říjnu roku 1991. Zde se obě města zavázala k vytvoření dobrého sousedského vztahu, sbližování obyvatel a ke vzájemným setkáváním ve všech společenských oblastech. Hlavní důraz je kladen na výměnné akce mladých lidí s účastí škol, sportovních družstev, kulturních organizací a také na rodinné kontakty. To vše, co zde bylo přislíbeno, se naplňuje na 100% . Selb leží v severovýchodním cípu největší spolkové země SRN Bavorska, v hornatině Smrčiny ve výši 555 metrů nad mořem. Podle encyklopedie měl 21.000 obyvatel, ale to po připojení okolních obcí už…


Bude využíván Pardubický přistav?

obrázek k článku

Valná hromada a.s. Přístav Pardubice 21. 6.1995 Na tomto řádném zasedání vedle procedurálních záležitostí padlo především rozhodnutí o navýšení základního jmění. Toto navýšení bylo schváleno tak, aby se stávajících 19 akcionářů (města Pardubice a Přelouč, Povodí Labe, a.s., Hradec Králové, České přístavy, a.s., Praha, ČSPL, a.s., Děčín, CÉVA, a.s., Prachovice, COMET, s.r.o., Hradec Králové, UNICO, a.s., Pardubice, Solné mlýny, a.s., Olomouc, DMP, a.s., Pardubice, Interbau Pardubice, První pardubická stavební, s.r.o., ČKD, a.s., Hradec Králové, Transporta, a.s., Chrudim, Vodní stavby, a.s., Praha, Cheming, a.s., Pardubice, Autosklo Šimek, s.r.o., SSŽ, a.s., Praha, Dopravní stavby IES, a.s., Olomouc) rozšířilo o dalších 5 akcionářů (Synthesia, a.s., Pardubice, Vodní cesty, s.r.o., Praha, Kovošrot, s.r.o., Děčín, ŽĎAS, a.s., Žďár nad…


Za opatovickou rodačkou, profesorkou Emanuelou Nohejlovou – Prátovou

obrázek k článku

V neděli 19. listopadu 1995, v prvních minutách dne, v pardubické nemocnici navždy dotlouklo srdce výjimečné osobnosti, univerzitní profesorky dr. Emanuely Nohejlové - Prátové, DrSc, rodačky z Opatovic nad Labem. Dožila se 95 let. Téměř na den přesně měsíc i předtím, než spolu s lékaři svedla svůj poslední zápas s přírodou, která tentokrát řekla své bolestné již NE, okouzlila paní profesorka Nohejlová - Prátová na 400 studentů pardubického gymnázia. Přišla je pozdravit na slavnostní koncert v Domě budby u přiležitosti 85. výročí založení školy, jako nejstarší žijící absolventka a zároveň absolventka z galerie těch nejúspěšnějších. Byla kvůli tomu na chvíli uvolněna z nemocnice. Vystoupila na pódium a místo dlouhých projevů přednesla studentům (zpaměti!) s prostou noblesou své poselství ve verších Viktora Dýka, básníka, který promlouval…


Znak českých králů nad hodinovou věží pardubického zámku

obrázek k článku

Když v roce 1870 zachvátil hodinovou věž pardubického zámku požár, při kterém na ní shořela cibulovitá báň, nechal majitel zámku věž zakrýt z úsporných důvodů jednoduchou jehlancovou stříškou, kterou si celé generace zafixovaly do povědomí. V rámci generální rekonstrukce zámku dostala nyní hodinová věž po 125 letech původní cibulovitý tvar střechy, ozdobené na vrcholu českým lvem. Do opravené věže byly na podzim 1995 nainstalovány nové moderní hodiny s elektrickým natahováním. Hodinový stroj dodala firma ELEKON z Vyškova. Původní orloj ze 17. století byl zařazen do muzejních sbírek.. Po týdenním zkušebním provozu byly nové věžní hodiny dány dne 8. listopadu 1995 přesně ve 12 hodin za přihlížení pracovníků muzea, VČG, Památkového ústavu, novinářů i početné veřejnosti do trvalého chodu. Od té chvíle odbíjejí každou půlhodinu sice…


