Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
04.05.2024 14:00

Pardubická náměstí - trolejbusový výlet do historie

Masarykovo nám. – nám. Jana Pernera – nám. Legií – nám. Dukelských hrdinů – Zborovské nám. – nám. Republiky – Smetanovo nám. – Schwarzovo nám. – Komenského nám. – Pernštýnské nám. – Lázně Bohdaneč

Historickým trolejbusem Škoda 9Tr.

Sraz účastníků na zastávce MHD Třída Míru (u záchodků).

A zejména pro ty nejmenší: cestou zastávka na BOŽÍ ZMRZKU.

Jízdné ve výši 50 Kč se platí při nástupu do trolejbusu.

typ akce: Výlety do historie

05.05.2024 07:55

Zříceniny hradů Zvířetice a Michalovice

Bakov n Jizerou - zříc. Zvířetice - Josefův Důl - zříc. Michalovice - Mladá Boleslav. Délka trasy 14 km. Odjezd 7:58 ČD, návrat 18:39 h. Arriva +ČD. Ved: L. Černíková. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

05.05.2024 08:35

Rozhledna Milíř

Nový Hradec Králové – Biřička – Milíř – Vysoká nad Labem. Délka trasy 7 km. Odjezd 8:35 h. ČD, návrat 15:34 Bus. Ved: K. Janáčková. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

11.05.2024 09:00

Nemošická stráň

Přírodovědná vycházka s J. Rejlem. Sraz je v 9 hodin na konečné trolejbusu č. 2 Zámeček. Možná doprava linkou 2 ze zast. Náměstí Republiky v 8:43 hod. Zakončení akce je plánováno v restauraci U Kosteleckých v Černé za Bory. 

typ akce: Přírodovědné vycházky

12.05.2024 07:40

Do Prahy za Karlem Hynkem Máchou

Václavské nám. - Františkánská zahr. - Petřín - Vrchlického sady - Kampa - Čertovka - Střelecký ostrov - Žofín. Délka trasy 12 km. Odjezd 7:41 ČD, návrat 17:00 ČD. Ved: Jaroslav Benda. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Staré domy vyprávějí 34. díl

obrázek k článku

Když jsem v září 2019 prováděl v rámci Dnů evropského kulturního dědictví Evropským spolkovým domem, zabýval jsem se při tom i rozkrýváním starší historie původních domů, jež na tomto rohu Pernštýnského náměstí stávaly před postavením Občanské záložny (dnes ESD) roku 1890, t. j. domů čp. 53-55. Přitom mi vyvstaly před očima velmi emotivní děje, jež se tu odehrály od roku 1848 dále.


PARDUBICKÝ SLAVÍN - Josef Hinterholzinger

obrázek k článku

(nar. 14.6.1910 Pasečnice, zemř. 26.2.2005 Pardubice) Budoucí „vězeň svědomí“ se narodil na Domažlicku, ale od roku 1946 žil v Pardubicích. Za druhé světové války žil a pracoval v Dobříši, od 15.července 1945 byl obvodním tajemníkem národně socialistické strany v Berouně. Od 10.října 1946 byl krajským tajemníkem této strany v Pardubicích a intenzivně spolupracoval s JUDr. PhDr. Ludvíkem Novotným, bývalým okresním přednostou v Pardubicích a poslancem Josefem Koutem. Již 5. března 1948 byl zatčen novým komunistickým režimem a uvězněn ve vazební věznici Okresního soudu v Pardubicích pro „podezření z protistátní činnosti“. Musel být však propuštěn pro „nedostatek důkazů“. V noci 26.srpna 1949 byl však zatčen znovu a vyslýchán bitím StB „U Libuše“. Po věznění u Krajského soudu v Chrudimi a na Pankráci byl 8,července 1950 ve…


NAŠE RODNÁ PŮDA

obrázek k článku

(První kapitola z Vlastivědné čítanky Pardubicka – Našim i cizím) Rodnou půdu Pardubičanů, i domov mnoha nových přišlých obyvatel, možno přehlédnout z památné hory Kunětické, jež jako ponurá, věkověčná stráž pne se nad ní vysoko své témě, korunované malebnými troskami hradními. Když v zářném letním slunci tone květnatý kraj, spatříme z Kunětické hory okraje rodné své kolébky, řasný chvojný lem na severní straně v lesích panství dašického (chvojenských), v němž bělají se kostelní věže Býště a Chvojna, na východě nad úžlabím holickým uvidíme vysoké kopce, Velinský a Hradce, a na jihovýchodě prahorní pásmo Železných hor s vískami na úbočích a míčovským kostelíkem na temeni, jehož rozsochy na severozápadě podávají si ruce při Labi s křídovými pahorky, jež kryje temný háv lesů panství chlumeckého (dnes část připojena k Pardubicku). A v…


STAVITEL ANTONÍN MANYCH

obrázek k článku

Druhý díl knihy o Slovanech se ve 2. kapitole bude věnovat místním podnikatelům a živnostníkům. Mezi ně patřili i stavitelé a architekti, kteří byli budˇ místní anebo se velkou měrou svými stavebními počiny zapsali do stavebního rozvoje původních částí Slovan, tedy Familie a Studánky. Mezi ně patřili například stavitelé Jaroslav Krupař, Václav Kašpar st., a následně jeho synové Emil a Karel Kašparovi (firma V. Kašpara synové) nevyjímaje ani Antonína Manycha, zetě Václava Kašpara st. Pojďme si tedy připomenout jejich osudy a osudy jejich rodin ve zkrácené verzi upravené přímo pro Zprávy KPP.


ING. VENDELÍN DVOŘÁK

obrázek k článku

(nar. 1874, Bohuliby č. 14 – zemř. 1948, Praha) Ing. Vendelín Dvořák – úředně oprávněný a přís. kult. technik a civil. geometr v Pardubicích zde působil asi od roku 1909. Kancelář měl na náměstí Čs. legií v Pardubicích. Zde provozoval svoji technickou kancelář podnikatelství vodních staveb. Za první republiky bydlel v Přelouči, v pozoruhodné dřevěné vile. Ta byla postavena přibližně ve 20. letech 20. století a je ukázkou tzv. lidové či tradiční architektury. Ing. Dvořákovi se narodily dvě dcery. Byl budovatelem několika přehrad, majitelem uhelny v Holicích, majitelem továrny na nábytek v Podlesí (dříve Schönwald, dnes u Bartošovic v Orlických horách) a také majitelem Schönwaldského mlýna. V Holicích byly dvě cihelny. Cihelna, která se nacházela ve Starých Holicích, byla založena v roce 1886 a patřila Ing. Vendelínu Dvořákovi. Ten ji…


ZNOVU O PERNŠTEJNSKÉ HROBCE

obrázek k článku

V 11. čísle časopisu „ČD pro Vás“ (roč. 2019), jenž je k dispozici volně na všech nádražích ČD, píše známý záhadolog dr. Arnošt Vašíček o pernštejnské hrobce u sv. Bartoloměje v Pardubicích. Článek má název „Tajemství prokleté hrobky“ (s. 26-27). Autor v závěru článku klade sugestivní otázky po důvodech zrušení chystaného antropologického průzkumu v Pernštejnském roce 2012. Náš KPP vydá letos v inovované podobě rozebraný sešit ediční řady AB-Zet Pardubicka „Pernštejnové na Pardubicku“ s výsledky nového průzkumu z roku 2019, jenž prováděli Jiří Šindelář (Naše historie z.s., M. Vožice) a PhDr. Jan Frolík, CSc. (ARÚ AV ČR). V tomto čísle zatím nabízíme jako „předkrm“ 3D fotografie, jež byly při průzkumu pořízeny.


MOJE PADESÁTÁ LÉTA

obrázek k článku

Doznívalo v nás ještě nadšení a radost ze svobody po porážce německého nacismu… Netušili jsme, že to, co přijde, bude ještě horší, protože půjde o boj Čechů s Čechy. Přesto kolem nás vznikaly situace, jež mohly varovat i nás, nezkušené školáky. Pocházela jsem z podnikatelské rodiny. Můj otec měl snahu v úrodném kraji vybudovat potravinářský průmysl. Začal v období krize roku 1930. Šlo to pomalu, začal s výrobou polévkového koření a s kostkami hrachové polévky v objektu, kde se dříve vyráběl ohýbaný nábytek. V roce 1940 mu ho Němci zabrali, že to není potřebné pro válečnou dobu a předělali to na výrobu součástek na obnovu aut a tanků, což potřebovali pro přeloučskou Zbrojovku. Po válce opět otec firmu obnovil, ale v roce 1948 pochopil, že to nepůjde. Nabídl podnik potravinářskému průmyslu, byl přijat – on i syn – za zaměstnance smlouvou…


Radiotelegrafický provoz stanice LIBUŠE skupiny SILVER A

obrázek k článku

Dne 15.ledna 1942 v noci se podařilo radiotelegrafistovi skupiny Jiřímu Potůčkovi-Tolarovi po několika marných nočních pokusech, prováděných asi od 7.ledna 1942, navázat oboustranné spojení mezi skupinou SILVER A a Vojenskou radiovou ústřednou (VRÚ) ve Velké Britanii. K vzájemnému spojení byla skupinou Silver A použita agenturní spojovací souprava s krycím názvem LIBUŠE, dopravená z Anglie letecky jako výbava skupiny Silver A v noci na 29.prosinec 1941. Skupina SILVER A ve složení velitel Alfred Bartoš, rotmistr Josef Valčík a svobodník-radiotelegrafista Jiří Potůček byla vysazena mezi Poděbrady a Městcem Králové u vesnic Ostrov-Senice–Podmoky, s navigační chybou asi 40 km od plánovaného místa seskoku.


Náš rozhovor MgA. T. Židek, Ph.D., šéfdirigent VUS Pardubice

obrázek k článku

Jak ovlivnil Vaši hudební dráhu Váš dědeček, skladatel a dlouholetý chrudimský regenschori Karel Židek (1912-2004)? Vyrůstal jsem v nesmírně inspirativním rodinném hudebním prostředí, kde každý hrál na nějaký hudební nástroj a působil hudebně - pedagogicky. Dědeček mne již od mých 4 let brával do kostelů k varhanám při mších sv., v sedmé třídě ZŠ jsem také zpíval pod jeho vedením v chrámovém sboru, začal se od něj učit na varhany a postupně jsem tuto starobylou a krásnou profesi přebíral… Můj otec, rovněž skladatel a flétnista Petr Židek (*1942) byl dlouholetým ředitelem ZUŠ v Chrasti u Chrudimi, kde jsem se od šesti let vzdělával nejprve ve hře na housle, později na violu a klavír… Právě otcův pedagogický akcent směrem ke komorní, souborové a orchestrální hře mne rovněž velmi formoval. Později jsem na této ZUŠ, která…


Cenné psaní z roku 1908

obrázek k článku

Z Heřmanova Městce pochází ukázka cenného psaní, kam směřovalo 1 407,85 korun z Vídně. Adresátem byl Knížete Kinského důchodový úřad. Jeho význam i účel byl odlišný od toho, co známe dnes. Úřední obálka v ceně 2 haléřů nesla státní znak, německy psanou adresu a předepsané údaje. Byla tištěna roku 1906. XII. jak je patrné. Uvnitř byla jedna bankovka 1 000 K, čtyři 100 K a mince v hodnotě 7,85 K. Inkoustovou tužkou poznačil poštovní úředník hmotnost 157g a poštovné 78hal. Razítka pošty Wien 9 jsou špatně čitelná, protože mince uvnitř bránily lepšímu oražení. Poštovní úředník použil známku 72 hal. císaře FJI na koni, dále pak 6 hal. císaře Leopolda II. (1790-92) a 12 hal. císaře Františka I. (1792-1835), který byl jeho synem a s nímž se pojí řada epizod spojených s Prahou. Jeho nástupcem byl už císař Franz Josef I. …


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem