Vítejte, návštěvníku. Můžete se přihlásit nebo si vytvořit účet.
Zveme Vás
19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad - zřic. hradu Kyšperk - Kopeček - Pustiny -Písečná u Rybníčka - Vakdštejn - Přírodní park Orlice - Letohrad Kopečková pouť. Délka trasy 14 / 7 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 14/15:03/16:00 ČD. Ved: A. Milatová. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

19.05.2024 07:05

Letohrad - Kopečková pouť

Letohrad – Václavské nám. – Zámecký park – Strašidelná jeskyně – Kyšperk - Letohrad. Délka trasy 6 km. Odjezd 7:07 h. ČD, návrat 15:56 h ČD. Ved: J. Votrubová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:05

Nová rozhledna Hamštejn

Malá Skála - Besedické skály - Koberovy - rozhl. Hamštejn - rozhl. Kozákov - Semily. Délka trasy 16 km. Odjezd 7:05 h.  ČD, návrat 16:55 h. ČD. Ved: Z. Řehák. Turistická vycházka týmu A. Pouze pro členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

26.05.2024 07:50

Nivou Doubravy

Bílek – Sobiňov – Zahájský rybník – Hlína - Sobiňov. Délka trasy 7 km. Odjezd 7:53 h. ČD, návrat 14:00, 16:06 h ČD. Ved: A. Kulišová. Turistická vycházka týmu B. Pro pomalejší nebo méně zdatné členy Klubu přátel Pardubicka.

typ akce: Turistické vycházky

Archiv aktualit

Zprávy KPP

Našli jsme Porchester Gate

obrázek k článku

Jako tisíce jiných Čechů vypravil jsem se na krátkou návštěvu Her XXX. Olympiády do Londýna. Shlédl jsem závěrečný atletický večer s famózním výkonem jamajské sprinterské štafety s Usainem Boltem na závěrečném úseku, v neděli u svatopavelské katedrály maratónský běh mužů, v Českém domě pak odpoledne na obrazovce vítězství bikera Kulhavého. Pak už mně to ale nedalo a vypravili jsme se s mým zetěm, který na štěstí sdílí můj zájem o odboj, hledat sídlo zpravodajského odboru exilového ministerstva národní obrany za II. světové války. Měl jsem vyhledáno, že budova Porchester Gate je na Bayswater Road v blízkosti Hyde Parku. Vystoupili jsme na stanici Marble Arch, viděli kupodivu jen jednoho řečníka na řečnickém rohu, prošli krajem parku a ocitli se před budovou One Porchester Gate. Protože jsem měl v paměti zafixované obrázky…


Dva osudoví muži v životě Hany Krupkové

obrázek k článku

Jak známo, do života Hany Krupkové (1921-1997) pardubické spolupracovnice výsadku SILVER A, vstoupili dva osudoví muži, příslušníci tajných služeb – Wilhelm Schultze a Josef Richter. Podívejme se proto, co je zatím o nich historikům známo. I. WILHELM SCHULTZE „Nejdůležitější a nejpočetnější bylo IV. oddělení, které představovalo tzv. výkonnou složku pražské tajné státní policie (gestapa – poz. J. K.). Skládalo se zhruba ze 6 rozsáhlých pracovních úseků (protikomunistický referát, protipartyzánský referát, referát kontrašpionáže, úsek pro církevní a židovské záležitosti, úsek stíhání škůdců z řad Němců, referát ústřední spisovny a kartotéky a ochranné vazby) a nespočetné řady dalších skupin, podskupina atd. Šéf IV. oddělení byl současně představeným referátu N, nejtajnějšího místa, které kontrolovalo sítě…


Ing. Dr.h.c. JOSEF JÁNSKÝ, lesmistr a ředitel okresního velkostatku v Pardubicích

obrázek k článku

Narodil se dne 6. října 1901 (na pamětní desce v Pardubicích v ulici 17. listopadu je chybně uveden letopočet narození 1911) v Týništi nad Orlicí, kde jeho otec měl hodinářský závod. Po vychození obecné školy v Týništi n. Orl. studoval na státní reálce v Kostelci n. Orl. a tamtéž maturoval v roce 1920. Po složení maturitní zkoušky byl immatrikulován jako řádný posluchač na Vysoké škole zemědělské – odbor lesnictví v Brně a vysokoškolská studia dokončil v roce 1925 a stal se lesním inženýrem. Po ukončení studií byl asi rok zaměstnán ve stavební kanceláři Ing. Hubaty v Prostějově, v květnu 1926 nastoupil místo u Čs. agrárních úřadů v Brně, kde působil dva roky do května l928. V tomto roce byl pak přijat nejprve jako smluvní, později jako řádný úředník u ředitelství státních statků a lesů v Rachově na Podkarpatské Rusi. Dne…


Nové poznatky o těšínských Piastovcích

obrázek k článku

S jistým časovým zpožděním se mi díky upozornění mého nedvědického přítele Zdeňka Krejčího dostala do ruky rigorózní práce Mgr. Radima Ježe „Těšínští Piastovci renesančního věku“ obhájená roku 2009 na FF Masarykovy univerzity v Brně, jež přináší nové zajímavé poznatky m.j. i o oněch příslušnících rodu pohřbených v chrámu sv. Bartoloměje v Pardubicích, jimž jsem se věnoval v našich „Zprávách KPP“ v ročníku 1978 a 1979. 1/ Nejdříve k Žofii Těšínské, zemřelé roku 1541, jejíž renesanční náhrobek patří v bartolomějském kostele k sochařským skvostům presbytáře. Zdá se, že nešlo o vnučku Jana Bohatého z Pernštejna, jak jsem se mylně domníval roku 1978 2/, ale o dceru Václava II. Těšínského (vládl 1517-24, zemřel 1524) s Annou Braniborsko-Ansbašskou (sňatek 1518). R. Jež dovozuje, že tato mladá dívka byla roku 1540 přiravena se vdát…


Pernštejnové dětem a děti Pernštejnům

obrázek k článku

Ráda bych využila poskytnuté příležitosti a informovala čtenáře ZKPP o jednom z projektů organizovaných Domem dětí a mládeže BETA Pardubice (dále DDM BETA Pardubice) v duchu Pernštejnského roku 2012. O této celorepublikové akci, její podobě a průběhu přímo v Pardubicích bylo již v uplynulých číslech informováno, dovolila bych si tedy pouze připomenout, že účelem celého projektu je přiblížit život a osudy šlechticů ve středověku a raném novověku. K tomuto cíli směřoval rovněž projekt Pernštejnové dětem a děti Pernštejnům, jenž probíhal v období února až června tohoto roku a stal se ústředním motivem vlastivědných aktivit organizovaných při DDM BETA Pardubice. Jak napovídá sám název, projekt byl určen dětskému publiku, zejména 2.-5. třídám základních škol. Tvořilo jej celkem 18 okruhů mapujících historii Pernštejnů a jeho…


Pernštejnský víkend v Pardubicích a na Kunětické hoře

obrázek k článku

Ve dnech 21.–22. července 2012 proběhly v Pardubicích a na Kunětické hoře pernštejnské slavnosti. V sobotu 21. 7. začal program „Putováním po stopách Pernštejnů“, které uspořádal Klub přátel Pardubicka. Historický trolejbus Škoda 9 Tr dovezl zájemce k vodním technickým památkám Pernštejnů na Bohdanečsku a poté byli účastníci seznámeni i s pernštejnskými památkami v Pardubicích včetně chrámu sv. Bartoloměje. V 18 hodin pak vyjel z pardubického zámku průvod Viléma z Pernštejna (představoval ho herec VČD P. Novotný) v historických kostýmech, který byl zakončen na Pernštýnově náměstí předáním městských práv Janu Trubačovi (listina z 18. 6. 1512). Slavnostnímu aktu byli přítomni primátorka města MUDr. Š. Fraňková a její náměstek pro kulturu F. Brendl. Program se pak vrátil na zámek, kde od 19 hodin do půlnoci návštěvníci…


Pardubické kulatiny - listopad - prosinec 2012

obrázek k článku

Před 20 lety: 1. 11. 1992 – zavedl Dopravní podnik v Pardubicích novou autobusovou linku č. 16 jezdící na trase nádraží ČD - sídliště Sever. Před 70 lety: 7. 11. 1942 – městské zastupitelstvo a rada města byly z moci úřední rozpuštěny a do úřadu byl 26. listopadu uveden německý vládní komisař Julius Stumpf. Před 20 lety: 9. 11. 1992 – 20 strážníků pardubické městské policie zahájilo praktickou činnost v ulicích města. Před 110 lety: 20. 11. 1902 – byl dán do provozu v pořadí třetí pardubický poštovní úřad pošta Pardubice 3 na rohu Bělobranského náměstí a Labské ulice. Před 680 lety: 22. 11. 1332 – vydal Arnošt z Hostýně listinu, kterou daroval řádu pardubických cyriaků od sv. Bartoloměje tu část Pardubic, které se později říkalo Pardubičky a kde se již předtím cyriakové starali o kostel sv. Jiljí. Před 20 lety: 4. 12. 1992 –…


ŽIli mezi námi - ing. Stanuslav Brebera, CSc.

obrázek k článku

Dne 12. května 2012 zemřel ve věku 86 let vynikající chemik v oboru teorie a technologie výbušnin a vynálze známé trhaviny SEMTEX. Ing. Stanislav Brebera, CSc., se narodil 10. srpna 1925 v Přelouči. Maturoval za války na gymnaziu v Pardubicích. Po válce se rozhodl pro studium na Vysoké škole chemicko- technologické v Praze. Po ukončení studia pracoval ve vojenském technickém výzkumném ústavu v Praze. Tehdy velitelství ženijního vojska zadalo požadavek na vývoj plastické trhaviny pro ženijní demoliční účely a pro potřeby výsadkového vojska. Prací na tomto problému byl pověřen mladý ing. Stanislav Brebera. Tehdy začala jeho kariéra vynikajícího odborníka v oboru plastických trhavin.


Příroda Pardubicka - Končí jaro, začíná léto…

obrázek k článku

V době, kdy píši tento svůj příspěvek, jsou ty krásné dny a podvečery končícího jara a počínajícího léta. Nechce se mi ani domů, připadá mi totiž, že je škoda každé chvilky, kterou nestrávíme venku. Právě končí doba květu růží stolístek. Navečer provoní dvorek. Ráno utrhnu několik posledních květů a přidám do čaje. Je to starý babiččin zvyk. Provoní čaj a blahodárně působí na duši. Pod okny už rozkvétá a voní levandule. Neklamný symbol léta. Doba stvořená pro různé výlety. Ono se sice říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. Já bych za svou osobu řekl, že mi stačí sedlo na kole. Tedy bicyklu. Právě naše rovinaté Pardubicko je k těmto výletům jak stvořené. Najde se tu i spousta cyklostezek a je fajn, že se plánují další. Kdo se nebojí sjet na cestu takříkajíc polní, dostane se brzy do volné přírody. Stačí se z…


Sletové střípky

obrázek k článku

Nasavrcký slet Sokolové z celé župy přilétli 12. 5. 2012 do malebného městečka Nasavrky, aby předvedli sletové skladby, které připravovali na župní slet v Pardubicích. Nepříznivé počasí přivítalo cvičence již při příjezdu do prostoru cvičebního areálu. Dopolední zkoušky proběhly v pláštěnkách a v teplých bundách. Malí cvičenci často neviděli přes kapuce na značky, hrdinně se brodili v kalužích, ale na elánu jim to neubralo. Po nácviku na ně čekalo příjemné prostředí nově zrekonstruované sokolovny, teplý čaj a různé dobroty. Celá nasavrcká sokolská obec věnovala přípravě sletu velké úsilí i v oblasti nasycení všech účastníků. Již od rána voněly v celém areálu opékané klobásy a pečící se prasátko. Odpoledne začínal hlavní program. Konečně při průvodu se počasí umoudřilo a cvičenci mohli odložit pláštěnky. Tak mohly vyniknout…


O nás
Klub přátel Pardubicka
Buďme patrioty Pardubicka!

Předchůdcem dnešního Klubu přátel Pardubicka byl Klub přátel Velkých Pardubic, který působil v letech 1945-1948. Jeho předsedou byl Jaroslav Krupař. V šedesátých letech byla myšlenka existence spolku sdružujícího místní patrioty opět oživena a tak v roce 1965 vznikl tehdy při KD Dukla Klubu přátel Pardubic. Ještě v témže roce vyšlo první číslo časopisu Zprávy Klubu přátel Pardubic, který vychází bez přestávky po celých až dodnes.

Newsletter

Přihlášení k odběru novinek emailem