Zápas o udržení české kultury v roce 1943

obrázek k článku

Dne 1. 5. 1943 byl vydán společný manifest zástupců nejrůznějŠích spolků, politic kých stran a občanských sdružení v emigraci o jednotném postupu protifašistických sil v boji za národní samostatnost. Určité úkoly se kladly i na kulturní frontu, která měla posilovat svými specifickými prostředky myšlenku společné Národní fronty. Ilegální činnost na Pardubicku znova ožívala, četné letáky vysvětlovaly význam boje pro zřízení nového Československa. V té době vznikl v nacistickém okupačním aparáte taktický spor, někteří úředníci doporučovali, aby za pomoci bohatých vrstev, majících strach z bolševismu, byla organizována aktivní účast Čechů na protisovětských akcích, jiná část tvrdila, že český lid se nedá na takový program získat. Za protižidovské a protiamerické postoje bylo slibováno i zmírnění dozoru na kulturním a školském úseku. Gestapo…


VIádní vojsko v Pardubicích

obrázek k článku

Za okupace povolili okupanti protektorátní vládě, aby měla jakousi ozbrojenou složku. Ta se nazývala vládní vojsko a bylo zde soustředěno 7000 mužů. Jejich výzbrojí byly pouze staré vojenské pušky a důstojníci měli osobní zbraň. V Praze pak byl Generální inspektorát, posléze pak tři inspektoráty mimo Prahu. Jeden z nich byl v Hradci Králové. Vojsko bylo organizačně rozčleněno do 12 praporů. Nejblíže k Pardubicím byl 7. prapor s posádkou v Josefově, dále pak prapor v Kutné Hoře. Za války byli vojáci využití ke střežení některých důležitých železničních tratí, mimo jiné i železnice procházející Pardubicemi z České Třebové do Prahy. Proto byly vytvořeny železniční strážní oddíly. Podle zachované korespondence byly např. na stanici tehdejších drah (BMB - ČMD) v Dašicích - Kostěnicích, Zámrsku aj. Jistě překvapí, že právě v Zámrsku jeden…


Ze VZPOMÍNEK SOUDNÍ ÚŘEDNICE - 6. část

obrázek k článku

Od poloviny 19. století byla Chrudim krajským městem. Třebaže počtem obyvatel nemohla konkurovat městu Pardubice, měla důležité úřady a vyšší školy ještě před druhou světovou válkou. Krajský soud byl spojen s náměstím krátkou uličkou. Na volném prostranství byl malý parčík a za ním stála rozložitá budova, ve které byl krajský soud, okresní soud a veliká síň, porotní sál, kde každý podzim zasedala porota.


GENERÁL JAROSLAV ČERVINKA

obrázek k článku

Generál Jaroslav Červinka, nejstarší československý legionář, narodil se 13. 5. 1848 v Ostředku v benešovském okrese1), kde jeho otec JUDr. Václav Červinka byl od roku 1844 majitelem velkostatku Ostředek. Správcem Červinkova velkostatku byl Jaroslav František Čech, otec básníka Svatopluka Čecha. Svatopluk Čech se také v Ostředku 21.2.1846 narodil.2) V 17 letech si podal žádost do vojenské akademie, jeho žádosti však nebylo vyhověno, proto vstoupil jako prostý vojín do rakouské armády. Prodělal válku v roce 1866 a v roce 1869 se stal poručíkem, sloužil v Uhrách, Haliči i v Cechách. V roce 1878 vystoupil z armády. Od mládí projevoval tak jako i tehda mnoho českých vlastenců, velké sympatie pro Rusko a proto se rozhodl svou zemi opustit a odjet do Ruska. Jeho starší bratr Václav, zeť F. L. Riegra, umožnil mu svým vlivem odchod do Ruska a…


Divizní generál Jaroslav Červinka

obrázek k článku

O horní části pražských Olšanských hřbitovů se většinou hovoří a píše v souvislosti s kladením věnců u hrobů sovětských vojáků, kteří v posledních dnech II. světové války /a někteří i po rúV položili své životy při pražské operaci. Místo pro toto oficiální vojenské pohřebiště nebylo vybráno náhodně. Je tu totiž již památník našeho odboje a již dříve zde vznikal kolem typicky ruského, dnes pěkně opraveného kostela pravoslavný hřbitov. Ten se zejména za první republiky rychle zaplňoval zemřelými emigranty z revolučního Ruska. A tak v lese pravoslavných křížů se zde najdou hroby ruského generála, admirála, akademika, univ. profesora, ministra a poslance, primadony atd. Co hrob, to pohnutý příběh běžence. Bělogvardějští stoupenci tu leží nedaleko rudoarmějců a ti zas od roku 1993 hledí na vysoký pravoslavný kříž postavený necelých 150 m od…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem